GIPN ? francuskie grupy interwencyjne Policji. / Źródło: rtl.fr

Udaremniono kolejny zamach terrorystyczny we Francji

Minister spraw wewnętrznych Francji, Bernard Cazeneuve oświadczył, że siły bezpieczeństwa udaremniły zamach terrorystyczny w Paryżu. Tymczasem w Belgii aresztowano 6 osób podejrzanych o przygotowanie zamachów w Brukseli.

Francuskie siły bezpieczeństwa udaremniły zamach terrorystyczny na ostatnim etapie jego przygotowań. ? poinformował francuski szef MSW, Bernard Cazeneuve późnym wieczorem w czwartek.

Tego samego dnia rano w Argenteuil, na północnych przedmieściach Paryża aresztowano mężczyznę, obywatela Francji, podejrzanego o przygotowywanie ataku i przynależność do siatki terrorystycznej, planującej uderzenie we Francji:

Aresztowany odgrywał kluczową rolę w tych planach. Zatrzymanie mężczyzny poprzedziło wielotygodniowe śledztwo, na podstawie którego ustalono, że był powiązany z dżihadystami.

W mieszkaniu zatrzymanego mężczyzny znaleziono pewną ilość materiałów wybuchowych. Ewakuowano mieszkańców, a wokół bloku utworzono kordon bezpieczeństwa. Saperzy dokonali przeszukania również okolicy budynku, w tym na parkingu.

Tego samego dnia brukselska prokuratura potwierdziła, że policja zatrzymała 6 osób podejrzanych o przygotowanie wtorkowych zamachów w Brukseli (czytaj więcej: Trzy eksplozje na lotnisku i w metrze w Brukseli). Operację antyterrorystyczną przeprowadzono w czwartek wieczorem w kilku rejonach Brukseli: w dzielnicach w centrum miasta, na północy i na zachodzie.

Wcześniej tego samego dnia, premier Belgii, Charles Michel zapewnił w parlamencie, że rząd zrobi wszystko, by wraz z podległymi służbami wyjaśnić wszystkie okoliczności tego dramatu i ustalić dlaczego nie udało się zapobiec tragedii.

Czytaj także:

Salah Abdeslam, mózg zamachów w Paryżu, został ujęty

Rozpoczęła się obława w Brukseli

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.