Artystyczna koncepcja Excalibur Mk.4 UCAV. / fot. Xcalibur Aerospace (XAL) Ltd.

Uderzeniowy dron od Xcalibur Aerospace Ltd. z bronią laserową

Brytyjskie przedsiębiorstwo Xcalibur Aerospace (XAL) Ltd. zaprezentowało koncepcję uderzeniowego, bezzałogowego aparatu latającego (UCAV) o nazwie Excalibur Mk. 4, uzbrojonego w kompaktowy laser do niszczenia rakiet balistycznych z myślą o programie prowadzonym przez amerykańską Agencję Obrony Antybalistycznej (MDA).

W ubiegłym tygodniu brytyjskie przedsiębiorstwo Xcalibur Aerospace (XAL) Ltd. zaprezentowało koncepcję uderzeniowego, bezzałogowego aparatu latającego (unmanned combat aerial vehicle; UCAV) o nazwie Excalibur Mk. 4, który może być opcjonalnie załogowy i ma zostać uzbrojony w kompaktowy laser, przeznaczony do niszczenia rakiet balistycznych z myślą o programie prowadzonym przez amerykańską Agencję Obrony Antybalistycznej (Missile Defense Agency; MDA).

Jak podkreślają Brytyjczycy, jeśli MDA wyrazi chęć, przyszły bezzałogowiec zostanie przekazany do USA na testy. Projekt Excalibur powstał z myślą o przeciwdziałaniu zagrożeniu rakietowemu ze strony Korei Północnej, Iranu, Rosji i Chin, a zmniejszona sygnatura radarowa płatowca (stealth), wysoka prędkość, zasięg (dzięki tankowaniu w powietrzu) i pułap ma pozwalać na penetrację i dłuższe przebywanie w obszarach środowiska A2/AD (anti-access/area-denial), gdzie przeciwnik stosuje taktykę całkowitego odcięcia dostępu do przestrzeni powietrznej nad teatrem działań wojennych (TDW), dzięki rozbudowie zintegrowanego systemu obrony. Pozwoli to na eliminację rakiet balistycznych przeciwnika w fazie startowej ich lotu.

Obecna koncepcja drona polega na kinetycznej technologii przechwytywania celu, ale testowy statek powietrzny ma zostać wyposażony w laser na ciele stałym o mocy 500 kW jeszcze przed końcem 2017 roku. Później, do 2020 roku dron zostanie wyposażony w mocniejszy laser o mocy aż 1 MW.

Firma zamówiła także pierwszą partię stu silników odrzutowych dwuprzepływowych z dopalaczem Pratt & Whitney F135, które powstały z myślą o jednosilnikowych myśliwcach wielozadaniowych 5. generacji F-35 Lightning II. W przypadku drona, aż dwie jednostki napędowe tego typu będą zasilać go. Po 2019 roku, planowane są również testy hybrydowych silników rakietowych, dzięki którym bezzałogowiec będzie mógł wznieść się na niską orbitę Ziemi.

XAL ujawniło podstawowe dane taktyczno-techniczne przyszłego drona:

  • Długość: 23 metry (75,5 stopy);
  • Rozpiętość skrzydeł: 17,3 metra (57 stóp);
  • Prędkość maksymalna: ponad 2,85 Ma;
  • Pułap praktyczny: ponad 27.432 metry (90.000 stóp);
  • Zasięg: 4.630 km (2.500 mil morskich);
  • Ładunek zewnętrzny: 4.082 kg (9.000 funtów);
  • Maksymalny ładunek: 8.618,25 kg (9.000 funtów);
  • Maksymalna masa startowa: 38.560 kg (85.000 funtów);
  • Współczynnik ciągu do ciężaru: poniżej 1,25;
  • Limit przeciążenia: +12G / -4G;
  • Obciążenia powierzchni nośnej: 28 st./sek.;
  • Maksymalny ciąg: 40.823 kg (90.000 funtów).

Artystyczna koncepcja Excalibur Mk.4 UCAV. / fot. Xcalibur Aerospace (XAL) Ltd.

Przypomnijmy, że Agencja Obrony Balistycznej (MDA) ogłosiła szczegóły techniczne programu wysokościowego bezzałogowca dużej długotrwałości lotu (High-Altitude Long Endurance; HALE), uzbrojonego w kompaktowy, zasilany elektrycznie laser zdolny niszczyć międzykontynentalne rakiety balistyczne (Intercontinental Ballistic Missile; ICBM) w dniu 13 czerwca br., podczas gdy został on rozpoczęty w dniu 19 sierpnia ub. r. (czytaj więcej: MDA ujawnia szczegóły nt. drona uzbrojonego w laser antybalistyczny oraz: Amerykanie pracują nad dronem uzbrojonym w laser). Z kolei w dniu 5 października br. koncern Lockheed Martin otrzymał kontrakt na opracowanie demonstratora lasera niskiej mocy (Low Power Laser Demonstrator; LPLD), który ma zostać wykorzystany w pierwszej fazie tego programu (czytaj więcej: MDA: Lockheed Martin opracuje broń laserową dla bezzałogowca).

Źródła:

defence-blog.com: EXCALIBUR for the US MDA, rendering ballistic missiles obsolete by 2020

defence-blog.com: Xcalibur Aerospace Ltd. requests to purchase F135 engines

Czytaj także:

Rosja testowała eksperymentalne głowice dla rakiety balistycznej Jars

Oblot eksperymentalnego odrzutowca Scaled Composites Model 401 [WIDEO]

USAF poszukują systemów broni laserowej i mikrofalowej przeciwko dronom

USA: Testy zmodernizowanej broni laserowej ATHENA [WIDEO]

DSEI 2017: MBDA UK ujawnił demonstrator broni laserowej Dragonfire

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.