2A36 Hiacynt-B. /fot. UkrOboronProm

Ukraina osiągnęła zdolność produkcyjną amunicji kalibru 152 mm? [WIDEO]

Koncern zbrojeniowy UkrOboronProm poinformował o zakończeniu pierwszej wewnętrznej fazy testów pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm, wyprodukowanych w całości siłami rodzimego przemysłu zbrojeniowego. 

Zdaniem dyrektora generalnego koncernu UkrOboronProm Pawlo Bukina, który poinformował o wyniku testów w oficjalnym komunikacie prasowym, zakończyły się one pełnym sukcesem. Przetestowano pociski odłamkowo-burzące przeznaczone do niszczenia siły żywej, artylerii i środków ogniowych przeciwnika, jak i umocnionych stanowisk wroga. Wewnętrzne próby miały miejsce na poligonie w Czernihowie – do wystrzelenia testowej partii pocisków wykorzystano holowaną haubicę 2A36 Hiacynt-B.

Głównym producentem amunicji artyleryjskiej jest firma DAChK Artem, ale jak zaznaczył szef koncernu, swój udział w produkcji mają także inne spółki zależne UkrOboronProm, które dostarczają m.in. materiały wybuchowe czy ładunki inicjujące. Wyprodukowana przez DAChK Artem partia testowa oczekuje na rozpoczęcie państwowych prób, które zostaną przeprowadzone pod ścisłym nadzorem przedstawicieli ukraińskiego resortu obrony. Jeśli władze w Kijowie zdecydują się na rozpoczęcie produkcji seryjnej, nowa amunicja będzie wykorzystywana w holowanych haubicach 2A36 Hiacynt-B, które posiadają jeden z największych zasięgów prowadzenia ognia spośród wszystkich środków artyleryjskich, jakimi dysponuje Ukraina. Haubice stanowią zatem niezwykle cenne źródło wsparcia dla ukraińskich wojsk lądowych.

Źródło: UkrOboronProm – ????? ?????: ??????? ????????? ??????????? ?????????????? ??????????? ??????? ????????

Zobacz także: 

Pierwszy udany test nowej ukraińskiej rakiety manewrującej Neptun [WIDEO]

Ukraina: Nowy radar dozoru AESA 3D typu 80K6T gotowy do testów [WIDEO]

Ukraińcy zakończyli testy zmodernizowanego BMP-1UMD [WIDEO]

Ukraina: Pierwsza publiczna prezentacja modułowego karabinku WAC-47 [FOTO+WIDEO]

Strażnik ? ciężki bojowy wóz wsparcia z Ukrainy

Ukraina: Powstanie nowa samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm?

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.