Fot. 4archive.org.

Ukraina ustanowiła czasową strefę zakazu lotów w pobliżu Krymu

Władze w Kijowie ustanowiły strefę zakazu lotów w pobliżu zaanektowanego przez Rosję Krymu, która ma bezwzględnie obowiązywać w dniach 1-2 grudnia br. na czas testów rakietowych Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosja miała zaprotestować i zagrozić zestrzeleniem każdego obiektu, zagrażającego przestrzeni powietrznej nad półwyspem.

Ministerstwo Obrony Ukrainy zapowiedziało przeprowadzenie ćwiczeń z użyciem uzbrojenia rakietowego nad terytorium kraju, w tym nad wodami Morza Czarnego, w pobliżu zaanektowanego przez Rosję w marcu 2014 roku półwyspu krymskiego. W związku z tym, nad obszarami ćwiczeń zostanie ustanowiona bezwzględna strefa zakazu lotów, która ma obowiązywać nad wyznaczonymi sektorami od godz. 6:00 do 14:00 czasu uniwersalnego w dniu 1 grudnia br. i w tych samych godzinach w dniu 2 grudnia br.

Jak podkreślają Ukraińcy, ćwiczenia nie naruszą żadnych norm międzynarodowych (Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego; ICAO ? przyp. red.), w tym tych dotyczących prób rakietowych, dlatego wysłali depeszę telekomunikacyjną NOTAM (NOtice To AirMen) dla wszystkich cywilnych użytkowników przestrzeni powietrznej w regionie.

Poniżej sektory przestrzeni powietrznej, leżące na zachód od Krymu, które mają być objęte strefą zakazu lotów w dniach 1-2 grudnia br. (na niebiesko):

Rejon objęty strefą zakazu lotów w dniach 1-2 grudnia 2016 r. / fot Twitter via @Liveuamap.

Rejon objęty strefą zakazu lotów w dniach 1-2 grudnia 2016 r. / fot Twitter via @Liveuamap.

Później, miały pojawić się informacje o rozszerzeniu dwóch stref NOTAM o kolejne, leżące na południe od zaanektowanego półwyspu, obowiązujące tylko w dniu 1 grudnia br.:

Fot. twitter via @YarLP.

Fot. twitter via @YarLP.

Inne zdanie co do legalności ćwiczeń miało mieć rosyjskie MON, które ? według strony ukraińskiej ? skierowało list w dniu 26 listopada br. do ukraińskiego odpowiednika poprzez attaché obrony Ukrainy w Ambasadzie tego państwa w Moskwie. Ostrzegło w nim, że jeśli Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadzą odpalenie rakiet w pobliżu granicy ukraińsko-rosyjskiej w rejonie Krymu, Rosja może rozpocząć odwetowy atak rakietowy, który w pierwszej kolejności zniszczy wystrzelone rakiety, a w drugiej wyrzutnie na ukraińskim terytorium, z których zostały odpalone. Dmitrij Pieskow, sekretarz prasowy prezydenta Władimira Putina, zapytany o sprawę powiedział, że nic mu nie wiadomo, jakoby taki list miał zostać wysłany stronie ukraińskiej:

Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, szczerze po raz pierwszy usłyszałem o tym i muszę to wyjaśnić. Ale Kreml nie chce dopuścić do działań Ukrainy, naruszających prawo międzynarodowe, które mogłoby doprowadzić do powstania niebezpiecznych warunków dla międzynarodowych lotów nad terytorium Rosji lub okolic.

W odpowiedzi, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksandr Turczynow oświadczył, że strona ukraińska nie planuje strzelań rakietowych w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, która w połowie należy do Ukrainy. Zwrócił uwagę, że na zachód od niej znajduje się przestrzeń powietrzna Ukrainy (a więc cały półwysep krymski, który według władz w Kijowie i większości państw świata jest ukraińskim terytorium pod rosyjską okupacją ? przyp. red.).

Z kolei agencja prasowa TASS poinformowała, że rosyjskie siły obrony powietrznej, rozmieszczone na Krymie zostały postawione stan pełnej gotowości bojowej w związku z zapowiedziami władz w Kijowie. Jak poinformowało agencję źródło w strukturach bezpieczeństwa Krymu, ukraiński test rakietowy ma charakter PR-owski, mający na celu stworzenie nerwowej sytuacji, ale siły zbrojne postrzegają to jako realne zagrożenie, dlatego siły obrony powietrznej na Krymie zostały postawione w stan podwyższonej gotowości bojowej. Źródło dodało, że ewentualnemu zagrożeniu ze strony Ukrainy, oprócz lądowych wyrzutni rakiet ziemia-powietrze, mają sprostać także środki obrony powietrznej, rozmieszczone na okrętach wojennych Floty Czarnomorskiej. W Kerczu, na wschodzie półwyspu, zauważono jednostki w podwyższonej gotowości bojowej, operujące bateriami rakiet ziemia-powietrze zaawansowanego systemu S-300WM Antiej-2500 (w kodzie DIA/NATO: SA-23 Gladiator/Giant):

Jeśli chodzi natomiast konkretnie, co mają Ukraińcy testować w czasie ćwiczeń, to wiadomo tylko, że celem dla rakiet ziemia-powietrze będzie odrzutowy, bezzałogowy aparat latający (UAV) typu Tu-143 Rejs, produkcji sowieckiej. Poinformował o tym dziennikarz wojskowy Andriej Klimienko z Black Sea News. Dron ma 8,06 metra długości, 2,24 metra rozpiętości skrzydeł, 1,54 metra wysokości oraz 1.230 kg maksymalnej masy startowej. Napędzany pojedynczym silnikiem turboodrzutowym Izotow TR3-117 o ciągu 6,28 kN, rozwija prędkość maksymalną 950 km/h, pułap 5.000 metrów oraz zasięg do 200 km. W wariancie powietrznego celu posiada oznaczenie M-143. Na bazie drona powstały ulepszone maszyny tego typu: Tu-243 Rejs-D i Tu-300 Korszun. Wśród użytkowników wszystkich wersji są obecnie Korea Północna, Rosja, Syria i Ukraina. Wśród byłych użytkowników są ZSRR, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Czechosłowacja, Irak i Rumunia.

Niewiadomą pozostaje, jakiego typu rakiety przeciwlotniczej użyją do zestrzelenia bezzałogowego aparatu latającego Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy (Powitriani Syły Zbrojnych Sył Ukrajiny).

Bezzałogowy aparat latający Tu-143 Rejs. / Wikimedia Commons (CC BY 2.5).

Bezzałogowy aparat latający Tu-143 Rejs. / Wikimedia Commons (CC BY 2.5).

Źródła:

inforesist.org: ???: ?????????? ?? ?????????? ????? ???????? ?????? ??-?? ????????? ? ?????

inforesist.org: ? ?????? ?? ????? ? ?????? ??????? ? ??????? ???????? ?? ???????? ???????? ?????? ?????

inforesist.org: ???????? ?????? ??????? ?? ?????: ???? ?? ?????? ????? ??????

inforesist.org: ????????? ??????? ??????????? ??????????? ???????? ??????? ????? ?????

tass.com: Russian troops in Crimea on high alert following Kiev?s missile launch preparations

Czytaj także:

Program rakietowy Ukrainy nabiera rozpędu? [WIDEO]

Zgoda amerykańskiej Izby Reprezentantów na dostawy broni dla Ukrainy

Kreml oskarża Ukrainę o wtargnięcie na Krym. Kijów: To prowokacja

Rosyjskie systemy S-400 Triumf na Półwyspie Krymskim

Rosja rozmieściła system S-300WM Antiej-2500 w Syrii

Rosja uruchomi radar dalekiego zasięgu na Krymie

Ukraina rozpoczęła budowę muru i umocnień na granicy z Rosją

Krym bez prądu. Rosja wprowadziła stan wyjątkowy

Rosyjskie bombowce Tu-22M3 trafią na Krym?

Rosyjski Orłan-10 zestrzelony nad Ukrainą [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.