Amerykański żołnierz z karabinkiem M4. / fot. US Army (Staff Sgt. Shane Hamann).

Ukraińcy będą produkować amerykańskie karabiny automatyczne M16/M4

W dniu 3 stycznia br. państwowy ukraiński koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm podpisał z amerykańską korporacją Aeroscraft memorandum w sprawie rozpoczęcia na Ukrainie produkcji karabinu automatycznego M16 (M4), model WAC47.

We wtorek, 3 stycznia br. przedstawiciele państwowego ukraińskiego koncernu zbrojeniowego SC UkrOboronProm, wiceprezes Wołodymyr Korobow i należącego do niego SC UkrOboronSerwis, którego reprezentował prezes Serhij Mykytiuk, podpisali z Igorem Pasternakiem, prezesem korporacji Aeroscraft, memorandum w sprawie rozpoczęcia na Ukrainie produkcji amerykańskiej broni palnej:

Pierwszą bronią, która w pilotażowym projekcie będzie produkowana na Ukrainie, będzie karabin automatyczny M16, model WAC47. Produkcja broni według standardów NATO jest ważną częścią rozwoju i reformowania ukraińskiego przemysłu obronnego. ? powiedział prezes Mykytiuk.

Wiceprezes Korobow dodał z kolei, że ma nadzieję na przystąpienie w krótkim czasie do praktycznej realizacji tego projektu. Broń będzie produkowana przez zakłady należące do SC UkrOboronSerwis. Aeroscraft jest z kolei znaną firmą zza oceanu, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnych statków powietrznych, wież strażniczych oraz broni strzeleckiej. Igor Pasternak poinformował, że amerykańskie władze udzieliły jego firmie licencji na produkcję uzbrojenia w końcu 2016 roku. Zgodnie z memorandum, Aeroscraft „podzieli się” tą licencją współpracując z Ukraińcami.

>>>Zgoda amerykańskiej Izby Reprezentantów na dostawy broni dla Ukrainy<<<

M16/M4 WAC47. / fot. SC UkrOboronProm.

M16/M4 WAC47. / fot. SC UkrOboronProm.

M16 Model WAC47 (a raczej pochodna karabinka M4 ? przyp. red.) jest zasilany 30-nabojowym magazynkiem z nabojami kal. 7,62×39 mm (sowiecki nabój pośredni, używany m.in. w karabinkach serii AK ? przyp. red.), dzięki czemu broń będzie całkowicie zgodna z amunicją używaną przez żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Prędkość wylotowa pocisku wynosi 884 m/s, a długość całkowita broni wynosi 840 mm (z czego 406 mm to długość lufy ? 16 cali). Masa broni bez magazynku wynosi 3,11 kg, a efektywny zasięg strzału to 600 metrów.

Źródło: ukroboronprom.com.ua: ??????????????? ??????????? ????????? ????????? M16

Czytaj także:

Ukraina: amerykańskie drony nieskuteczne na polu walki

Prezentacja prototypu ukraińsko-saudyjskiego transportowca An-132D [WIDEO]

Ukraina ustanowiła czasową strefę zakazu lotów w pobliżu Krymu

Wij ? nowy moduł bojowy dla ukraińskich transporterów Dozor-B 4×4 [WIDEO]

Fantom ? ukraiński bezzałogowy wielozadaniowy pojazd taktyczny [WIDEO]

Chińczycy kupili licencję na budowę An-225 Mrija

Ukraińcy modernizują swoją flotę Rusłanów

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.