Zmodernizowany, bojowy wóz piechoty BMP-1UMD. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 4.0).

Ukraińcy zakończyli testy zmodernizowanego BMP-1UMD [WIDEO]

W dniu 27 listopada br. państwowy koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm poinformował o zakończeniu pełnego cyklu testów fabrycznych głęboko zmodernizowanego bojowego wozu piechoty BMP-1UMD Myśliwy z modułem bojowym KBA-105 Szkwał, który został opracowany przez Żytomierskie Zakłady Sprzętu Pancernego.

W poniedziałek, 27 listopada br. państwowy koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm poinformował o zakończeniu pełnego cyklu testów fabrycznych głęboko zmodernizowanego bojowego wozu piechoty BMP-1UMD z modułem bojowym KBA-105 Szkwał, cyfrowym systemem kierowania ogniem ?Myśliwy?, silnikiem od niemieckiej spółki Deutz AG i innym zaawansowanym wyposażeniem.

Jak podkreśla komunikat prasowy ukraińskiego koncernu, dzięki pracy specjalistów producenta pakietu modernizacyjnego, nowy bojowy wóz piechoty pomyślnie przeszedł wszystkie testy, potwierdzając dużą wydajność systemów, które znacznie rozszerzyły zdolności bojowe bazowego BMP-1U.

Moduł bojowy KBA-105 Szkwał złożony jest z armaty automatycznej ZTM-1 kal. 30 mm, karabinu maszynowego KT-7 kal. 7,62 mm, granatnika automatycznego AG-17 oraz dwóch wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) typu R-2 Barier-W. Zgodnie z oświadczeniem Ukraińców, powyższy pakiet uzbrojenia pozwala na rażenie nie tylko siły na żywo i lekkiego sprzętu opancerzonego, ale także czołgów podstawowych nieprzyjaciela w odległości do 5 km, dzięki dalmierzowi laserowemu Trek-M i stabilizatorowi SWU-500-3C.

Fot. SC UkrOboronProm.

W ramach zwiększenia poziomu ochrony załogi, w BMP-1UMD zastosowano w środku wykładziny przeciwodłamkowe, a boki kadłuba są chronione panele pancerza reaktywnego. Specjaliści ukraińscy przeprowadzili także szereg prac w celu zmniejszenia sygnatury cieplnej pojazdu, dzięki czemu jest znacznie mniej zauważalny przez kamerę termowizyjną. Oprócz tego, otrzymał on system nowej i bezpieczniejszej komunikacji cyfrowej, nawigacji satelitarnej i inne wyposażenie, zwiększające ergonomię i funkcjonalność pojazdu.

Masa bojowa wozu wzrosła o jedną tonę, w porównaniu z BMP-1 i wynosi 14 ton, a niemiecki 4-suwowy, 6-cylindrowy turbodoładowany silnik TCD2013 L64V o mocy 330 KM (z możliwością zaprogramowania do 390 KM, dzięki elektronicznej jednostce sterującej), który zastąpił sowiecki UTD-20, znacznie poprawił jego osiągi, a pojazd jest cichszy i bardziej ekonomiczny. Teraz specjaliści z Żytomierskich Zakładów Sprzętu Pancernego czekają na decyzję Ministerstwa Obrony w sprawie rozpoczęcia testów państwowych, co jest warunkiem przyjęcia nowych bwp na uzbrojenie Wojsk Lądowych Ukrainy (Suchoputni Wijśka Zbrojnych Sył Ukrajiny; SW ZSU).

Przypomnijmy, że BMP-1UMD został po raz pierwszy zaprezentowany podczas październikowych targów Arms and Security 2016 w Kijowie (patrz zdjęcie na górze).

WIDEO:

Źródło:

ukroboronprom.com.ua: „???????????? ????????????? ?????” „??????????????” ???????? ??? ????????? ???????????? ???-1???

Czytaj także:

Słowacja modernizuje bojowe wozy rozpoznawcze BpzV Svatawa

BTR-4MW1 ? nowy wariant ukraińskiego transportera opancerzonego [FOTO]

Strażnik ? ciężki bojowy wóz wsparcia z Ukrainy

Niemieckie silniki dla ukraińskich transporterów BTR-4 8×8

Fantom-2 ? ukraiński pojazd bezzałogowy z pociskami rakietowymi [FOTO]

USA uzbroją Ukrainę w przeciwpancerne pociski kierowane Javelin?

Ukraina: Pierwsza publiczna prezentacja modułowego karabinku WAC-47 [FOTO+WIDEO]

Ukraina: Powstanie nowa samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm?

Ukraina: Sfotografowano transporter-wyrzutnię nowej rakiety balistycznej Grom-2

Kolejne Dozory-B dla ukraińskiej armii

Wij ? nowy moduł bojowy dla ukraińskich transporterów Dozor-B 4×4 [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.