Leopard 2A4 z 10. Brygady Kawalerii Pancernej. / Wikimedia Commons.

Umowa na modernizację Leopardów podpisana

W siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu, w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza podpisano umowę pomiędzy PGZ SA, Inspektoratem Uzbrojenia MON i Zakładami Mechanicznymi ?Bumar-Łabędy? SA na modernizację czołgów Leopard 2A4.

Wartość umowy na unowocześnienie czołgów w wersji 2A4 do wersji 2PL to 2,415 mld PLN, z czego połowa kwoty trafi do polskiego przemysłu obronnego. Reszta trafi do niemieckiego partnera modernizacji, czyli Rheinmetall AG, który został wybrany do współpracy. Odrzucono oferty także niemieckiej firmy KMW Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG oraz tureckiej ASELSAN A.Ş. (Askeri Elektronik Sanayi).

Modernizacja do standardu 2PL będzie połączona z przeglądami i remontem pojazdów, w celu pełnego odtworzenia ich sprawności. Zrealizują je gliwickie oraz poznańskie zakłady zbrojeniowe. Należy dodać, że koszt remontu będzie zależał od faktycznego stanu wozów, stąd nie jest możliwe dokładne określenie jego wartości.

Niemieckie przedsiębiorstwo dostarczy Wojsku Polskiemu prototyp wozu w wersji 2PL oraz kilka czołgów przedseryjnych. Przebudowa pozostałych ma zostać wykonania w Gliwicach. Przewidywany czas na zmodernizowanie pierwszego czołgu oraz jego testy to 2 lata. Po tym okresie ma rozpocząć się seryjna modernizacja, która zakończy w 2020 roku. Program obejmie łącznie 142 czołgi podstawowe Leopard 2A4, należące do Wojska Polskiego, w tym 128 wozów, które zostały pozyskane w latach 2002-2004, a także 14 egzemplarzy, które Polska zakupiła pod koniec 2013 roku (wraz ze 107 Leopardami 2A5 ? przyp. red.), a które zostaną zmodernizowane na podstawie aneksu do umowy.

Szef Inspektoratu Uzbrojenia MON, gen. bryg. dr Adam Duda powiedział, że:

Modernizacja, poprzedzona remontami, ma zwiększyć bezpieczeństwo załogi przez podniesienie odporności balistycznej czołgów, zakłada także udoskonalenie systemów obserwacyjnych, dostosowanie armaty do nowych rodzajów amunicji, zastosowanie nowych systemów przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych oraz nowego napędu wieży.

W zakresie elektroniki pojazdowej wymianie będą podlegać wszystkie elementy analogowe na nowoczesne urządzenia cyfrowe, zmodyfikowane przyrządy obserwacyjno-celownicze, systemy łączności wewnętrznej i zewnętrznej, a także dodatkowy system kamer śledzących sytuację wokół pojazdu. Masa pojazdu ma nie przekraczać 60 ton. Jednakże, szczegółowy projekt modernizacji poznamy w najbliższej przyszłości.

Na początku października br. szef Inspektoratu Uzbrojenia MON zapowiedział, że w 2016 roku powstanie pierwszy prototyp czołgu podstawowego zmodernizowanego do standardu Leopard 2PL (czytaj więcej: Prototyp czołgu Leopard 2PL w 2016 roku).

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.