Oprogramowanie Unicum AI kontroluje robota bojowego. / fot. YouTube.

Unicum AI: Rosjanie stworzyli sztuczną inteligencję? [WIDEO]

Przedstawiciele korporacji zbrojeniowej UIMC stworzyli oprogramowanie o nazwie Unicum AI, które ? jak twierdzą ? może samodzielnie kontrolować pojazdy wojskowe, dzięki posiadanym funkcjom poznawczym.

Zjednoczona Korporacja Produkcji Instrumentów (JSC-United-Instrument-Manufacturing-Corporation; UIMC), będąca obecnie częścią Korporacji Rostec stworzyła oprogramowanie Unicum AI (łac. jedyny), dzięki któremu wyposażony w nie pojazd sam może decydować o działaniach na polu walki.

Rosyjskie oprogramowanie może kontrolować do dziesięciu pojazdów naraz i jest obecnie testowane na małych robotach bojowych o napędzie gąsienicowym.

Dyrektor generalny UIMC, Siergiej Skokow powiedział, że:

Z Unicum roboty będą w stanie samodzielnie wykonywać zadania, obserwować i oceniać sytuację, nakreślać nowe kierunki poruszania się, a także komunikować się z innymi maszynami. W rzeczywistości, jest to kolejny krok na drodze do stworzenia w pełni rozwiniętej sztucznej inteligencji, dzięki mechanizmom z możliwościami niemal ludzkimi.

 

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.