W dniach 6-7 lipca w Radecznicy odbędą się uroczystości upamiętniające działalność II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej dowodzonego przez płk Mariana Pilarskiego ps. ?Jar? pod hasłem ?Konspiracja w Klasztorze?. Jest to kolejna edycja wydarzenia, które zostało objęte przez portal Nowa Strategia patronatem medialnym.
Klasztor w Radecznicy, to miejsce szczególne, które wpisało się w historie Polskiego Państwa Podziemnego. To właśnie tutaj na ważne narady przyjeżdżali z całego kraju dowódcy AK-WiN, w tym m.in. mjr Hieronim Dekutowski ps. ?Zapora?, a sam budynek klasztoru z powodzeniem wykorzystywany był dla różnych celów przez konspiratorów z Zamojszczyzny. Jak twierdzi jeden z historyków: II Inspektorat Zamojski Armii Krajowej był prawdopodobnie największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywą konspiracyjną po 1947 r. To fenomen organizacyjny i społeczny, o którym powinniśmy pamiętać. To się w innych miejscach w Polsce nie zdarzyło.
W 1948 roku w Klasztorze odbyły się uroczyste przysięgi konspiratorów i zakonników. Przyzwolenia na działalność konspiracyjną na terenie klasztoru w Radecznicy udzielił Prowincjał na Polskę o. Bronisław Szepelak. Celem powstałego wówczas II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej było między innymi poszukiwanie i likwidowanie zdrajców, szpicli, funkcjonariuszy aparatu sowieckiego terroru, a także szkodliwych partyjniaków i wrogów sprawy polskiej. Sporządzano tam plany sytuacyjne, rozmieszczenia Wojsk Polskich, a w późniejszym okresie konspiracji gromadzono także broń na wypadek eskalacji napięć III Wojny Światowej między wschodem a zachodem.
12 kwietnia 1950 roku mają miejsca aresztowania kierownictwa II Inspektoratu Zamojskiego AK z majorem Marianem Pilarskim ?Jar? na czele. 20 czerwca w wyniku tzw. kasaty klasztoru w Radecznicy zostają aresztowani także zakonnicy, zaś sam klasztor zostaje zamknięty. Po pokazowym procesie jaki miał miejsce w październiku 1951 roku na czterokrotną karę śmierci zostaje skazany major Marian Pilarski ?Jar? oraz jego podkomendny podporucznik Stanisław Bizior ?Eam?. Pozostałych konspiratorów Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazuje na kary wieloletniego więzienia. Wśród skazanych znaleźli się między innymi Prowincjał na Polskę o. Bronisław Szepelak, o. Wacław Płonka ?Czarny?, o. Hugolin Ryba ? Robak?. Wyroki śmierci na Marianie Pilarskim i Stanisławie Biziorze zostały wykonane 4 marca 1952 roku na Zamku Lubelskim. Miejsce ukrycia zwłok konspiratorów zostało odnalezione w styczniu 2017 roku pod grobowcem na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Pochówku dokonano w krypcie żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK, która znajduje się pod Bazyliką Św. Antoniego w Radecznicy.
Program tegorocznej edycji:
PIĄTEK 6 lipca 2018
Plac za Urzędem Gminy w Radecznicy
20:30 – panel dyskusyjny – „Kościół a Polskie Podziemie Niepodległościowe” 21:00 – pokaz filmu „Gurgacz – kapelan Wyklętych”
SOBOTA 7 lipca 2018
11:45 – uroczysty przemarsz Orkiestry Wojskowej, Pocztów Sztandarowych, Kompanii Honorowej WP, Jednostek Strzeleckich, Grup Rekonstrukcyjnych, zaproszonych gości i uczestników uroczystości z placu za Urzędem Gminy w Radecznicy do Bazyliki Objawień Św. Antoniego w Radecznicy
12:00 – Msza Święta w intencji żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK
13:15 – Ceremoniał Wojskowy: Hymn Narodowy, Apel Pamięci i Salwa Honorowa
13:40 – złożenie wieńców w krypcie żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK
13:55 – przemarsz uczestników uroczystości na plac za Urzędem Gminy w Radecznicy
14:00 – rozpoczęcie Festynu Wojskowego
15:00 – pokazy działań taktycznych i rekonstrukcyjnych:
– 16 Tczewski Batalion Saperów – pokaz działań na polu minowym z wykorzystaniem lekkiego robota saperskiego
– Jednostki Strzeleckie OSW- Grupa Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości – pokaz działań bojowych artylerii przeciwlotniczej z armatą Bofors 40 mm
16:00 – spotkanie z pracownikami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
18:00 – inscenizacja historyczna „Obława na Wyklętych”
19:00 – koncert patriotyczny: Andrzejkowe Nutki, Kapela Turobińska, Forteca
21:00 – ognisko partyzanckie
PATRONAT HONOROWY
Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak Poseł na Sejm RP – Sławomir Zawiślak Wojewoda Lubelski – Przemysław Czarnek Prezes IPN – Jarosław Szarek
PATRONAT MEDIALNY
Tygodnik Zamojski Radio Lublin zamosconline.pl szczebrzeszyn.info Nowa Strategia Katolickie Radio Zamość
Sekrety Wsi
Nowy Kurier Zamojski
STOISKA:
– 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej – stoisko promocyjne – 16 Tczewski Batalion Saperów – stoisko promocyjne oraz Patrol Saperski – Instytut Pamięci Narodowej – stoisko informacyjne – Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wir” – obóz partyzancki – Tomaszowski Klub Miłośników Historii – diorama szpitala partyzanckiego – Towarzystwo Gimnastyczne Sokół – ścianka wspinaczkowa i strzelnica pneumatyczna – Punkt Medyczny SIM PCK Lublin – Grupa Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości – pojazdy historyczne – GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ – Jednostki Strzeleckie z terenu Lubelszczyzny – stoisko promocyjne – Punkt gastronomiczny
Jak co roku wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie „Głos Bohatera” i Stowarzyszenie na rzecz rozwoju lokalnego „Mokrelipie” przy współpracy z wieloma innymi partnerami rządowymi oraz społecznymi. Patronat Honorowy nad uroczystościami objęli między innymi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek. Wydarzenie uświetni również występ Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa, z Kapelmistrzem kpt. Andrzejem Kuflem. To tylko jedna z wielu atrakcji, które czekają na gości tegorocznej edycji „Konspiracji w Klasztorze”.
Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkami zamieszczonymi poniżej:
Strona główna wydarzenia.
koncert zespołu „Forteca”
Pokaz filmu „Gurgacz – Kapelan Wyklętych”.
Serdecznie zapraszamy!