W dniach 7-9 lipca w Bazylice Św. Antoniego w Radecznicy odbędą się uroczystości upamiętniające działalność II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej dowodzonego przez płk Mariana Pilarskiego ps. „Jar” pod hasłem „Konspiracja w Klasztorze”. Miło nam poinformować, iż Portal Nowa Strategia objął tegoroczną edycję wydarzenia patronatem medialnym.
Klasztor w Radecznicy, to miejsce szczególne, które trwale wpisało się historie Polskiego Państwa Podziemnego. To właśnie tutaj na ważne narady przyjeżdżali z całego kraju dowódcy AK-WiN, w tym m.in. mjr. Hieronim Dekutowski ps. ?Zapora?, a sam budynek klasztoru z powodzeniem wykorzystywany był dla różnych celów przez konspiratorów z Zamojszczyzny. Jak twierdzi jeden z historyków: II Inspektorat Zamojski Armii Krajowej był prawdopodobnie największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywą konspiracyjną po 1947 r. To fenomen organizacyjny i społeczny, o którym powinniśmy pamiętać. To się w innych miejscach w Polsce nie zdarzyło.
W 1948 roku w Klasztorze odbyły się uroczyste przysięgi konspiratorów i zakonników. Przyzwolenia na działalność konspiracyjną na terenie klasztoru w Radecznicy udzielił Prowincjał na Polskę o. Bronisław Szepelak. Celem powstałego wówczas II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej było między innymi poszukiwanie i likwidowanie zdrajców, szpicli, funkcjonariuszy aparatu sowieckiego terroru, a także szkodliwych partyjniaków i wrogów sprawy polskiej. Sporządzano tam plany sytuacyjne, rozmieszczenia Wojsk Polskich, a w późniejszym okresie konspiracji gromadzono także broń na wypadek eskalacji napięć III Wojny Światowej między wschodem a zachodem.
Aktualna wersja plakatu promującego wydarzenie.
12 kwietnia 1950 roku mają miejsca aresztowania kierownictwa II Inspektoratu Zamojskiego AK z majorem Marianem Pilarskim ?Jar? na czele. 20 czerwca w wyniku tzw. kasaty klasztoru w Radecznicy zostają aresztowani także zakonnicy, zaś sam klasztor zostaje zamknięty. Po pokazowym procesie jaki miał miejsce w październiku 1951 roku na czterokrotną karę śmierci zostaje skazany major Marian Pilarski ?Jar? oraz jego podkomendny podporucznik Stanisław Bizior ?Eam?. Pozostałych konspiratorów Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazuje na kary wieloletniego więzienia. Wśród skazanych znaleźli się między innymi Prowincjał na Polskę o. Bronisław Szepelak, o. Wacław Płonka ?Czarny?, o. Hugolin Ryba ? Robak?. Wyroki śmierci na Marianie Pilarskim i Stanisławie Biziorze zostały wykonane 4 marca 1952 roku na Zamku Lubelskim. Miejsce pochówku konspiratorów zostało odnalezione w styczniu bieżącego roku pod grobowcem na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.
Program uroczystości przedstawia się obecnie następująco:
7 lipca PIĄTEK
8 lipca SOBOTA
Jednocześnie w godzinach 13:00 – 19:00 odbędzie się Festyn Wojskowy, na którym pojawią się m. in.:
9 lipca NIEDZIELA
Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie „Głos Bohatera” i Stowarzyszenie na rzecz rozwoju lokalnego „Mokrelipie” przy współpracy z z wieloma innymi podmiotami. Uroczystości w Radecznicy zostały objęte patronatem honorowym prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosława Szarka.
Serdecznie zapraszamy!