M1A2 Abrams na defiladzie z okazji Święta WP / fot. Paweł Kmiecik

US Army: Kontrakt na systemy obrony aktywnej dla czołgów Abrams

Amerykański koncern zbrojeniowy General Dynamics Land Systems (GDLS) otrzymał modyfikację do kontraktu o wartości prawie 10 mln USD od Dowództwa Zamówień US Army (ACC) na przystosowanie czołgów podstawowych M1A2 Abrams SEPv2 do izraelskiego systemu obrony aktywnej (APS) typu Trophy.

W czwartek, 28 września br. amerykański koncern zbrojeniowy General Dynamics Land Systems (GDLS) otrzymał modyfikację do kontraktu W56HZV-17-C-0067 o wartości 9.899.995 USD od Dowództwa Zamówień US Army (Army Contracting Command; ACC) na wyposażenie w ramach pilnej potrzeby operacyjnej (urgent material release)  czołgów podstawowych M1A2 Abrams SEPv2 dla pierwszego Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego (Armored Brigade Combat Team; ABCT) w izraelski system obrony aktywnej (active protection system; APS) typu Trophy (ASPRO-A). Poprzednio, w dniu 23 lutego br. GDLS otrzymał kontrakt o wartości 79.766.800 USD na przeprowadzenie powyższych prac.

Prace będą realizowane w zakładach GDLS w Sterling Heights (Michigan) i mają potrwać do 29 marca 2019 roku. Wspomniana dodatkowa kwota prawie 10 mln USD pochodzi z budżetu obronnego na rok fiskalny 2017 i obejmie prace badawcze, rozwój, testowanie i ewaluację systemu dla czołgów. System APC Trophy został opracowany przez izraelskiego, państwowego wytwórcę uzbrojenia Rafael Advanced Defense Systems Ltd., ale w Stanach Zjednoczonych jest oferowany przez firmę DRS Technologies, Inc.

Pilna potrzeba operacyjna wiążę się najprawdopodobniej z planami wzmocnienia zdolności obronnych czołgów, używanych przez jednostki US Army Europe, choć warto podkreślić, że te już otrzymały dodatkowe pancerze reaktywne XM-19 Abrams Reactive Armor Tile (ARAT-1) pod koniec lutego br., które dostarczył Ensign-Bickford Aerospace & Defense Company (EBA&D) z siedzibą w Simsbury (Connecticut). Jednak powyższe działania mają charakter pilny i tymczasowy, a w USA trwają prace nad własnym, modułowym systemem obrony aktywnej MAPS (Modular Active Protection System), w który w przyszłości zostaną wyposażone różnej klasy wozy opancerzone.

Wyposażenie czołgów Abrams w systemy obrony aktywnej to nie jedyne ostatnio kroki dowództwa US Army, mające zwiększyć ich przeżywalność, ale i zdolności ofensywne na polu walki. Wcześniej, na początku sierpnia br. GDLS otrzymał pierwszy kontrakt na modernizację 45 wozów w standardzie SEPv2 do najnowszego, SEPv3 (czytaj więcej: USA: Kontrakt na modernizację czołgów M1A2 Abrams do standardu SEPv3). Jednak skuteczne zmuszenie wozów bojowych US Army do zaprzestania walki to nie tylko ?fizyczne? środki, przed którymi ma chronić APS, ale również atak elektroniczny za pomocą broni cybernetycznych oraz środków walki elektronicznej (EW), o czym przekonali się w czerwcu br. żołnierze podczas ćwiczeń w kalifornijskim Fort Irwin National Training Center (czytaj więcej: USA: Skuteczny atak elektroniczny przeciwko czołgom Abrams).

Nie tylko US Army jest zainteresowane wyposażeniem swoich czołgów w systemy obrony aktywnej. Przypomnijmy, że w dniu 13 kwietnia ub. r. o możliwości zakupu lub dzierżawy tego typu systemu obrony dla czołgów Abrams mówił przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu, zastępca dowódcy Korpusu Piechoty Morskiej (USMC), gen. por. Robert Walsh (czytaj więcej: System obrony aktywnej dla czołgów Abrams).

System obrony aktywnej Trophy (ASPRO-A) w wersji podstawowej jest używany na izraelskich czołgach podstawowych Merkawa Mark 4 oraz ciężkich transporterach opancerzonych Namer. Istnieje również ?odchudzona? wersja Trophy Light, zaprezentowana w 2007 roku dla lżejszych pojazdów oraz Trophy LV z 2014 roku, przeznaczona dla pojazdów poniżej 8 ton masy.

Źródło:

defense.gov: Contracts. Press Operations. Release No: CR-189-17. Sept. 28, 2017

Czytaj także:

Amerykanie przekształcają lekką brygadę piechoty ?Spartans? w pancerną

Amerykańscy żołnierze w Europie testują szwedzki system kamuflażu Barracuda

Zaprezentowano nowy wariant czołgu Abrams

Kuwejt zmodernizuje czołgi M1A2 Abrams

Arabia Saudyjska otrzyma kolejne czołgi Abrams

Maroko odebrało pierwsze czołgi Abrams [ZDJĘCIA]

Egipt wznowi produkcję czołgów M1 Abrams

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.