General Atomics MQ-1C Gray Eagle. / Wikimedia Commons.

US Army: Prace nad dronem rozpoznawczo-uderzeniowym nowej generacji nabierają rozpędu

Centrum Badań US Army AMRDEC planuje przeprowadzić fazę demonstracyjną technologii rozpoznawczo-uderzeniowego bezzałogowego aparatu latającego w ramach programu FTUAS, mającego wyłonić następcę dronów typu AAI RQ-7 Shadow i General Atomics MQ-1C Gray Eagle.

Jak poinformował portal Defense News, powołując się na źródła w Centrum Badań i Rozwoju Systemów Lotniczych i Rakietowych US Army (U.S. Army Aviation and Missile Research, Development and Engineering Center; AMRDEC) z siedzibą w Redstone Arsenal (Alabama), Armia planuje przeprowadzić fazę demonstracyjną technologii rozpoznawczo-uderzeniowego bezzałogowego aparatu latającego w ramach programu Future Tactical UAS (FTUAS), mającego wyłonić następcę dronów typu AAI RQ-7 Shadow i General Atomics MQ-1C Gray Eagle.

Podczas tegorocznej konwencji Army Aviation Association of America (AAAA) Annual Professional Forum and Exposition, odbywającej się w Fort Worth (Teksas), Layne Merrit, główny inżynier ds. rozwoju lotnictwa w AMRDEC, w ekskluzywnym wywiadzie powiedział dla portalu, że US Army chce wykorzystać tą samą metodą badań, którą wykorzystano podczas realizacji programu Future Vertical Lift (budowy śmigłowców nowej generacji; czytaj także: Boeing i Sikorsky ujawniają koncepcję szturmowego wariantu SB>1 Defiant [WIDEO]). W praktyce oznacza to budowę kilku demonstratorów technologii bezzałogowca nowej generacji:

Nasze obecne bezzałogowe aparaty latające [UAS; ?unmanned aerial system? ? przyp. red.], Shadow oraz Gray Eagle, prawdopodobnie nie są tym, czego potrzebujemy w przyszłości. ? powiedział inżynier AMRDEC, mając na myśli zagrożenia, które czekają US Army.

US Army utworzyła w październiku ub. r. trójstronny zespół badawczy, który zajmuje się sformułowaniem wymagań taktyczno-technicznych, materiałowych oraz założeń strategii i rozwoju (S&T) fazy NGTUAS-TD (Next-Generation Tactical UAS Technology Demonstration), mającej wyłonić demonstrator technologii nowego bezzałogowca do dalszych testów. W ramach roku fiskalnego 2017 przeznaczono na ten cel około 2 mln USD.

Layne Merrit dodał, że w ramach tej fazy staramy się zrozumieć techniczne możliwości rozwojowe oraz zmniejszyć wymagania i ryzyko związane z programem przyjęcia [na wyposażenie], a do tej pory udało się lepiej zrozumieć realia rynkowe i chcemy zidentyfikować pełną gamę, w co możemy zainwestować.

Rezultatem tych prac ma być rozpoczęcie kolejnej fazy programu w 2018 roku, podczas której AMRDEC przeprowadzi ocenę konfiguracji demonstratora, którego specyfikacja wydajności modelu została już opracowana. Następnie, w 2019 roku rozpocznie się faza decyzyjna, w czasie której zostaną wyznaczone przedsiębiorstwa do budowy demonstratorów technologii w ciągu 18-24 miesięcy i ruszy program testów w powietrzu.

Jak dodał Merrit, już dziś Armia wie, że nowy bezzałogowiec będzie zupełnie inną platformą, niż obecnie używane drony Gray Eagle i Shadow. Według inżyniera, konstrukcja obu maszyn w przyszłości może nie zagwarantować im dostatecznej przeżywalności na polu walki, a ich uzależnienie od chronionych dróg startowych jest największym mankamentem. Oprócz tego, wojsko chce by drony przenosiły bardziej elastyczne ładunki i były bardziej przystępne, jeśli chodzi o trwałość i niezawodność w porównaniu z tym, czym dziś operuje.

Czym obecnie dysponuje US Army?

MQ-1C Gray Eagle (patrz zdjęcie wyżej) jest produkowany przez koncern General Atomics i wszedł do służby w 2009 roku. Został wyposażony w kamery noktowizyjne, a jego długotrwałość lotu wynosi do 30 godzin. Oprócz tego, dron może przenieść na czterech podwieszeniach kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire (4), pociski powietrze-powietrze AIM-92 Stinger (8) lub kierowane laserem i GPS-em bomby GBU-44/B Viper Strike (4).

RQ-7 Shadow jest taktycznym, bezzałogowym aparatem latającym, opracowanym przez izraelską firmę AAI Corporation i jej amerykańską filię, będący rozwinięciem projektu RQ-2 Pioneer. Przeznaczony jest do prowadzenia rozpoznania pola walki w dzień i w nocy. Choć nie został zaprojektowany jako nosiciel uzbrojenia, w październiku 2010 roku koncern Raytheon Company skutecznie przeprowadził integrację, a następnie w dniu 18 lipca 2014 roku pierwszy test użycia miniaturowej bomby kierowanej Pyros, nazywanej wcześniej Small Tactical Munition (STM) o długości 55 centymetrów (22 cali) i masie 5,90 kilograma (13 funtów), która jest zrzucona z wysokości 3.000 metrów (10.000 stóp) i osiąga ziemię po 35-40 sekundach (czytaj także: Raytheon pracuje nad miniaturowymi rakietami).

RQ-7 Shadow 200 w Iraku. / fot. DoD (Spc. James B. Smith Jr., U.S. Army.).

Źródło:

defensenews.com: Army to hold flight demo to develop next-gen unmanned aircraft

Czytaj także:

USA rozmieściły uderzeniowe drony MQ-1C Gray Eagle w Korei Płd.

USA przebazują pięć wysokościowych dronów rozpoznawczych Global Hawk do Japonii

Powstanie amerykańsko-japoński dron klasy MALE

Wielka Brytania kupuje Predatory

Zgoda Białego Domu na eksport uderzeniowych dronów do ponad 40 państw, w tym Polski

Bell ujawnił projekt bezzałogowego przemiennopłata V-247 Vigilant [ZDJĘCIA]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.