Artystyczna wizja bezprzewodowej stacji ładowania (Underwater Wireless Charger) i podpływającego do niej bezzałogowego aparatu podwodnego. / Grafika: US Navy/SSC Pacific.

US Navy pracuje nad podwodnymi stacjami ładowania dronów [WIDEO]

Departament Obrony poinformował, że US Navy pracuje nad bezprzewodowymi stacjami ładowania bezzałogowych aparatów podwodnych (UUV), które zostałyby umieszczone na stałe na dnie morskim.

W poniedziałek, 28 sierpnia br. Departament Obrony USA poinformował, że Pacyficzne Centrum Systemów Wojny Kosmicznej i Morskiej (Space and Naval Warfare Systems Center Pacific; SPAWAR Systems Center Pacific lub SSC Pacific) pracuje nad bezprzewodowymi stacjami ładowania bezzałogowych aparatów podwodnych (unmanned underwater vehicle; UUV), które zostałyby umieszczone na stałe na dnie morskim.

Obecnie, podwodne drony, wykorzystywane przez US Navy do zadań rozpoznawczych, wykrywania min, mapowania dna morskiego i innych, napędzane akumulatorami litowymi, muszą być ręcznie ładowane w portach wojennych lub na pokładach okrętów wojennych. Rozwiązanie to naraża zarówno UUV, jak i operatora, ale także narzuca ograniczenia czasowe dla autonomiczności misji. Podwodna stacja ładowania pozwoli na wydłużenie czasu działania (i tak stosunkowo długiego ? przyp. red.).

Dr Alex Phipps, szef działu zaawansowanych technologii układów scalonych w SSC Pacific, powiedział:

Systemy bezzałogowe i autonomiczne są wykorzystywane w znacznej mierze do misji US Navy i będą odgrywać znaczną rolę w przyszłych scenariuszach US Navy i innych rodzajów sił zbrojnych. I chociaż większość z tych systemów potrafi wykonać swoją misję bez interakcji z ludźmi, ograniczenie ilości energii, w jaką można go wyposażyć, ogranicza całkowitą autonomię systemu.

Wayne Liu, kierownik projektu bezprzewodowych stacji ładowania dla dronów podwodnych i latających w SSC Pacific, zademonstrował kilka lat, że ładowanie akumulatorów urządzeń pod wodą jest wykonalne, używając do tego własnego smartfona, który leżał kilka stóp pod wodą w plastikowej torbie na bezprzewodowej ładowarce indukcyjnej. Demonstracja okazała się sukcesem, gdyż Liu wyciągnął swoje urządzenie z wody naładowane. Rozwój tych systemów ładowania znacznie się rozwinął od tego czasu, a naukowcy opowiadają się za stworzeniem zestawu wskazówek dla tych podwodnych bezprzewodowych urządzeń ładujących.

Dr Graham Sanborn, inżynier z grupy dr Phippsa, dodaje, że:

Tego typu technologia poszerzy zakres misji, jaką Marynarka Wojenna może wykorzystać systemy UUV. Posiadając drona, który może pokonać większy dystans pomiędzy stacjami ładowania w rejony świata, gdzie nasze okręty nawodne i podwodne nie mogą dopłynąć zwiększy efektywność działania US Navy, a także bezpieczeństwo samych misji, ponieważ operatorzy dronów nie będą musieli towarzyszyć im, potencjalnie narażając się na niebezpieczeństwo. Jest to bezpieczniejsza, tańsza opcja, na którą naprawdę się cieszymy.

WIDEO:

Pacyficzne Centrum Systemów Wojny Kosmicznej i Morskiej jest instytucją US Navy, mieszczącą się w San Diego (Kalifornia), która prowadzi badania, rozwój oraz dostawy zintegrowanych systemów dowodzenia, kontroli i komunikacji, systemów komputerowych, systemów wywiadowczych, nadzoru i rozpoznania (C4ISR), a także zapewnia zdolności cybernetyczne i kosmiczne we wszystkich domenach prowadzenia walki. SSC Pacific zatrudnia ponad 4.175 naukowców, inżynierów i członków personelu wsparcia technicznego, którzy współpracują z ponad 200 operatorami i przedstawicielami służby czynnej US Navy.

Źródło:

science.dodlive.mil: Powering Through: Navy Scientists Develop Underwater Wireless Charger

Czytaj także:

Nautilus 100: Royal Navy zaprezentowała radykalne projekty okrętów podwodnych przyszłości [FOTO]

Francuzi będą produkować morskie drony w Rosji

Boeing rozpoczął testy podwodnego drona Echo Voyager [WIDEO]

Amerykański podwodny dron przejęty przez Chińczyków

Surrogat ? dron-symulator okrętu podwodnego dla WMF?

Boeing Echo Voyager ? nowy, bezzałogowy aparat podwodny [WIDEO]

Jaki będzie amerykański myśliwski okręt podwodny przyszłości?

TERN: Prace nad dronem dla mniejszych okrętów US Navy przyspieszają [WIDEO]

Jest zgoda US Navy na produkcję dronów MQ-4C Triton

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.