Fot. screen YouTube.

US Navy przeprowadziła atak rakietowy na Syrię [WIDEO]

W dniu 7 kwietnia br., na rozkaz prezydenta Donalda Trumpa, dwa niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke wystrzeliły 59 rakiet manewrujących RGM-109 Tomahawk (TLAM-C/D) na cele w syryjskiej bazie lotniczej Szajrat, leżącej w muhafazie Homs, w odpowiedzi na atak chemiczny reżimu Baszszara Al-Asada na cywilów w Chan Szajchun (Idlib) trzy dni wcześniej.

Baza lotnicza Szajrat, Homs, Syria.

W piątek, 7 kwietnia br. o godz. 4:40 czasu lokalnego (GMT+3), na rozkaz prezydenta Donalda Trumpa, dwa niszczyciele rakietowe: USS Porter (DDG-78) i USS Ross (DDG-71) typu Arleigh Burke wystrzeliły łącznie 60 rakiet manewrujących RGM-109 Tomahawk TLAM-C/D (w tym jedna spadła do morza) na cele w syryjskiej bazie lotniczej Szajrat, leżącej w muhafazie Homs, w odpowiedzi na atak chemiczny reżimu Baszszara Al-Asada na cywilów w miejscowości Chan Szajchun (w muhafazie Idlib) trzy dni wcześniej.

Prezydent Donald Trump rozkazał uderzyć na bazę lotniczą Szarjat, gdyż to z niej wystartował samolot bojowy, który przeprowadził atak chemiczny za pomocą sarinu na cywilów w Chan Szajchun w dniu 4 kwietnia br. Według raportów Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, w wyniku nalotu zginęło wówczas 86 osób, w tym 30 dzieci. Atak, do którego jednak nikt nie przyznał się, został ostro potępiony przez administrację Białego Domu, która zapowiedziała rozważyć ?opcję militarną? wobec oskarżonego o sprawstwo reżimu Baszszara Al-Asada.

Amerykański prezydent w oświadczeniu z 7 kwietnia br. dla prasy powiedział:

Syryjski dyktator Baszszar al-Asad dokonał straszliwego ataku na niewinnych cywilach. Asad przerwał życie kobiet, mężczyzn i dzieci stosując broń chemiczną. Dla wielu była to była powolna i brutalna śmierć. Nawet piękne niemowlęta zostały okrutnie zamordowane w tym bardzo barbarzyńskim ataku. Żadne dziecko Boga nigdy więcej nie będzie cierpiało takiego przerażenia. Dzisiaj rozkazałem przeprowadzić militarną odpowiedź na lotnisko w Syrii, z którego przeprowadzono atak chemiczny. Kluczowym znaczeniem dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych jest zapobieganie i powstrzymywanie rozprzestrzeniania się i wykorzystywania śmiercionośnej broni chemicznej. (?) Lata wcześniejszych prób zmiany zachowań Asada zawiodły i zawiodły bardzo dramatycznie. W rezultacie kryzys migracyjny nadal pogłębia i region nadal się destabilizuje, zagrażając Stanom Zjednoczonym i naszym sojusznikom. Dziś wzywam także społeczność międzynarodową, aby dołączyła do Stanów Zjednoczonych i do zakończenia rzezi w Syrii oraz powstrzymania zagrożenia terrorystycznego dla całej ludzkości.

Kpt. Jeff Davis, rzecznik Pentagonu, sprecyzował później, że oba niszczyciele rakietowe, przebywając we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, przeprowadziły precyzyjny atak za pomocą 59 rakiet manewrujących RGM-109 Tomahawk Land Attack Missile (TLAM-C/D; z głowicą konwencjonalną lub odłamkową ? informacje Departamentu Obrony nie precyzują dokładnie, która konkretnie wersja rakiet została użyta ? przyp. red.) na znajdujące się na terenie bazy hangary lotnicze, magazyny ropy naftowej i obiekty logistyczne, magazyny amunicji, systemy obrony przeciwlotniczej oraz stacje radarowe:

Jak zawsze, USA podjęły nadzwyczajne działania w celu uniknięcia ofiar cywilnych i przestrzegania prawa konfliktu zbrojnego. Podjęto wszelkie środki zaradcze w celu wykonania tego ataku z minimalnym ryzykiem dla personelu wojskowego na lotnisku. Atak był adekwatną odpowiedzią na ohydny akt Asada. ? powiedział rzecznik Departamentu Obrony USA.

Według niego, amerykańscy planiści podjęli środki ostrożności w celu zminimalizowania ryzyka dla rosyjskiego lub syryjskiego personelu na lotnisku:

Obecnie, oceniamy efekty ataku. Pierwsze oznaki wskazują, że to uderzenie poważnie uszkodziło lub zniszczyło samoloty syryjskie oraz wspierające je infrastrukturę i wyposażenie lotniska Szarjat, zmniejszając zdolność Syryjczyków do przeprowadzenia ataku chemicznego. Użycie broni chemicznej przeciwko niewinnym ludziom nie będzie tolerowane.

Według dostępnych informacji w bazie lotniczej Szajrat stacjonowały jednomiejscowe samoloty myśliwsko-bombowe o zmiennej geometrii skrzydeł Su-22 (w kodzie NATO: Fitter) oraz MiG-23 (Flogger), produkcji rosyjskiej. Media amerykańskie twierdzą, że strona rosyjska została uprzedzona o planie przeprowadzenia ataku rakietowego, podobne informacje otrzymał Izrael, który wyraził poparcie dla Stanów Zjednoczonych. USA otrzymały poparły także ze strony m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Polski, Turcji, Australii i Japonii. W podobnym tonie dla decyzji Donalda Trumpa o ataku wydała oświadczenie również Arabia Saudyjska:

Mimo to, jak informuje rosyjska agencja prasowa RIA Novosti, Kreml zażądał zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, w związku z aktem agresji przeciwko państwu członkowskiemu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Poinformował o tym przewodniczący komitetu Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) ds. obrony i bezpieczeństwa, Wiktor Ozierow. Podobny wniosek wpłynął ze strony Boliwii, która jest jednym z 10 niestałych członków Rady.

Później rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, w którym ogłosiło, że Rosja zawiesiła jednostronnie stosowanie podpisanego z USA memorandum o zapobieganiu incydentów i zapewnieniu bezpieczeństwa lotów sił powietrznych obu państw podczas operacji w Syrii (Memorandum of Understanding on Prevention of Flight Safety Incidents).

Atak został potępiony także przez Iran, ustami rzecznika MSZ tego kraju:

Iran stanowczo potępia wszelkie jednostronne operacje tego rodzaju (…). Takie działania wzmocnią terrorystów w Syrii i skomplikują sytuację zarówno w tym kraju, jak i w całym regionie. ? powiedział Bahram Kasemi dla agencji prasowej ISNA.

Strona syryjska poinformowała tymczasem o siedmiu wojskowych i cywilach z pobliskiej wsi, którzy zostali ranni w amerykańskim ataku oraz sześciu ofiarach śmiertelnych, w tym najwyższym stopniem wojskowym, generale brygady Sharafie Khalil Ibrahimie. Gubernator muhafazy Homs, Talal al-Barazi, powiedział dla libańskiej telewizji państwowej, że siły rosyjskie, stacjonujące w regionie zostały zawczasu ostrzeżone, by uniknąć przypadkowych ofiar, a syryjskie dowództwo bazy Szajrat zdążyło ewakuować większość samolotów tam stacjonujących. Nie udało się natomiast uniknąć ciężkich strat w infrastrukturze. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, zaatakowana baza została niemal doszczętnie zniszczona.

Warto zauważyć, że Donald Trump w chwili przeprowadzenia ataku na Syrię, podejmował w swojej rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Nie ujawniono, czy chiński przywódca został wcześniej poinformowany o planach przeprowadzenia uderzenia, lecz MSZ Państwa Środka wezwało do unikania dalszego pogarszania się sytuacji w Syrii. Z kolei według agencji Reuters, piątkowy atak był jednorazową operacją i Stany Zjednoczone nie planują eskalacji konfliktu.

Przypomnijmy, że gdy reżim Baszszara Al-Asada przeprowadził pierwszy atak chemiczny na terenach kontrolowanych przez rebeliantów na wschód od Damaszku, w dniu 21 sierpnia 2013 roku, ówczesna administracja Baracka Obamy także rozważała opcję militarną przeciwko Syrii. Ostatecznie zrezygnowano z ataku, po tym jak Rosja zaproponowała drogę pokojową, obejmującą likwidację syryjskiego arsenału gazów bojowych do 30 czerwca 2014 roku. Wtorkowy atak na chemiczny na Chan Szajchun ukazał jednak, że rosyjskie założenia nie zostały wykonane przez Damaszek.

Ponadto, nie był to pierwszy amerykański atak rakietowy z użyciem rakiet RGM-109 Tomahawk Land Attack Missile na terytorium Syrii w ostatnich latach, choć wcześniej nie był on wymierzony w reżim syryjski. W dniu 23 września 2014 roku, 47 takich rakiet zostało wystrzelonych z pokładów niszczyciela rakietowego USS Arleigh Burke (DDG-51), typu Arleigh Burke oraz krążownika rakietowego USS Philippine Sea (CG-58), typu Ticonderoga, które operowały z międzynarodowych wód Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej, na cele Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii, w rejonie Ar-Rakki, Dajr Az-Zaur, Al-Hasaki oraz Abu Kamal oraz przeciwko celom paramilitarnej bojówki islamistycznej Churasan w zachodniej części muhafazy Aleppo.

Wideo z ataku rakietowego na Syrię, 7.04.2017 r.:

Pojawiły się także pierwsze zdjęcia i nagrania wideo ze skutkami przeprowadzonego ataku rakietowego, które dostępne są TUTAJ. Wstępne raporty mówią o zniszczeniu przez Amerykanów 9 samolotów bojowych Syryjskich Arabskich Sił Powietrznych (SyAAF). Z kolei wg agencji RIA Novosti, zniszczono 12 samolotów, 4 stanowiska artyleryjskie obrony przeciwlotniczej, 4 stanowiska rakietowe, bazę paliwową, schronohangary, bazę remontową, drogę kołowania i pas startowy.

Rosyjska telewizja Zwiezda opublikowała nagranie wideo, udostępnione przez Ministerstwo Obrony FR, mające ukazywać zniszczenia syryjskiej bazy, sfilmowane przez rosyjski bezzałogowy aparat latający (UAV) w kilka godzin po amerykańskim ataku:

Źródła:

defense.gov: Trump Orders Missile Attack in Retaliation for Syrian Chemical Strikes

thedrive.com: US Launched Tomahawk Missile Attack On Shayrat Air Base In Syria

ria.ru: ?????? ????????? ??????? ?????? ??? ????? ????????????? ????? ?? ?????

mid.ru: Foreign Ministry statement on US military action in Syria on April 7, 2017

southfront.org: Photos And Videos From Sha?irat Airbase. 9 Aircraft In Airsheds Were Destroyed ? Reports

Czytaj także:

Syria: USA wysłały Marines do walki o stolicę Państwa Islamskiego

Syria: Czterech rosyjskich żołnierzy zginęło w eksplozji IED

Syria: rosyjskie lotnictwo zbombardowało tureckich żołnierzy

Syria: Rajd amerykańskich specjalsów w pobliżu Dajr az-Zaur

Syria: Atak chemiczny islamistów przeciwko siłom FSA

Syria: Zmasowany atak rakietowy i lotniczy sił rosyjskich [WIDEO]

Syria: Incydent z udziałem amerykańskiego i rosyjskiego lotnictwa

USA zbombardowały pozycje wojsk Baszszara al-Asada w Dajr az-Zaur

Wojska Baszszara al-Asada zbombardowały Kurdów

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.