Fot. U.S. Army Fort Carson.

USA: 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy rozpoczął przerzut jednostek do Europy

W dniu 7 listopada br. 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 4. Dywizji Piechoty US Army rozpoczął załadunek na pociągi ciężkiego sprzętu wojskowego i wyposażenia, które trafią jeszcze tej zimy do Europy.

Jak informuje serwis Army Recognition World Defense & Security News, w dniu 7 listopada br. 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 4. Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team „Iron”, 4th Infantry Division US Army) z Fort Carson (Kolorado), rozpoczął załadunek na pociągi towarowe ciężkiego sprzętu wojskowego i wyposażenia, które trafią jeszcze tej zimy do Europy. Zapowiedź wysłania tych jednostek wraz z żołnierzami 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (10th Combat Aviation Brigade, 10th Mountain Division) z Fort Drum w stanie Nowy Jork, pojawiła się w dniu 3 listopada br. (czytaj więcej: Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie).

Jako pierwsi, załadunek pojazdów i kontenerów rozpoczęli żołnierze 1. Batalionu 66. Pułku Pancernego (1st Battalion, 66th Armor Regiment; Iron Knights) przy wsparciu 4. Brygady Logistycznej (4th Sustainment Brigade). Łącznie do ośmiu państw Europy Środkowej i Wschodniej ma trafić ponad 2.000 sztuk taboru.

Pełne wyposażenie 3. ABCT trafi w styczniu 2017 roku do niemieckiego portu Bremerhaven, w kraju związkowym Brema, a stamtąd koleją oraz konwojami wojskowymi do Polski, gdzie nastąpi podział Zespołu na mniejsze jednostki, które trafią na wschodnią flankę NATO od Estonii po Bułgarię na początku lutego.

Jak powiedział chor. Abraham Rosales z 3. ABCT, odpowiedzialny za mobilizację:

Podczas naszej dziewięciomiesięcznej rotacji, będziemy wykonywać rutynowo koncentrację i zmianę miejsca [stacjonowania ? przyp. red.] w całym europejskim teatrze, udoskonalając naszą zdolność do manewrowania sił pancernych w państwach członkowskich Sojuszu. Pierwszym tego przykładem będzie nasze przybycie do Bremerhaven i demonstracja naszych zdolności do przerzucenia całego naszego wyposażenia do Polski w ciągu kilki tygodni po przyjeździe do Niemiec.

W ramach 3rd ABCT, do Europy trafi 4.100 żołnierzy amerykańskich, dysponujących 470 pojazdami, w tym 90 czołgami M1 Abrams, 130 bwp/bwr M2/M3 Bradley i armatohaubicami M109 Paladin.

Fot. U.S. Army Fort Carson.

Fot. U.S. Army Fort Carson.

Źródło: armyrecognition.com: U.S. Army 3rd Armored Brigade Combat Team 4th Infantry Division has begun movement to Europe

Czytaj także:

MON ujawnia lokalizacje rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA w Polsce

Niemcy: Największy transport amerykańskiej amunicji do Europy od 20 lat

Równoczesne ćwiczenia NATO i Rosji na Bałkanach

US Army odebrała pierwszego Dragoona [WIDEO]

Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni

Szczyt NATO: Dowództwo amerykańskiej brygady pancernej w Polsce

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.