B-52H Stratofortress podczas RIAT 2010. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0).

USA chcą przywrócić całodobową gotowość bombowców z bronią nuklearną na pokładzie

Jak poinformował portal Defense One, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) przygotowują się do przywrócenia 24-godzinnej gotowości bojowej bombowców strategicznych B-52H Stratofortress z bronią nuklearną na pokładzie. Ostatnie tego typu działania zostały zaprzestane wraz z końcem zimnej wojny w 1991 roku.

W niedzielę, 22 października br. portal Defense One poinformował w ekskluzywnym artykule, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) przygotowują się do przywrócenia 24-godzinnej gotowości bojowej bombowców strategicznych B-52H Stratofortress z bronią nuklearną na pokładzie. O planach poinformował w wywiadzie dla portalu, szef sztabu USAF, gen. David L. Goldfein, podczas swojej sześciodniowej wizyty w bazie sił powietrznych Barskdale i innych bazach USAF, gdzie stacjonują bombowce strategiczne:

To kolejny krok, zapewniający że jesteśmy przygotowani. Spoglądam na to, nie jak na planowanie jakiejś specyficznej misji, ale bardziej na rzeczywistość w sytuacji globalnej w jakiej się znaleźliśmy i na to jak jesteśmy na to przygotowani. (?) Świat jest niebezpiecznym miejscem i są ludzie, którzy otwarcie mówią o użyciu broni nuklearnej. Nie ma już dwubiegunowego świata, gdzie byliśmy tylko my i Związek Sowiecki. Mamy teraz nowych graczy, którzy mają [strategiczne] zdolności nuklearne. Nigdy wcześniej nie było to ważniejsze, aby upewnić się, że wykonujemy tą misję prawidłowo.

Generał Goldfein i inni wyżsi rangą oficerowie USAF podkreślają, że rozkaz całodobowych patroli z bronią nuklearną jeszcze nie został wydany, ale przygotowania do tego trwały w oczekiwaniu, że ów rozkaz może nadejść. Decyzja może zostać podjęta przez szefa Dowództwa Strategicznego (United States Strategic Command; USSTRATCOM) gen. Johan E. Hytena lub szefową Dowództwa Północnego Stanów Zjednoczonych (United States Northern Command; NORTHCOM) gen. Lori J. Robinson.

Powodów decyzji o ewentualnej gotowości USAF do przywrócenia gotowości bojowej bombowców z bronią nuklearną należy upatrywać w zmieniającym się środowisku geopolitycznym, w tym zagrożeniu rakietowym i nuklearnym ze strony Korei Północnej i konfrontacyjnych reakcjach na to prezydenta Donalda Trumpa czy zwiększeniu aktywności w zakresie ćwiczeń i gotowości bojowej rosyjskich Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego (RWSN). Szef sztabu USAF zapytany, czy decyzja ta pomoże w odprężeniu sytuacji międzynarodowej, stwierdził, że zależy to od wielu czynników: wobec kogo i jakiego zachowania będzie to realizowane i czy to państwo będzie poważnie brać pod uwagę gotowość Stanów Zjednoczonych do takich działań.

Podczas wizyty w bazie sił powietrznych Barksdale w Luizjanie, gdzie mieści się dowództwo 2. Skrzydła Bombowego (2nd Bomb Wing; 2nd BW) oraz Dowództwo Lotnictwa Uderzeniowego (Air Force Global Strike Command; AFGSC) poinformowano generała Goldfeina, że już teraz dokonano wielu przygotowań do przywrócenia całodobowej gotowości bojowej. Obecnie trwa remont budynku dla ponad 100-osobowej załogi, znajdującego się w pobliżu płyty postojowej w kształcie ?choinki?, na której może być utrzymywanych dziewięć samolotów w ciągłej gotowości do startu. Drugą bazą operacyjną samolotów B-52H jest Minot w Dakocie Północnej, gdzie mieści się 5. Skrzydło Bombowe (5th Bomb Wing; 5th BW).

Przypomnijmy, że decyzję o wstrzymaniu tego typu patroli strategicznych podjął prezydent George H.W. Bush w dniu 27 września 1991 roku, kończąc trwające cztery dekady ciągłe dyżury bojowe USAF z bronią nuklearną na pokładzie bombowców strategicznych. Warto przy tym zauważyć, że od 1968 roku była to ciągła gotowość na ziemi do przeprowadzenia ataku nuklearnego, gdyż wcześniej rotacyjnie bez przerwy bombowce znajdowały się w powietrzu (operacja ?Chrome Dome? w latach 1960-1968).

Oprócz tego, razem z bombowcami strategicznymi w gotowości muszą być utrzymywane samolot dowodzenia E-4B Nightwatch (zwany ?samolotem Sądu Ostatecznego?) oraz samolot dowodzenia, łączności i retransmisji sygnałów radiowych E-6B Mercury (w przypadku tego pierwszego, jedna z czterech posiadanych maszyn, nazywana National Airborne Operations Center, ciągle jest utrzymywana w całodobowej gotowości operacyjnej ? przyp. red.). 

Decyzję USAF warto zestawić z informacjami sprzed dwóch lat, gdy zgodnie z postanowieniami amerykańsko-rosyjskiego traktatu rozbrojeniowego Nowy START, Waszyngton zobowiązał się, że do 2018 roku pozbawi 42% operacyjnych bombowców B-52H Stratofortress (a także 60% zmagazynowanych maszyn) zdolności do przenoszenia broni nuklearnej (czytaj więcej: Część floty B-52H bez broni nuklearnej). Bombowce w wariancie ?nuklearnym? przenoszą 20 strategicznych rakiet manewrujących Boeing AGM-86B ALCM (Air-launched cruise missile) o zasięgu ponad 2.400 km, które pod koniec lat 20. XXI wieku zostaną zastąpione przez rakiety nowej generacji LRSO (Long-Range Stand-Off) (czytaj więcej: Lockheed Martin i Raytheon w następnej fazie programu na nuklearny pocisk cruise nowej generacji).

AGM-86B ALCM podczas lotu. / fot. USAF.

Źródło:

defenseone.com: EXCLUSIVE: US Preparing to Put Nuclear Bombers Back on 24-Hour Alert

Czytaj także:

General Dynamics? Electric Boat Division zaprojektuje nowe strategiczne okręty podwodne US Navy

USAF: Kolejna faza programu budowy następcy międzykontynentalnych rakiet Minuteman III

Rosja testowała eksperymentalne głowice dla rakiety balistycznej Jars

USAF uziemią ponad setkę samolotów A-10 w przyszłym roku?

USAF: Gulfstream G550 nową platformą dla samolotu walki radioelektronicznej

USAF: F-16C po raz pierwszy z kierowaną bombą nuklearną B61-12

USAF złożyły zamówienie w dwóch programach nosicieli broni nuklearnej nowej generacji

Departament Stanu opublikował stan arsenałów nuklearnych USA i Rosji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.