PPK FGM-148 Javelin. /fot. Spc. Patrick Kirby

USA: Coraz bliżej sprzedaży FGM-148 Javelin na Ukrainę?

1 marca br. amerykańska rządowa Agencja ds. Współpracy Obronnej (The Defense Security Cooperation Agency ? DSCA) poinformowała o uzyskaniu zgody Departamentu Stanu w kwestii ewentualnego zakupu przez Ukrainę, w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS), przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin. 

Władze Ukrainy poprosiły Stany Zjednoczone o dostawę – w ramach procedury Foreign Military Sales – aż 210 sztuk przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin, 37 jednostek dowodzenia i odpalania (CLU, Command Launch Unit) oraz dwóch zapasowych jednostek CLU (które w przyszłości miałby posłużyć jako źródło części zamiennych). Kijów poprosił również o zapewnienie pakietu szkolenia podstawowego (Basic Skill Trainers; BST) oraz wsparcie techniczne. Szacuje się, że wartość zamówienia nie przekroczy kwoty 47 mln USD – dla tego zamówienia nie przewidziano dodatkowej umowy offsetowej.

Głównymi wykonawcami kontraktu będzie grupa Raytheon/Lockheed Martin Javelin Joint Venture z Orlando (Floryda). Co ciekawe, pociski Javelin zostaną dostarczone prosto z zapasów magazynowych amerykańskiej armii, a jednostki dowodzenia i odpalania CLU pozyska się za pomocą programu Special Defense Acquisition Fund (SDAF). Komunikat DSCA stwierdza, że potencjalna sprzedaż wyżej wymienionego sprzętu i wyposażenia na Ukrainę, wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych Ameryki, ale jednocześnie nie przyczyni się do naruszenia równowagi militarnej w regionie, pomimo zwiększenia w znacznym stopniu zdolności Ukrainy do stawiania czoła obecnym i przyszłym zagrożeniom. Przypominamy, że ogłoszenie DSCA o potencjalnej sprzedaży jest wymagane przez prawo panujące w Stanach Zjednoczonych i nie oznacza, że dojdzie do transakcji.

Żołnierze Korpusu Piechoty Morskiej podczas odpalania PPK FGM-148 Javelin. (United States Marine Corps).

FGM-148 Javelin jest to ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany typu ?wystrzel i zapomnij? (fire-and-forget), który w 1996 roku zastąpił pociski M47 Dragon na wyposażeniu amerykańskich sił zbrojnych. Obecnie znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych 19 państw. System składa się z jednostki dowodzenia i odpalania (Command Launch Unit; CLU) oraz ppk Javelin, uzbrojonego w tandemową głowicę kumulacyjną (HEAT) o masie 8,4 kg i umieszczonego w wyrzutni tubowej ATK. Całość ma masę 22,3 kg, zasięg skuteczny do 4.750 metrów (w najnowszym wariancie FGM-148F). System jest zdolny przebić pancerz o równoważniku grubości jednorodnej stali pancernej 600-800 mm RHA. Koszt jednostkowy systemu, według danych na 2014 rok, to 246.000 USD.

Źródło: DCSA

Zobacz także: 

USA uzbroją Ukrainę w przeciwpancerne pociski kierowane Javelin?

Czechy kupią wyrzutnie FGM-148 Javelin i radary krótkiego zasięgu

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.