Artystyczna koncepcja dronów Kratos XQ-222 Valkyrie. / fot. Kratos Defense & Security Solutions, Inc.

USA: Kratos z kontraktem na produkcję nowego odrzutowego drona

W dniu 8 stycznia br. amerykańska firma Kratos Defense & Security Solutions, Inc. poinformowała, że jej dział Unmanned Systems Division (USD) otrzymał kontrakt na wyprodukowanie nowego, bezzałogowego aparatu latającego (UAV) o napędzie odrzutowym.

W poniedziałek, 8 stycznia br. amerykańska firma Kratos Defense & Security Solutions, Inc. Z siedzibą w San Diego, poinformowała, że jej dział Unmanned Systems Division (USD), zajmujący się systemami bezzałogowymi otrzymał ostatnio kontrakt w wysokości 23 mln USD na produkcję nowego, bezzałogowego aparatu latającego (unmanned aerial vehicle; UAV) o napędzie odrzutowym i wysokich parametrach, który był dotąd rozwijany.

Jak podkreśla komunikat prasowy, większość prac związanych z przyznanym kontraktem, powinna zostać zrealizowana w ciągu 12 najbliższych miesięcy w zakładach Kratos, jak i lokalizacjach odbiorcy. Produkcja małoseryjna ma być dopiero początkiem, a firma oczekuje kolejnych zamówień w przyszłości. Ze względu na klienta, konkurencję i innymi czynniki, firma odmówiła udzielenia dodatkowych informacji związanych z tym programem i udzieleniem zamówienia.

Steve Fendley, prezes Kratos Unmanned Systems Division, powiedział:

Cały dział Kratos USD jest dumny i podekscytowany osiągnięciem tego wstępnego etapu produkcji, dzięki temu niezwykle ważnemu klientowi. USD jest uznanym liderem w dziedzinie odrzutowych, bezzałogowych systemów powietrznych o wysokich parametrach, oraz ten statek podwietrzny jest kolejnym wiodącym przykładem naszej technologii.

Z kolei Eric DeMarco, prezes i dyrektor generalny Kratos Defense & Security Solutions, Inc., dodał:

Od 2012 roku, kiedy zakończyliśmy ostatnie ważne przejęcia w Kratos, z powodzeniem zintegrowaliśmy nabyte firmy z koncernem opartym na technologiach, własności intelektualnej i produktach, inwestując jednocześnie w kluczowe obszary zainteresowań, w tym bezzałogowe systemy powietrzne, obecnie kończymy inwestycje dla wielu nowych platform lotniczych i wchodzimy do produkcji, która, jak oczekujemy, będzie kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu przychodów, zysków, przepływów pieniężnych i ogólnej wartości dla akcjonariuszy Kratos. Jesteśmy przekonani, że możliwości firmy Kratos do szybkiego opracowywania, zademonstrowania i wdrożenia zaawansowanych technologicznie i niedrogich systemów jest udowodnionym kluczowym wyróżnikiem naszej firmy.

Dwa drony Kratos UTAP-22 Meko wraz z samolotem AV-8B Harrier II podczas prezentacji w czasie Paris Air Show 2017. / fot. Kratos Defense & Security Solutions, Inc.

Choć komunikat prasowy nie precyzuje jaki system bezzałogowy jest przedmiotem wielomilionowego kontraktu, warto zauważyć, że koncern z San Diego podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu (Paris Air Show 2017) zaprezentował dwie konstrukcje dronów o napędzie odrzutowym. Pierwszym był, oblatany w 2015 roku model UTAP-22 Meko, którego testy ewaluacyjne zakończyły się w sierpniu ub. r. Dron został zaprojektowany do misji na szczeblu taktycznym w trudnych i nieprzyjaznych warunkach środowiska. Kampania testów odbywała się wspólnie z myśliwcem pionowego/krótkiego startu i lądowania AV-8B Harrier II, w czasie których oba statki powietrzne wymieniały się informacjami z zakresu dowodzenia i kontroli za pośrednictwem taktycznego łącza danych, a także wykonywał półautonomiczne i autonomiczne loty w formacji z załogowym samolotem.

Drugim z kolei modelem jest XQ-222 Valkyrie (patrz zdjęcie na górze), który ma 9,14 metra długości (30 stóp) i zasięg do 5.560 km (3.000 mil morskich), jest opracowywany od lipca 2016 roku wspólnie z Laboratorium Badawczym USAF (Air Force Research Laboratory; AFRL) w ramach programu LCAAT (Low-Cost Attritable Aircraft Technology) w bazie lotniczej Wright-Patterson (Ohio). Oblot bezzałogowca, który może być uzupełnieniem załogowych samolotów bojowych F-35 Lightning II i F-22A Raptor, zaplanowano na 2018 rok. Oba modele zaprojektowano do wykonywania lotów z prędkością okołodźwiękową, a dzięki dużej manewrowości i obniżonej sygnaturze radarowej (radar cross section; RCS), mogą skuteczniej dostarczać ładunki z uzbrojeniem lub aparaturą rozpoznawczą jako ?bezzałogowi skrzydłowi?, wspierający wykonanie misji.

Start drona Kratos UTAP-22 Meko przy pomocy rakietowego wspomagacza RATO (Rocket Assisted Take Off). / fot. Kratos Defense & Security Solutions, Inc.

Źródło:

ir.kratosdefense.com:Kratos Receives $23 Million Unmanned Aerial Drone System Production Award

Czytaj także:

Lockheed Martin z kontraktem na nowe rakiety manewrujące Gray Wolf

Demonstracja użycia broni laserowej US Navy w Zatoce Perskiej [WIDEO]

BAE Systems ujawnił rewolucyjny bezzałogowiec MAGMA [FOTO]

Lockheed Martin zintegrował nowy napęd z bezzałogowcem Fury

Lockheed Martin opracuje działko laserowe dla myśliwca taktycznego

US Navy: Gotowość operacyjna bezzałogowego systemu wykrywania pól minowych

Uderzeniowy dron od Xcalibur Aerospace Ltd. z bronią laserową

Chiny: Oblot pierwszego na świecie transportowego drona AT200 [WIDEO]

DSEI 2017: Lockheed Martin UK prezentuje miniaturowego drona Outrider [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.