Przezroczysty elastomer, który może pełnić funkcję pancerza. / fot. US Naval Research Laboratory.

USA: Laboratorium Badań Morskich opracowało przezroczysty pancerz

Laboratorium Badań Morskich (NRL) US Navy poinformowało o opracowaniu przezroczystego i termoplastycznego pancerza z elastomeru, lżejszego od obecnie stosowanych szyb kuloodpornych, zachowującego doskonałe właściwości balistyczne oraz zdolnego do regeneracji w warunkach polowych.

W środę, 8 marca br. na stronie internetowej Laboratorium Badań Morskich (US Naval Research Laboratory) amerykańskiej Marynarki Wojennej (US Navy) pojawiła się informacja o opracowaniu i opatentowaniu* przez chemików przezroczystego i termoplastycznego pancerza z elastomeru, lżejszego od obecnie stosowanych szyb kuloodpornych. Składający się z miękkich polimerów kauczukowych pancerz, zachował doskonałe właściwości balistyczne oraz posiada zdolności do regeneracji w warunkach polowych.

*Patent nr US 9285191 B2 Polymer coatings for enhanced and field-repairable transparent armor (Powłoki polimerowe dla wzmocnionego i naprawialnego przezroczystego opancerzenia ? przyp. red.).

Jak podkreśla komunikat, wspomniane polimery są przekształcane za pomocą środków fizycznych, nie chemicznych, do substancji stałej. Dzięki temu elastomer z postaci miękkiej staje się twardy i odporny, tak jak pancerz lub szyba kuloodporna. Proces można odwrócić pod wypływem wysokiej temperatury, dzięki czemu uszkodzona powierzchnia polimeru może zostać szybko naprawiona, nawet w czasie prowadzenia walki.

Podgrzanie materiału powyżej temperatury mięknięcia, około 100° Celsjusza, topi małe krystality, dzięki czemu uszkodzona powierzchnia stapia się i formuje z powrotem poprzez dyfuzję. Proces ten może być realizowany przy użyciu płyty grzejnej, podobnej do żelazka, kształtując powierzchnię do gładkiej, płaskiej blachy, bez większego wpływu na jej integralność ? powiedział dr Mike Roland, starszy pracownik naukowy z działu NRL Soft Matter Physics.

Do tej pory naukowcy z NRL prowadzili badania nad użyciem materiałów polimerowych jako powłok, zapewniających odporność przed uderzeniem twardych substratów. Ale zastosowanie warstwowe polimerów polimocznikowych i poliizobutylenowych zwiększa wydajność balistyczną pancerzy i hełmów, dzięki czemu wzrasta skuteczność balistyczna łagodząca skutki, np. fali eksplozji. Stosując różne wariacje naprzemiennego użycia warstw polimerów oraz twardszych substratów, naukowcy z NRL są w stanie odtworzyć ich doskonałe właściwości balistyczne, z dodatkową korzyścią w postaci przezroczystości powstałego materiału oraz zmniejszonej masy.

Ze względu na rozpraszające właściwości elastomerów, uszkodzenie spowodowane uderzeniem pocisku jest ograniczone tylko do miejsca oddziaływania. Oznacza to, że wpływ na widoczność jest prawie bez znaczenia, a uzyskiwana jest ochrona przed wieloma trafieniami. ? dodaje dr Roland.

Źródło:

nrl.navy.mil: NRL Develops Lighter, Field Repairable Transparent Armor

Czytaj także:

Drony ?Blackwing? dla okrętów US Navy

System obrony aktywnej dla czołgów Abrams

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.