Wyrzutnie rakiet MGM-31B Pershing II na poligonie Fort Bliss McGregor (12.01.1987 r.), zakazanych przez traktat INF. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

USA opracują nowe rakiety pośredniego zasięgu w odpowiedzi na zbrojenia Rosji?

Jak poinformował dziennik The Wall Street Journal, przedstawiciele Departamentu Obrony zapowiedzieli, że Stany Zjednoczone kładą podwaliny pod budowę nowych rakiet pośredniego zasięgu (IRBM), zakazanych przez zimnowojenny traktat INF, jeśli Rosja nie przestanie łamać swoich zobowiązań w tej kwestii.

W dniu 16 listopada br. amerykański dziennik The Wall Street Journal poinformował, że Stany Zjednoczone kładą podwaliny pod budowę nowych rakiet pośredniego zasięgu (Intermediate-Range Ballistic Missile; IRBM), zakazanych przez zimnowojenny traktat INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces), jeśli Federacja Rosyjska nie przestanie łamać swoich zobowiązań w tej kwestii.

Urzędnicy Departamentu Obrony USA ujawnili dziennikowi, że wstępne badania i rozwój amerykańskich sił zbrojnych, wcześniej nieujawnione, mają na celu potencjalnie ożywienie arsenału pocisków rakietowych o pośrednim zasięgu, jeśli Moskwa nadal będzie łamała dwustronny pakt, zawarty jeszcze z władzami ZSRR w dniu 8 grudnia 1987 roku, ale respektowany później przez Rosję, jako prawnomiędzynarodową następczynię po rozpadzie sowieckiego imperium.

Amerykanie twierdzą, że nie chcą zakończenia układu z czasów końca zimnej wojny, a jedynie zmusić Rosjan do respektowania jego założeń. Jednak, jeśli Moskwa nie zaprzestanie swoich zbrojeń, Waszyngton chce zademonstrować jej swoje możliwości, którym siły zbrojne FR będą musieć stawić czoła:

Chodzi o to, że musimy wysłać Rosjanom wiadomość, że zapłacą militarną cenę za naruszenie tego traktatu. Nie będziemy żyć w świecie post-traktatowym? jeśli Rosjanie tego chcą. ? powiedział anonimowy urzędnik Pentagonu.

Wcześniej, rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że to USA, nie Rosja narusza traktat poprzez swoje instalacje antyrakietowe w Europie. Waszyngton zaprzecza temu, gdyż traktat INF, czyli ?Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu? zakazuje posiadania i narzuca całkowitą likwidację nuklearnych i konwencjonalnych arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) oraz średniego zasięgu (Medium-Range Ballistic Missile; MRBM) przez obie strony (o zasięgu od 500 do 5.500 km ? przyp. red.). Podczas ubiegłotygodniowych spotkań w Brukseli, sekretarz obrony USA James Mattis powiedział sojusznikom, że Waszyngton stara się wykorzystać nowe możliwości, aby zmusić Moskwę do przestrzegania traktatów, ale dodając, że że Waszyngton nie planuje porzucić zakazów INF.

Zarzuty Amerykanów dotyczą nowych, rosyjskich rakiet balistycznych RS-26 Rubież (w kodzie NATO: SS-X-31) oraz manewrujących R-500. Rubież, mimo iż oficjalnie oznaczony jako międzykontynentalna rakieta balistyczna (Intercontinental Ballistic Missile; ICBM) posiada zasięg rakiety pośredniego zasięgu, tj. według ocen na podstawie testów ? 5.800 km, co oznacza zbliżony do maksymalnego ustanowionego przez traktat i rozumiany jako próba jego obejścia. Z kolei rakieta manewrująca R-500/SSC-X-8 została rozmieszczona na mobilnych wyrzutniach Iskander-K i posiada zasięg oceniany na pomiędzy 2.000 a 5.500 km. USA po raz pierwszy oskarżyły Kreml o łamanie traktatu INF poprzez testy tych rakiet w 2012 roku. Według informacji z dnia 14 lutego br. źródła rządowe USA potwierdziły, że Rosjanie rozmieścili operacyjnie ten system w dwóch lokalizacjach w kraju (czytaj więcej: Rosyjski okręt szpiegowski w pobliżu wybrzeży USA; R-500 w służbie?; Incydent na Morzu Czarnym).

Domniemany wygląd pocisku balistycznego RS-26 Rubież i jego nosiciel, czyli podwozie MZKT-27291 produkcji białoruskiej. / Źródło: militaryrussia.ru

Iskander-K. / fot. mil.ru

Przypomnijmy, że do maja 1991 roku obie strony zutylizowały 2.692 rakiety balistyczne i manewrujące (USA ? 846; ZSRR ? 1.846), co zweryfikowano później podczas inspekcji trwających do 2002 roku. USA zlikwidowały wówczas rakiety manewrujące z głowicami nuklearnymi BGM-109G Gryphon o zasięgu 2.500 km oraz rakiety balistyczne MGM-31A Pershing (740 km) i MGM-31B Pershing II (1.770 km), również uzbrojone w głowice nuklearne.

Z kolei Rosjanie zlikwidowali szereg typów rakiet balistycznych: R-12/SS-4 Sandal (2.080 km), R-14/SS-5 Skean (3.700 km), TR-1 Temp/SS-12 Scaleboard (900 km), RSD-10 Pioneer/SS-20 Saber (5.500 km), OTR-23 Oka/SS-23 Spider (500 km) oraz manewrujących RK-55 Relief/SSC-X-4 Slingshot (3.000 km), również uzbrojonymi w głowice konwencjonalne i nuklearne. Przed utylizacją, USA wycofały swoje rakiety z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Włoch, natomiast ZSRR usunął wyrzutnie z Bułgarii, Czechosłowacji, a także terytoriów Białoruskiej, Rosyjskiej Federacyjnej i Ukraińskiej SRR.

Wyrzutnia rakiet manewrujących BGM-109G Gryphon. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Transporter-wyrzutnia rakiet balistycznych RSD-10 Pionier. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Źródło:

wsj.com: Pentagon Moves to Develop Banned Intermediate Missile

Czytaj także:

Stanisław Pietrow ? człowiek, który uratował świat od zagłady, nie żyje

USA powrócą do pomysłu mobilnych wyrzutni rakietowych?

WSJ: niemiecki dyplomata szefem wywiadu NATO

WSJ: Brygada NATO trafi m.in. do Polski?

FT: Wojska NATO trafią do przesmyku suwalskiego

Rosja pracuje nad ulepszoną wersją rakiety balistycznej Oka

Ukraina: Sfotografowano transporter-wyrzutnię nowej rakiety balistycznej Grom-2 

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.