W piątek, w dniu 3 lutego br. w Nowym Jorku przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. podpisali list intencyjny o współpracy z Northrop Grumman. Porozumienie zawarte w Stanach Zjednoczonych zakłada zdefiniowanie możliwych obszarów współpracy pomiędzy PGZ S.A. i tą amerykańską spółką przemysłu obronnego.
Komunikat prasowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. opublikowany w poniedziałek, w dniu 6 lutego br. wyjaśnia, że podpisanie listu intencyjnego z amerykańskim gigantem zbrojeniowym, firmą Northrop Grumman „to pierwszy krok” w kierunku nawiązania bliższej współpracy pomiędzy tymi podmiotami. Podpisanie porozumienia ma pozwolić na współpracę w zakresie szerokiej gamy zaawansowanych technologii w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.
? To porozumienie, które otwiera przed polskim przemysłem obronnym perspektywy wieloletniej współpracy. Jestem przekonany, że podpisany list intencyjny przyczyni się do zacieśnienia naszych partnerskich relacji, co da możliwość nawiązania długookresowej kooperacji pomiędzy PGZ i Northrop Grumman i obu stronom przyniesie szereg wymiernych korzyści ? powiedział Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
? To porozumienie, które otwiera przed polskim przemysłem obronnym perspektywy wieloletniej współpracy. Jestem przekonany, że podpisany list intencyjny przyczyni się do zacieśnienia naszych partnerskich relacji, co da możliwość nawiązania długookresowej kooperacji pomiędzy PGZ i Northrop Grumman i obu stronom przyniesie szereg wymiernych korzyści
? powiedział Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
Komunikat stwierdza ponadto, że porozumienie zawarte pomiędzy Northrop Grumman i Polską Grupą Zbrojeniową stwarza duże szanse dla polskiego przemysłu – współpraca z amerykańskim koncernem pozwoli na zyskanie dostępu do „innowacyjnych rozwiązań technologicznych„.
Warto zaznaczyć, że w Nowym Jorku podpisano dopiero „list intencyjny o współpracy” – teraz na jego podstawie oba podmioty określą obszar współpracy przemysłowej. Mowa tu m.in. o możliwym współdziałaniu „w zakresie naziemnych, przeciwlotniczych, wielofunkcyjnych radarów kierowania ogniem AESA GaN, elektroniki lotniczej dla platform stałopłatowych, wiropłatowych, elektroniki pojazdów naziemnych, systemów dla marynarki wojennej oraz C4I„.
Źródło: Komunikat prasowy PGZ S.A.
Zobacz także: