Wyrzutnia M1075 systemu antybalistycznego THAAD, zamontowana na ciężarówce M983 Oshkosh HEMTT. / Wikimedia Commons.

USA rozmieści systemy THAAD w Korei Płd.

Stany Zjednoczone i Korea Południowa podjęły wspólną decyzję o rozmieszczeniu należących do amerykańskiej armii systemów przeciwrakietowych THAAD (Terminal High Altitude Area Defense System) na Półwyspie Koreańskim – decyzja zapada w związku z północnokoreańskimi testami pocisków balistycznych średniego zasięgu. 

Według opublikowanego w czwartek oświadczenia Pentagonu, Stany Zjednoczone i Korea Południowa rozmieszczą rakietowe systemy antybalistyczne THAAD celem zapewnienia bezpieczeństwa Korei Południowej i jej mieszkańców, jak i sił sojuszniczych przed zagrożeniem północnokoreańskich pocisków balistycznych i broni masowego rażenia.

THAAD. /Fot. Lockheed Martin

THAAD. /Fot. Lockheed Martin

Jak podaje Pentagon, rządy USA i Korei Południowej już od lutego br. prowadziły rozmowy nt. rozmieszczenia w tym kraju zaawansowanego systemu antybalistycznego THAAD. Oświadczenie Pentagonu jasno stwierdza, że zadanie obsługi baterii zostanie powietrzne siłom amerykańskich na Półwyspie Koreańskim (ang. United States Forces Korea, USFK).

Raport Pentagonu stwierdza, że prace wspólnej amerykańsko-koreańskiej grupy roboczej pracującej nad oceną efektywności systemów THAAD na Półwyspie Koreańskim znajdują się w ?końcowej fazie przygotowywania rekomendacji? dla Departamentu Obrony USA i Ministerstwa Obrony Korei Południowej dotyczącej optymalnego miejsca dla rozmieszczenia baterii THAAD, dla jak największej ich efektywności, a także dla celów ochrony środowiska naturalnego i względów bezpieczeństwa.

Pentagon stwierdził, że rozmieszczenie THAAD w Korei będzie skupiało się wyłącznie a północnokoreańskim zagrożeniu i zapewnił, że nie jest skierowane przeciw innym państwom. Jednym z powodów opóźnienia w podjęciu decyzji o rozmieszczeniu systemów antybalistycznych THAAD na Półwyspie Koreańskim były protesty Chin. Swoje niezadowolenie amerykańsko-koreańskimi planami wyraziły także władze Federacji Rosyjskiej.

Do końca tego roku, amerykańska armia będzie posiadać aż pięć operacyjnych jednostek THAAD. Pozyskiwanie nowych systemów antybalistycznych ma związek z ciągle zwiększającym się nań zapotrzebowaniem w wielu regionach – armia wyraziła zapotrzebowanie na dziewięć jednostek THAAD, lecz problemem okazały się niewystarczające fundusze (w ramach pięcioletniego planu sfinansowano zakup jedynie siedmiu jednostek).

USA i Korea Południowa ściśle współpracują w celu zapewnienia szybkiego wdrożenia baterii THAAD na Półwyspie Koreańskim. Każda jednostka THAAD składa się z sześciu (zamontowanych na ciężarówkach) wyrzutni, 49 pocisków przechwytujących, radaru AN/TPY-2 oraz stanowiska dowodzenia.

Pocisk przechwytujący systemu antybalistycznego THAAD. / Wikimedia Commons.

Pocisk przechwytujący systemu antybalistycznego THAAD. / Wikimedia Commons.

System antybalistyczny THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) jest ostatnim elementem amerykańskiego systemu obrony antybalistycznej BMD (Ballistic Missile Defense; zwanego potocznie tarczą antyrakietową), który ma za zadanie przechwytywanie oraz niszczenie taktycznych rakietowych pocisków balistycznych oraz głowic bojowych przeciwnika w najniższej części egzosfery ? na początku ostatniej, terminalnej fazy ich lotu (Terminal Phase Defense). System został zaprojektowany do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego (SRBM), średniego (MRBM) zasięgu i jedynie w ograniczonym zakresie służyć może przeciwko pociskom międzykontynentalnym (ICBM).

Zobacz także:

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.