General Atomics MQ-1C Gray Eagle. / Wikimedia Commons.

USA rozmieściły uderzeniowe drony MQ-1C Gray Eagle w Korei Płd.

Jak poinformowała służba prasowa United States Forces Korea (USFK), w dniu 12 marca br. rozpoczął się proces rozmieszczania w Korei Południowej uderzeniowych, bezzałogowych bojowych aparatów latających (UCAV) typu MQ-1C Gray Eagle.

Baza lotnicza Kunsan (K-8), Jeolla Północna, Korea Południowa. / Wikimedia Commons.

W niedzielę, 12 marca br. rozpoczął się proces permanentnego rozmieszczenia na terytorium Korei Południowej amerykańskich uderzeniowych, bezzałogowych bojowych aparatów latających (unmanned combat aerial vehicle; UCAV) typu MQ-1C Gray Eagle. Poinformowała o tym służba prasowa United States Forces Korea (USFK).

Za proces odpowiada US Army, w koordynacji z Siłami Zbrojnymi Republiki Korei oraz USAF. Drony zostaną przypisane 2. Brygadzie Lotnictwa Bojowego 2. Dywizji Piechoty (2nd Combat Aviation Brigade; 2nd Infantry Division) i rozmieszczone w bazie lotniczej Kunsan (K-8) na lotnisku Gunsan, leżącym w miejscowości o tej samej nazwie, w prowincji Jeolla Północna, 240 km kilometrów na południe od Seulu.

Komunikat prasowy głosi, że do Korei Południowej trafi łącznie jedna kompania uderzeniowych dronów tego typu, co w praktyce oznacza od 9 do 12 maszyn, obsługiwanych przez maksymalnie 128 żołnierzy. Warto zauważyć, że decyzja o rozmieszczeniu dronów MQ-1C Gray Eagle wspiera strategiczny plan US Army, który zakłada jedną kompanię tychże maszyn na jedną dywizję.

Oprócz zdolności uderzeniowych, drony zapewnią jednostkom US Army oraz partnerom z Armii Korei Południowej (ROK Army) znaczne możliwości prowadzenia misji zwiadu, obserwacji i rozpoznania (Intelligence, surveillance and reconnaissance; ISR). Jak powiedział agencji prasowej Yonhap anonimowy urzędnik południowokoreańskiego Ministerstwa Obrony, w przypadku wojny na Półwyspie Koreańskim, bezzałogowy samolot będzie mógł przedostać się nad przestrzeń powietrzną Korei Północnej i dokonać precyzyjnego ataku na punkty dowodzenia i inne ważne obiekty wojskowe.

Przypomnijmy, że pierwsze informacje o planowanym rozmieszczeniu przez Amerykanów uderzeniowych dronów w Korei Południowej pojawiły się pod koniec stycznia ub. r., choć wówczas mówiono o lipcu jako miesiącu rozpoczęcia tego procesu (czytaj więcej: USA rozmieszczą drony uderzeniowe w Korei Płd.).

Warto też zauważyć, że rozmieszczenie MQ-1C Gray Eagle rozpoczęło się podczas trwania bilateralnych ćwiczeń o kryptonimie Foal Eagle 2017 (1 marca ? 30 kwietnia br.), podczas których po raz pierwszy biorą udział myśliwce 5. generacji F-35B Lightning II, należące do 121. Eskadry Myśliwsko-Uderzeniowej (VMFA-121) (czytaj więcej: F-35B Korpusu Piechoty Morskiej biorą udział w ćwiczeniach w Korei Płd.). Wcześniej, Amerykanie rozpoczęli zapowiadany wcześniej proces rozmieszczania na terytorium swojego sojusznika baterii zaawansowanego systemu antybalistycznego THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) (czytaj więcej: USA rozpoczęły rozmieszczanie systemu antybalistycznego THAAD w Korei Płd. [WIDEO]).

Tymczasem reżim Kim Dzong Una zapowiedział bezlitosne ultra-precyzyjne ataki na siły południowokoreańskie i amerykański, po tym jak do ćwiczeń Foal Eagle 2017 dołączył atomowy lotniskowiec USS Carl Vinson (CVN-70). Choć Seul i Waszyngton twierdzą, że te mają charakter wyłącznie obronny, Pjongjang uważa, że to próba do inwazji. Agencja prasowa KCNA określiła wpłynięcie amerykańskiego lotniskowca na wody terytorialne podzielonego półwyspu jako lekkomyślne.

MQ-1C Gray Eagle jest produkowany przez koncern General Atomics i wszedł do służby w 2009 roku. Został wyposażony w kamery noktowizyjne, a dzięki długotrwałości lotu do 30 godzin, może z powodzeniem patrolować strefę zdemilitaryzowaną, oddzielającą Koreę Południową od Północnej. Oprócz tego, dron może przenieść na czterech podwieszeniach kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire (4), pociski powietrze-powietrze AIM-92 Stinger (8) lub kierowane laserem i GPS-em bomby GBU-44/B Viper Strike (4).

Źródła:

usfk.mil: Gray Eagle Unmanned Aerial System company comes to Korean Peninsula

stripes.com: US to deploy new Gray Eagle attack drone system in South Korea

stripes.com: North Korea warns of 'merciless strikes’ if US aircraft carrier violates its sovereignty

Czytaj także:

Korea Północna wystrzeliła cztery pociski balistyczne

KRL-D prowokuje Trumpa: próba rakiety balistycznej

USAF: Predatory odejdą na emeryturę w 2018 roku

Wkrótce największy pokaz siły Japonii na morzu od zakończenia wojny

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.