Fot. U.S. Air Force (Senior Airman Joshua Smoot).

USA rozmieszczą w Korei Płd. strategiczne środki odstraszania

W dniu 27 września br. szef południowokoreańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Chung Eui-young powiedział, że jeszcze w tym roku Stany Zjednoczone rozmieszczą rotacyjnie na Półwyspie Koreańskim ?strategiczne środki militarne? jako odpowiedź na eskalację napięcia przez Koreę Północną.

W środę, 27 września br. szef południowokoreańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Chung Eui-young powiedział, jeszcze w tym roku Stany Zjednoczone rozmieszczą rotacyjnie na Półwyspie Koreańskim ?strategiczne środki militarne? jako odpowiedź na eskalację napięcia przez Koreę Północną i lepsze przeciwdziałanie groźbom Pjongjangu.

Chung, który jest najważniejszym doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta Moon Jae-in, zapowiedział te kroki podczas spotkania głowy państwa z liderami najważniejszych partii politycznych w jego siedzibie, w Błękitnym Domu (Cheong Wa Dae).

Park Wan-joo, rzecznik prasowy Zjednoczonej Parti Demokratycznej, dodał z kolei, że prezydent Moon rozmawiał o rozmieszczeniu strategicznych środków z prezydentem Donaldem Trumpem podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w dniach 18-20 września br. i amerykański przywódca zgodził się na ten krok. Bliżej niewymienione przez polityków środki mają stacjonować w samej Korei Południowej, jak i najbliższym otoczeniu Półwyspu Koreańskiego.

Stany Zjednoczone zobowiązały się do rozszerzenia rotacyjnego rozmieszczenia swoich strategicznych środków w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. ? powiedział Chung liderom politycznym w odpowiedzi na, czy ?nie ma żadnego pęknięcia? w zaufaniu pomiędzy Seulem a Waszyngtonem.

Dodał, że rozmieszczenie rozpocznie się jeszcze w tym roku, najpewniej pod koniec, co pozwoli rozszerzyć zdolności obronne Republiki Korei. Chung nie sprecyzował, jakie środki mają stacjonować, ale można domniemywać, że będą to atomowe okręty podwodne, bombowce strategiczne lub ?niewidzialne? dla radarów myśliwce wielozadaniowe (czytaj także: Zmodyfikowany okręt podwodny typu Ohio w Korei Południowej).

USS Michigan (SSGN-727) fot. US Navy (Petty Officer 2nd Class Jermaine Ralliford).

Oprócz tego, rzecznik partii rządzącej wskazał, że USA zobowiązały się do podjęcia przedstawionych kroków na piśmie. Park Wan-joo zacytował również Chung Eui-young, który podkreślał znaczenie traktatu o wzajemnej pomocy wojskowej, podpisanego w dniu 1 października 1953 roku i zobowiązującego sojuszników do zapewnienia rozszerzonego odstraszania, w tym nuklearnego. Koreański doradca miał na myśli zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do obrony swojego sojusznika poprzez zmobilizowanie wszystkich zdolności wojskowych, nuklearnych i konwencjonalnych, przeciw agresji i prowokacjom ze strony Północy. Podobne zobowiązania, USA mają wobec Japonii.

To zobowiązanie zostało zakwestionowane przez polityków opozycji, którzy twierdzą, że USA, których własne terytorium kontynentalne może być zagrożone ze strony ewentualnego ataku rakietowego ze strony Korei Północnej, mogą zawahać się, czy stanąć w obronie swojego azjatyckiego sojusznika.

Podczas obiadowego spotkania z politykami Wielkiej Partii Narodowej, Zjednoczonej Partii Ludowej, Bareun i Liberty Korea, prezydent Moon podkreślił, że sojusz z USA jest trwały i ma ogromne znaczenie. Ale prezydent dodał, że Stany Zjednoczone muszą zacieśnić swoje zobowiązania w celu dalszej trójstronnej współpracy z Japonią w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, także w rozszerzonym kontekście rosnących aktywności militarnych Chińskiej Republiki Ludowej w regionie Azji Wschodniej. Moon zapewnił również, że jest gotów skierować z misją swojego specjalnego wysłannika do Pjongjangu, jeśli czas i warunki na to pozwolą, lecz obecnie nie ma możliwości na taką inicjatywę dyplomatyczną.

Przypomnijmy, że napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło po tym jak w dniu 3 września br. reżim komunistyczny Kim Dzong Una przeprowadził szóstą próbę z bronią nuklearną, a dwanaście dni później po raz drugi w ostatnim czasie rakieta balistyczna pośredniego zasięgu typu Hwasong-12 nad terytorium Japonii (czytaj więcej: Korea Północna przeprowadziła szóstą próbę nuklearną oraz: Kolejna północnokoreańska rakieta balistyczna nad Japonią).

B-2A Spirit i F-22A Raptor w Andersen AFB na Guam. / fot. USAF.

Źródło:

english.yonhapnews.co.kr: Deployment of U.S. strategic assets to begin late this year: Moon’s security advisor

Czytaj także:

Północnokoreańska rakieta balistyczna przeleciała nad Japonią

Demonstracja siły wobec północnokoreańskiej próby rakietowej [FOTO+WIDEO]

Odpowiedź amerykańsko-koreańska na próbę rakietową Pjogjangu [WIDEO]

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalną rakietę balistyczną?

Korea Płd. przetestowała nową rakietę balistyczną o wydłużonym zasięgu [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.