Czołgi M1A2 Abrams podczas europejskich ćwiczeń Combined Resolve II / Wikimedia Commons.

USA: Skuteczny atak elektroniczny przeciwko czołgom Abrams

Jak donosi portal Defense Systems, podczas ćwiczeń w Fort Irwin National Training Center, armia skutecznie przeprowadziła atak elektroniczny za pomocą broni cybernetycznych oraz środków walki elektronicznej (EW), zmuszając załogi czołgów podstawowych M1A2 Abrams do zaprzestania działań i opuszczenia wozów.

Fort Irwin, Kalifornia, USA.

W dniu 5 czerwca br. portal Defense Systems poinformował, że podczas ćwiczeń w Fort Irwin National Training Center (Kalifornia), głównym poligonie US Army, jednostki szkoleniowe skutecznie przeprowadziły atak elektroniczny za pomocą broni cybernetycznych (cyber weapons) oraz środków walki elektronicznej (electronic warfare; EW), zmuszając załogi czołgów podstawowych M1A2 Abrams do zaprzestania działań i opuszczenia wozów. Pozytywny rezultat ćwiczenia wzmocnił potrzebę rozwijania technologii walki elektronicznej oraz ochrony cybernetycznej, rozwijanych przez takie instytucje jak Army Rapid Capabilities Office (RCO) oraz Dowództwo Cybernetyczne Stanów Zjednoczonych (United States Cyber Command; USCYBERCOM).

>>>>Czołg podstawowy M1 Abrams<<<<

George Puryear, oficer ds. Operacji Nieregularnych w Fort Irwin National Training Center, powiedział:

Czołgi te zostały zmuszone do zatrzymania się, zaprzestania działań, utraty swojej ochrony oraz redukcji ich mobilności, a w rezultacie do łatwego wyeliminowania ich z walki.

Broń cybernetyczna użyta w ćwiczebnym ataku na czołgi Abrams, w szczególności została wykorzystana przeciwko radiostacjom oraz systemom komunikacji bezprzewodowej. Warto zauważyć, że wojna cybernetyczna może obejmować zarówno odcięcie sygnałów komunikacyjnych, jak i przenikanie hakerów do sieci, którzy mogą następnie ją wyłączyć lub tak manipulować, aby przekazać fałszywe informacje dowódcom z ich własnych sieci łączności. Zdolność ta została wykazana również podczas ćwiczeń w Fort Irwin.

Innym aspektem cyber wojny, który wykazano podczas ćwiczeń, było przenikanie hakerów do sieci cywilnych w celu poskromienia ludności i inwazji na terytorium. Na przykład, podczas jednego ze scenariuszy ćwiczeń w symulowanym mieście, dowódca rozkazał przeprowadzenie działań cybernetycznych wewnątrz sieci, które istnieją w tym mieście, wykorzystując błędy systemów oprogramowania tych sieci, a następnie przejąć urządzenia elektroniczne w tym mieście.

Jak powiedział gen. mjr Wilson A. Shoffner, dyrektor operacji w RCO, podczas 16. corocznego AFCEA NOVA Army IT Day w dniu 1 czerwca br.:

Najważniejsze, że decydenci zastanawiają się, jak dostosować nasz proces planowania, aby zrobić to, co musimy zrobić, upewniając się, że zapewniamy skuteczność we właściwym miejscu pola bitwy, gdyż decydujący moment walki może przebiegać w spektrum elektromagnetycznym.

Ćwiczenia takie jak te, pomagają określić zakres technologii i sprzętu niezbędnych do osiągnięcia odpowiedniego efektu w terenie, a Army Rapid Capabilities Office odgrywa kluczową rolę w rozwoju tej technologii i udostępniania jej. Biuro zainicjowało opracowanie nowych systemów do ochrony przed włamaniami i atakami cybernetycznymi, które zostały dostarczone dla jednostek US Army w Europie w celu przeprowadzenia pierwszych testów. Zestawy, wyposażone w te systemy, zawierają czujniki sterowane przez oprogramowanie, które rozpoznaje i analizuje sygnały elektromagnetyczne. Zestawy mają mieć podobno również zdolności ofensywne, które są bardziej efektywne od istniejących systemów walki elektronicznej, które jedynie zakłócają sygnały przeciwnika.

Warto podkreślić, że podczas ciężkich walk w Iraku i Afganistanie, samoloty wyposażone w środki walki elektronicznej pomagały w blokowaniu sygnałów elektromagnetycznych pochodzących od sił lądowych przeciwnika. Jednak w przypadku większego konfliktu zbrojnego, przeciwko bardziej zaawansowanym technologicznie jednostkom przeciwnika, samoloty te byłyby zajęte blokowaniem sygnałów ze strony wrogiego lotnictwa, a sojusznicze oddziały naziemne byłyby zdane tylko na siebie. Dlatego niewielki rozmiar i mobilność tych zestawów do walki elektronicznej mo mieć również duże znaczenie.

Docelowe elementy tych zestawów zostaną dostarczone do Europy w październiku br. i zostaną operacyjnie przetestowane podczas ćwiczeń Saber Guardian 17 w Rumunii, na Węgrzech i w Bułgarii. Obecnie, zestawy do walki elektronicznej koncentrują się na technologiach ofensywnych i defensywnych, ale jest to większy wysiłek w celu uzyskania zarówno funkcji EW, jak i zabezpieczeń cybernetycznych oraz rozwiązań alternatywnych dla technologii GPS.

Alternatywą dla GPS jest rozwijany przez agencję DARPA programy ANS (Adaptable Navigation Systems) oraz STOIC (Spatial, Temporal and Orientation Information in Contested Environments), które oparte są na wykorzystaniu sygnałów o bardzo długim zasięgu, samowystarczalnych zegarów taktycznych i systemów udostępniania danych, które mogą być odporne na ataki elektroniczne. Program ANS wykorzystuje technologię interferometrii zimnokomponentowej w celu określenia lokalizacji i czasu bez przekazywania sygnałów elektromagnetycznych do i z satelitów podatnych na zakłócenia wroga. Czujnik ANS zawiera chmurę atomów, a algorytmy oprogramowania potrafią zmierzyć przyspieszenie i obrót tej chmury atomu w celu obliczenia położenia i czasu. ANS jest także w stanie wykorzystać komercyjne emisje elektromagnetyczne z radia i telewizorów, a także naturalne emisje elektromagnetyczne spowodowane uderzeniami piorunów. Dzięki temu, ANS jest potencjalnie bardziej dokładnym i wszechstronnym systemem pomiarowym, zdolnym do pracy w środowiskach, w którym GPS został zakłócony. Z kolei w przypadki programu STIOC, inżynierowie rozpatrują aż siedem alternatywnych możliwości pomiaru lokalizacji, nawigacji i czasu, a ocenę operacyjną pierwszego z projektów zaplanowano na początek 2018 roku.

Źródło:

defensesystems.com: Army electronic warfare technology attacks and causes shift in tank

Czytaj także:

Abramsy na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie [FOTO+WIDEO]

Pierwsze czołgi Abrams przekroczyły granicę niemiecko-polską [FOTO+WIDEO]

Kuwejt zmodernizuje czołgi M1A2 Abrams

Arabia Saudyjska otrzyma kolejne czołgi Abrams

Maroko odebrało pierwsze czołgi Abrams [ZDJĘCIA]

System obrony aktywnej dla czołgów Abrams

Egipt wznowi produkcję czołgów M1 Abrams

Zaprezentowano nowy wariant czołgu Abrams

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.