Fot. screen via dvidshub.net

USA: Udana demonstracja roju mini-dronów Perdix [WIDEO]

W dniu 9 stycznia br. Departament Obrony USA opublikował nagranie wideo z udanej demonstracji działania roju ponad setki mini-dronów Perdix, które zostały wypuszczone z trzech myśliwców wielozadaniowych F/A-18F Super Hornet.

W poniedziałek, 9 stycznia br. Departament Obrony USA opublikował nagranie wideo z udanej demonstracji działania roju 103 mini-dronów Perdix, która miała miejsce w dniu 26 października ub. r. nad poligonem NAWS China Lake na pustyni Majave w Kalifornii. Bezzałogowce zostały wypuszczone w powietrzu z zasobników podwieszonych pod trzema myśliwcami wielozadaniowymi F/A-18F Super Hornet.

Demonstracja, która przebiegała przy współpracy Biura Możliwości Strategicznych (Strategic Capabilities Office; SCO) Departamentu Obrony i Dowództwo Systemów Powietrznych (Naval Air Systems Command; NAVAIR) z powodzeniem wykazała zgodne działanie jednego z największych w historii roi mini-dronów. Na pokaz możliwości zaproszono dziennikarzy stacji CBS News, która swój materiał o mini-dronach Perdix wyemitowała w niedzielę, 8 stycznia br w programie 60 minutes.

Test miał wykazać zgodne współdziałanie zachowania zaawansowanego roju mini-dronów, takie jak wspólne podejmowanie decyzji, tworzenia adaptacyjnej formacji latającej oraz samo-naprawy. Sekretarz Obrony USA, Ashton Carter powiedział:

Gratuluję SCO tej udanej demonstracji. Jest to jedna z przełomowych innowacji, która będzie utrzymywać nas o jeden krok do przodu z naszymi przeciwnikami. Ta demonstracja przyspieszy rozwój naszych systemów autonomicznych.

Z kolei dyrektor Biura Możliwości Strategicznych (SCO) William Roper stwierdził, że:

Ze względu na złożony charakter środowiska walki, Perdix nie są zsynchronizowane indywidualnie [poprzez] wstępne zaprogramowanie, są one zbiorowym organizmem, dzieląc jeden rozproszony ?mózg? do podejmowania decyzji i dostosowywania się do siebie jak roje w przyrodzie. Ponieważ każdy Perdix komunikuje się i współpracuje z innym [dronem], rój nie ma lidera i może bezpiecznie dostosować się do wejścia lub wyjścia z zespołu.

Fot. screen via dvidshub.net

Fot. screen via dvidshub.net

Mini-drony Perdix zostały pierwotnie zaprojektowane przez studentów Instytutu Technologicznego w Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology; MIT) z Cambridge, a następnie zmodyfikowane przez naukowców i inżynierów z laboratorium MIT Lincoln Laboratory z Lexington w 2013 roku. Od tamtego czasu przechodziły kolejne modyfikacje, a obecnie testowane mini-drony są szóstej generacji. Zbudowane za pomocą wyłącznie komercyjnych komponentów wykazały w październikowym teście zdogne działanie przy prędkości 0,6 Ma (ok. 730 km/h), temperaturze -10 stopni Celsjusza i dużych wstrząsów podczas wypuszczania ich z zasobników, używanych na co dzień do wypuszczania flar antyrakietowych przez myśliwce. Docelowo, planuje się jednoczesne używanie do 1.000 mini-dronów Perdix jednocześnie.

Demonstracja była jedną z pierwszych przykładów wykorzystania przez Pentagon zespołów małych, niedrogich i autonomicznych systemów do wykonywania misji, których wykonanie dotąd zależało od dużych i drogich dronów. Jak podkreślił Roper, koncepcja sieci prowadzenia walki Pentagonu w przyszłości jest taka, że ludzie zawsze będą mieć kontrolę nad nią. Maszyny i systemu autonomiczne, rozwijane przez Departament Obrony, takie jakie mikro-drony*, ułatwią na podejmowanie lepszych decyzji jeszcze szybciej.

*Przypomnijmy, że US Navy rozwija także inny program roi mikro-dronów o nazwie LOCUST (Low-Cost Unmanned Aerial Vehicle Swarming Technology), który ujawniono w ub. r.

Wcześniej, w programie 60 minutes zaprezentowano także inne innowacje rozwijane przez Pentagon, takie jak bezzałogowy pojazd nawodnego Sea Hunter (czytaj więcej: Bezzałogowy pojazd nawodny Sea Hunter w służbie [WIDEO]) czy program UTACC (Unmanned Tactical Control and Collaboration), rozwijany przez Korpus Piechoty Morskiej na bazie śmigłowca Kaman K-MAX (K-1200).

Wideo nr 1: dvidshub.net: Perdix Swarm Demo Oct. 2016

Wideo nr 2: cbsnews.com: Capturing the swarm

Źródło: defense.gov: Department of Defense Announces Successful Micro-Drone Demonstration

Czytaj także:

Powstanie bezzałogowa wersja śmigłowca UH-1H Iroquois [WIDEO]

Bell ujawnił projekt bezzałogowego przemiennopłata V-247 Vigilant [ZDJĘCIA]

Program ALIAS: Zmodyfikowany śmigłowiec S-76 wykonał całkowicie autonomiczny lot [WIDEO]

TERN: Prace nad dronem dla mniejszych okrętów US Navy przyspieszają [WIDEO]

DARPA zakończyła testy w locie ?wirtualnego pilota? ALIAS

DARPA przyznała kontrakt na budowę eksperymentalnego samolotu pionowego startu i lądowania [WIDEO]

EA-18G Growler na biopaliwo

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.