Żołnierz 2. Pułku Kawalerii US Army podczas strzelania z ppk FGM-148 Javelin w czasie ćwiczeń Saber Strike 16 w Estonii. / Wikimedia Commons (Photo by Sgt. 1st Class Ben Houtkooper 34th Red Bull Infantry Division).

USA uzbroją Ukrainę w przeciwpancerne pociski kierowane Javelin?

Jak poinformowała telewizja ABC, Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA zarekomendowała prezydentowi Donaldowi Trumpowi sfinansowanie sprzedaży pakietu uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Ukrainy, obejmującego m.in. przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) typu FGM-148 Javelin. Rekomendacja jest częścią zeszłorocznej ustawy wspieraniu Ukrainy i powstrzymywaniu Rosji i prorosyjskich separatystów w Donbasie, w tym obejmującej dostawy tzw. ?defensywnej śmiercionośnej broni? dla Kijowa.

W dniu 17 listopada br. amerykańska telewizja ABC poinformowała, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych zarekomendowała prezydentowi Donaldowi Trumpowi sfinansowanie sprzedaży pakietu uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Ukrainy (Zbrojni Syły Ukrajiny) o wartości 47 mln USD. Informację przekazał urzędnik Departamentu Stanu USA, a sama decyzja o przedstawieniu rekomendacji została podjęta podczas sesji Rady w dniu 14 listopada br.

Jak podkreśla ABC, zgodę na sfinansowanie sprzedaży pakietu uzbrojenia musi zatwierdzić prezydent oraz Kongres. Urzędnik Departamentu Stanu dodał, że w nadchodzących tygodniach odbędzie się spotkanie w celu omówienia publicznych komunikatów o sprzedaży, czyli informacji zwrotnych, które będą zawarte w ewentualnej decyzji.

Jednak sama Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie komentuje informacji przekazanych telewizji ABC. Jej rzecznik, Michael Anton, w odpowiedzi na e-mail redakcji ABC, odpowiedział, że Rada nie ma w tej chwili nic do oświadczenia w tej sprawie. Departament Stanu twierdzi również, że jak dotąd Stany Zjednoczone nie dostarczyły ?śmiercionośnej broni defensywnej?, ani nie zdecydowały się na taką opcję.

Z kolei politycy ukraińscy są pozytywnie nastawieni do informacji zza Wielkiej Wody. Artur Gierasimow, członek ukraińskiej Rady Najwyższej (jednoizbowego parlamentu) i przewodniczący podkomisji ds. sił zbrojnych dla październikowego wydania magazynu Foreign Policy powiedział, że Ukraińcy są naprawdę zadowoleni z przyspieszenia stosunków USA-Ukraina w tej chwili.

Żołnierze Korpusu Piechoty Morskiej podczas odpalania PPK FGM-148 Javelin. (United States Marine Corps).

Przypomnijmy, że w dniu 22 września ub. r., jeszcze za czasów prezydentury Baracka Obamy, Izba Reprezentantów jednogłośnie uchwaliła ustawę nr H.R. 5094 ?Stability and Democracy for Ukraine Act?, wcześniej zatwierdzoną przez Komisję Relacji Międzynarodowych, w której Waszyngton stwierdza ciągłość polityki w zakresie sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na aneksję Krymu w 2014 roku, a także wsparcie dla rządu w Kijowie w celu przywrócenia Ukrainie pełnej suwerenności i integralności terytorialnej, powstrzymywania rosyjskiej agresji w Donbasie, które obejmuje dyplomację i wsparcie, w tym dostawy ?defensywnej broni śmiercionośnej? (czytaj więcej: Zgoda amerykańskiej Izby Reprezentantów na dostawy broni dla Ukrainy).

Z kolei w czerwcu br. obecna administracja Białego Domu potwierdziła wcześniejsze zobowiązania Stanów Zjednoczonych, a sekretarze stanu i obrony, Rex Tillerson i James Mattis dyskutowali na temat wyboru najlepszej opcji dostarczenia uzbrojenia dla Ukrainy, również rekomendując przeciwpancerne pociski kierowane jako sensowne rozwiązanie. Sekretarz Mattis potwierdził swoje stanowisko i zobowiązania rządu USA podczas sierpniowej wizyty w Kijowie, gdy spotkał się z prezydentem Petro Poroszenką.

FGM-148 Javelin jest to ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany typu ?wystrzel i zapomnij? (fire-and-forget), który w 1996 roku zastąpił pociski M47 Dragon na wyposażeniu amerykańskich sił zbrojnych. Obecnie znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych 19 państw. System składa się z jednostki dowodzenia i odpalania (Command Launch Unit; CLU) oraz ppk Javelin, uzbrojonego w tandemową głowicę kumulacyjną (HEAT) o masie 8,4 kg i umieszczonego w wyrzutni tubowej ATK. Całość ma masę 22,3 kg, zasięg skuteczny do 4.750 metrów (w najnowszym wariancie FGM-148F). System jest zdolny przebić pancerz o równoważniku grubości jednorodnej stali pancernej 600-800 mm RHA. Koszt jednostkowy systemu, według danych na 2014 rok, to 246.000 USD.

Źródło:

abcnews.go.com: Trump to be presented with $47M deal to arm Ukraine against Russia

Czytaj także:

USA opracują nowe rakiety pośredniego zasięgu w odpowiedzi na zbrojenia Rosji?

Czechy kupią wyrzutnie FGM-148 Javelin i radary krótkiego zasięgu

Ukraina: Pierwsza publiczna prezentacja modułowego karabinku WAC-47 [FOTO+WIDEO]

Ukraina: Powstanie nowa samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm?

Ukraina: Sfotografowano transporter-wyrzutnię nowej rakiety balistycznej Grom-2

Ukraina zbuduje nowy samolot myśliwski?

Ukraina: amerykańskie drony nieskuteczne na polu walki

PCO S.A. dostarczy Ukrainie przyrządy obserwacyjne i celownicze do wozów bojowych

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.