Amerykański bombowiec strategiczny B-1B Lancer zrzucający bomby kasetowe CBU-30. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

USA wstrzymują wycofanie broni z amunicją kasetową

Jak poinformowała agencja Reutera, Departament Obrony USA podjął decyzję o wstrzymaniu na czas nieokreślony wycofywania broni z amunicją kasetową. Wcześniej, Stany Zjednoczone były zobowiązane rozpocząć ten proces dotyczący amunicji starszego typu w dniu 1 stycznia 2019 roku.

W dniu 30 listopada br. agencja Reutera poinformowała, że Departament Obrony USA podjął decyzję o wstrzymaniu na czas nieokreślony wycofywania broni z amunicją kasetową. Urzędnicy Pentagonu, argumentując decyzję, twierdzą, że modyfikacje istniejącej amunicji w zakresie bezpieczeństwa technologii nie udawały się na tyle, by zastąpić starsze zapasy.

Amunicja kasetowa, zrzucana za pomocą bomb lotniczych lub wystrzeliwana za pomocą artylerii rakietowej, uwalnia od kilku do kilkuset sztuk subamunicji, której wadą jest to, że wiele niewybuchów jest rozpraszanych po znacznym obszarze, przez co trudno je zlokalizować i które, podobnie pozostawione jak miny lądowe, są źródłem wielu ofiar cywilnych. Amerykańskie siły zbrojne miały nadzieję na przejście do bezpieczniejszych typów amunicji kasetowej, z których 99 procent sztuk subamunicji ulega samozniszczeniu.

Jednak niewiele ponad rok przed planowanym wprowadzeniem zakazu, tj. w dniu 1 stycznia 2019 roku, zastępca rzecznika Pentagonu powiedział Reuterowi, że technologia bezpieczeństwa nie posunęła się naprzód na tyle, aby zastąpić istniejące zapasy bezpieczniejszą bronią:

Chociaż Departament Obrony stara się pozyskać nową generację bardziej niezawodnej amunicji, nie możemy ryzykować porażki operacji wojskowych ani zaakceptować potencjału zwiększonych strat własnych i cywilnych poprzez rezygnację z najlepszych dostępnych zdolności bojowych. ? czytamy w notatce zastępcy rzecznika Pentagonu, Patricka Shanahana.

Warto zauważyć, że pierwsze próby zastopowania wycofywania broni z amunicją kasetową podjęła administracja Baracka Obamy, który podpisując ustawę National Defense Authorization Act, ustanawiającą budżet obronny Pentagonu na rok fiskalny 2017, nakazał tymczasowe wstrzymanie tego procesu do czasu przedstawienia przez sekretarza obrony szczegółowego raportu, dotyczącego m.in. zmian doktryny wynikających z nowych przepisów oraz kosztów tych rozwiązań.

Ujawnienie decyzji Pentagonu nt. nowej polityki dotyczącej amunicji kasetowej spotkało się z ostrą krytyką Kongresu i organizacji społecznych, walczących o prawa człowieka. Według tychże organizacji, amunicja kasetowa spowodowała od 1965 roku ciężkie kalectwo lub śmierć nawet 100 tys. osób, z czego aż 98% z nich to cywile. Najciężej dotknięte przez skutki eksplozji niewybuchów subamunicji są Laos i Afganistan.

Próby zakazu ich produkcji i użycia podejmowano od kilkunastu lat, równolegle z próbami wyeliminowania min przeciwpiechotnych. Ostatecznie zgodziło się na to ok. 100 państw, w tym 18 z 26 państw członkowskich NATO.

Wyrzutnia oraz wóz zabezpieczenia technicznego rakietowego systemu artyleryjskiego M270 MLRS w Camp Bastion w Afganistanie. / Wikimedia Commons.

Źródło:

reuters.com: U.S. military to indefinitely delay ban on cluster bombs

Czytaj także:

Afganistan: pierwsze w historii bojowe użycie bomby GBU-43/B MOAB

Rosyjskie bomby kasetowe spadają na Aleppo [WIDEO]

US Army: Prace nad dronem rozpoznawczo-uderzeniowym nowej generacji nabierają rozpędu

USAF: F-16C po raz pierwszy z kierowaną bombą nuklearną B61-12

GMLRS ?Alternative Warhead? dla US Army

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.