Źródło: stripes.com

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Dziennik The New York Times donosi, że w ramach budżetu obronnego na 2017 rok, Pentagon planuje zwiększyć wydatki na siły amerykańskie w Europie do 3,4 mld USD.

Zwiększenie kwoty finansowania sił na Starym Kontynencie w ramach European Reassurance Initiative (ERI) z 789 mln USD do 3,4 mld USD wynika z zagrożenia militarnego ze strony Federacji Rosyjskiej. Plany te zostały potwierdzone przez prezydenta Baracka Obamę, który stwierdził, że ma to umożliwić wykonywanie zobowiązań wynikających z Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego.

Z kolei według przedstawicielu Pentagonu krok ten będzie odbiciem długoterminowego trendu, obejmującego utrzymanie ciągłej, rotacyjnej obecności jednej brygady (tj. ok. 3-5 tys. żołnierzy ? przyp. red.) na terytoriach europejskich sojuszników Waszyngtonu.

Obecnie, w Europie stacjonuje ok. 65 tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy służą w 2. Pułku Kawalerii Pancernej (2nd Cavalry Regiment) w niemieckim Vilseck (Bawaria) i 173. Brygadzie Powietrznodesantowej (173rd Airborne Brigade) we włoskiej Vicenzie, a także ma trafić brygada pancerna (czytaj więcej: Brygada pancerna US Army trafi do Niemiec?) oraz zmagazynowany sprzęt dla brygady zmechanizowanej w Estonii, na Litwie, Łotwie, w Bułgarii, Rumunii i Polsce (czytaj więcej: Ciężki sprzęt US Army m.in. w Polsce). Polska z kolei wyraziła zainteresowanie także stacjonowaniem na stałe 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy na jej terytorium, co ma być dyskutowane na szczycie NATO w Warszawie w lipcu br.

Całkowity budżet obronny Stanów Zjednoczonych na rok fiskalny 2017 wyniesie 582,7 mld USD, z czego 7,5 mld USD zostanie przeznaczonych na zwalczanie Państwa Islamskiego (ISIS), budowę nowego bombowca strategicznego oraz rakietowego okrętu podwodnego. Przypomnijmy, że rekordowy budżet wynoszący 680 mld USD uchwalono na rok 2010.

Czytaj także:

A-10 Thunderbolt II pozostaną w służbie do 2022 roku

Od 2016 roku wzrost wydatków na obronność o 9,4 pkt proc.

Japonia zwiększy budżet obronny w obawie przed Chinami

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.