F-35A Lightning II nad Florydą. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

USAF: F-35A Lightning II wkrótce zostaną rozmieszczone poza granicami państwa

Szef amerykańskiego Dowództwa Lotnictwa Bojowego, gen. Herbert J. Carlisle ogłosił, że należące do Sił Powietrznych (USAF) myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II, ?już wkrótce będą latać nad Europą, Pacyfikiem i Bliskim Wschodem?.

W piątek, 24 lutego br. podczas porannego programu w Washington Friday, szef amerykańskiego Dowództwa Lotnictwa Bojowego (Air Combat Command; ACC), gen. Herbert J. Carlisle ogłosił, że myśliwce wielozadaniowe F-35 [należące do] USAF już wkrótce będą latać nad Europą, Pacyfikiem i Bliskim Wschodem:

F-35A, wersja dla Sił Powietrznych, spisuje się świetnie. Przygotowujemy się do rozmieszczenia tych samolotów. Chciałbym przewidywać, że nastąpi to w okresie wiosennym i letnim. Europa to z pewnością to miejsce, do którego myślę, że chcielibyśmy wysłać te samoloty i przewiduję, że tak będzie. Mamy też plany, aby wysłać je nad Pacyfik, jak również na Bliski Wschód, i to w niezbyt odległej przyszłości.

Dowódca ACC powiedział również, że priorytetem dla USAF będzie rozmieszczenie F-35A w strefach niebojowych, gdzie będą mogły odegrać ważną rolę w odniesieniu do operacji wywiadowczych, nadzoru i rozpoznania. Wśród tych stref jest m.in. Ukraina oraz europejskie państwa NATO, z uwagi na ekspansjonistyczną politykę Władimira Putina:

To nie są misje bojowe, nie zrzucamy bomb. To misje ISR [Intelligence, surveillance and reconnaissance; zwiad, obserwacja i rozpoznanie ? przyp. red.], air policing [misja ochrony integralności suwerennej przestrzeni powietrznej państw członkowskich NATO ? przyp. red.] oraz odstraszania, co jest wyraźnym sygnałem zapotrzebowania (…) na więcej sił, których nie możemy w tej chwili rozmieścić, bo jesteśmy w zbyt wielu miejscach [na świecie].

Generał dodał, że nowe myśliwce będą także wspierać działania przeciw ISIS w Syrii, gdzie jest poważne środowisko zagrożenia, w którym piloci muszą wykonywać swoje zadania przy jednoczesnym monitorowaniu sił rosyjskich i potencjalnych zagrożeń rakietowych ziemia-powietrze ze strony reżimu Baszszara Al-Asada.

Przypomnijmy, że szef Dowództwa Lotnictwa Bojowego zapowiadał możliwość wysłania F-35A ?w razie potrzeby? do walki z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku w połowie lipca ub. r. (czytaj więcej: F-35 wyruszą do walki z islamistami?), a obecna deklaracja generała nastąpiła w niecałe trzy tygodnie po ujawnieniu informacji, że podczas realistycznego ćwiczenia Red Flag 17-1, samoloty tego typu z 34. Eskadry Myśliwskiej (34th Fighter Squadron; 34FS) wykazały ogromną przewagę myśliwcami F-16C z eskadry tzw. ?agresorów? w stosunku zwycięstw 15:1 (czytaj więcej: F-35A udowadnia swoją zabójczą skuteczność podczas ćwiczeń Red Flag). Maszyny z tej eskadry, jako pierwsze w strukturach USAF osiągnęły status wstępnej zdolności bojowej (Initial operational capability; IOC) w dniu 2 sierpnia ub. r. (czytaj więcej: USAF: Pierwsza eskadra F-35A osiągnęła gotowość bojową).

Rozmieszczenie F-35A w Europie, na Pacyfiku i Bliskim Wschodzie nie będą jednak pierwszymi zagranicznymi misjami najnowszych myśliwców 5. generacji z amerykańskiego arsenału. W dniu 9 stycznia br. maszyny wariantu krótkiego startu i pionowego lądowania (STOVL), czyli F-35B Lightning II ze 121. Eskadry Myśliwsko-Uderzeniowej (VMFA-121) Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) zostały przebazowane do bazy lotniczej w Iwakuni w Japonii, co zapowiadano na początku sierpnia ub. r. (czytaj więcej: USMC: Pierwsza eskadra F-35B wyruszyła do Japonii [FOTO+WIDEO] oraz: Amerykańskie F-35 trafią do Japonii).

Źródło:

washingtonexaminer.com: Air Force sending F-35s to the Middle East 'in the not too distant future’

Czytaj także:

USA: James Mattis wzywa do porównania F-35C i ASH

US Navy: Pierwsze F-35C już w Kalifornii [WIDEO]

F-35I przyleciały do Izraela [FOTO+WIDEO]

Duńczycy demonstrują możliwości F-35A [WIDEO]

Donald Trump ograniczy zakup myśliwców F-35 Lightning II?

Izrael kupuje kolejne myśliwce F-35I Adir

Pierwsze F-35A dla Turcji już w 2018 roku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.