W dniu 21 sierpnia br. Centrum Uzbrojenia Nuklearnego Sił Powietrznych USA (AFNWC) wybrało koncerny zbrojeniowe Boeing Company i Northrop Grumman do kolejnej fazy programu Ground Based Strategic Deterrent (GBSD), który ma wyłonić międzykontynentalną rakietę balistyczną bazowania lądowego, następcę obecnie użytkowanych LGM-30G Minuteman III. Tym samym również z dalszej rywalizacji o kontrakt w 2020 roku odpadł Lockheed Martin.
Artystyczna wizja Boeinga międzykontynentalnej rakiety balistycznej nowej generacji GBSD. / fot. Boeing Company.
W poniedziałek, 21 sierpnia br. Centrum Uzbrojenia Nuklearnego Sił Powietrznych USA (Air Force Nuclear Weapons Center; AFNWC) wybrało koncerny zbrojeniowe Boeing Company i Northrop Grumman do kolejnej fazy programu Ground Based Strategic Deterrent (GBSD), który ma wyłonić międzykontynentalną rakietę balistyczną bazowania lądowego, następcę obecnie użytkowanych LGM-30G Minuteman III. Tym samym również z dalszej rywalizacji o kontrakt w 2020 roku odpadł Lockheed Martin.
Obaj giganci przemysłu zbrojeniowego otrzymali kontrakty w wysokości 349.159.962 mln USD (Boeing; nr kontraktu FA819-17-C-0001) i 328.584.830 mln USD (Northrop Grumman; nr kontraktu: FA819-17-C-0002) w ramach fazy tzw. „dojrzałości technologicznej i redukcji ryzyka” (Technology Maturation and Risk Reduction; TMRR). Faza ta potrwa trzy lata, po czym USAF wybiorą ostatecznego wykonawcę nowego nosiciela strategicznej broni nuklearnej, z przedstawionych przez nich wstępnych projektów. W roku fiskalnych 2017, oba koncerny wydadzą po 5,7 mln USD na prace badawcze, rozwój, testy i ewaluację.
Heather Wilson, sekretarz USAF, powiedziała, że Siły Powietrzne wchodzą w fazę modernizacji technicznej lądowego komponentu triady nuklearnej. Podkreśliła, że obecnie użytkowane systemy zostały zbudowane w latach 60. XX wieku i najzwyczajniej w świecie zużywają się, przez co ich utrzymanie w linii kosztuje podatnika coraz więcej z roku na rok. Tańsze jest ich całkowite zastąpienie nowymi rakietami, aby efektywnie modernizować koszty.
Frank McCall, dyrektor działu Strategic Deterrence Systems oraz szef programu GBSD w Boeing Company, powiedział:
Od czasu pierwszego odpalenia rakiety Minuteman w 1961 roku, Siły Powietrzne opierają się na naszych technologiach w celu zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego systemu ICBM. Gdy USAF przygotowują się na wymianę rakiet Minuteman III, ponownie odpowiadamy na wezwanie, wykorzystując nasze najlepsze zdolności na zapewnienie zdolności, elastyczności i przystępności [kosztów] w ramach wymogów misji [odstraszania].
Boeing przeprowadzi swoją część prac w swoich zakładach w Huntsville (Alabama), Ogden (Utah), Heath (Ohio) oraz innych lokalizacjach. Prace obejmują opracowanie nie tylko nowej rakiety balistycznej, ale także systemów kierowania, dowodzenia i kontroli oraz startu.
Z kolei Wes Bush, dyrektor generalny Northrop Grumman, tak skomentował decyzję Sił Powietrznych:
Czekamy na możliwość zapewnienia narodowi nowoczesnego systemu odstraszania strategicznego, który będzie bezpieczny, elastyczny i przystępny. Jako zaufany partner oraz integrator techniczny systemów międzykontynentalnych rakiet balistycznych USAF od ponad 60 lat, jesteśmy dumni, że kontynuujemy nasze działania w celu ochrony i obrony naszego narodu poprzez strategiczne zdolności odstraszające.
Przegranym w wyścigu jest trzeci gigant zbrojeniowy, Lockheed Martin. Rzeczniczka koncernu, Sydney Owens, powiedziała:
Jesteśmy rozczarowani wynikami przetargu na GBSD i oczekujemy debaty na temat wyboru z USAF. Jesteśmy przekonani, że nasza propozycja dostarczy niedrogiego rozwiązania GBSD, który spełnia wszystkie wymagania misji. Jesteśmy w pełni zaangażowani we wsparciu Sił Powietrznych w naszych obecnie istniejących strategicznych programach odstraszania.
Warto zauważyć, że pomimo porażki, to jednak Lockheed Martin posiada największe doświadczenie i zaplecze w postaci podwykonawców podczas realizacji programu obecnie użytkowanych rakiet klasy ICBM, gdyż to spółki-córki, zaprojektowały istniejące oraz wstępne rozwiązania techniczne dla GBSD: General Dynamics systemy dowodzenia i kontroli, Draper Laboratories systemy kontroli i naprowadzania rakiet, Moog Inc. Space and Defense Group system otwartej architektury kontroli ciągu, a Bechtel przeprowadził ekspertyzę silosów rakietowych. Oprócz tego, Lockheed miał w planach nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwami Orbital ATK oraz Aerojet Rocketdyne, w zakresie systemów napędowych na wczesnym etapie programu, jednak, z racji że są one jedynymi obecnie w USA producentami silników rakietowych, to pewnym jest, że Boeing i Northrop Grumman także podejmą z nimi ewentualną współpracę.
Pierwsza faza programu GBSD ruszyła w dniu 19 lipca ub. r., równolegle z programem pozyskania nowej rakiety manewrującej dalekiego zasięgu (next-generation long-range stand-off; LRSO), również zdolnej do przenoszenia broni nuklearnej (czytaj więcej: USAF złożyły zamówienie w dwóch programach nosicieli broni nuklearnej nowej generacji). Ocenia się, że wart od 62,3 mld (szacunki USAF) do nawet 80-100 mld USD (szacunki biura Pentagonu od szacowania kosztów programów CAPE; Cost Assessment and Program Evaluation) program GBSD, obok realizowanych programów nowych bombowców strategicznych, myśliwców 5. generacji i powietrznych tankowców, będzie jednym z najdroższych w historii przedsięwzięć Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
Obecnie na wyposażeniu Dowództwa Sił Strategicznych (USSTRATCOM) są 454 pociski LGM-30G Minuteman III, nad którymi prace ruszyły jeszcze w 1966 roku (więcej o rakietach tutaj: Amerykańskie rakietowe systemy strategiczne w okresie postzimnowojennym).
Źródła:
defense.gov: Contracts. Press Operations. Release No: CR-161-17. Aug. 21, 2017
boeing.mediaroom.com: Boeing Awarded Design Work for New Intercontinental Ballistic Missile
news.northropgrumman.com: U.S. Air Force Selects Northrop Grumman as Partner on Ground Based Strategic Deterrent Program
defensenews.com: Boeing, Northrop move forward on next-gen ICBM program; Lockheed out
Czytaj także:
USA wydadzą ponad 100 mld USD na arsenał nuklearny w ciągu 5 lat
Northrop Grumman B-21 Raider ? nowy amerykański bombowiec strategiczny
Wybrano nazwę dla nowego amerykańskiego strategicznego okrętu podwodnego
USAF: F-16C po raz pierwszy z kierowaną bombą nuklearną B61-12