F-35A Lightning II, należący do USAF. / Wikimedia Commons.

USAF: Pierwsza eskadra F-35A osiągnęła gotowość bojową

Szef amerykańskiego Dowództwa Lotnictwa Bojowego, gen. Herbert J. Carlisle ogłosił wstępną gotowość bojową pierwszej eskadry w Siłach Powietrznych (USAF), wyposażonej w myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II.

Logo 34. Eskadry Myśliwskiej USAF. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Logo 34. Eskadry Myśliwskiej USAF. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

W dniu 2 sierpnia br. szef amerykańskiego Dowództwa Lotnictwa Bojowego (Air Combat Command; ACC), gen. Herbert J. Carlisle ogłosił oficjalnie, że 34. Eskadra Myśliwska (34th Fighter Squadron; 34FS) z bazy lotniczej Hill w stanie Utah została pierwszą w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych, wyposażoną w myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II, która osiągnęła gotowość bojową:

Jestem dumny, że mogę ogłosić, iż ten potężny nowy system uzbrojenia osiągnął wstępną gotowość bojową. F-35A będzie naszym dominującym samolotem, ponieważ może dolecieć tam, gdzie starsze maszyny nie mogą, i zapewnić możliwości, których nasi dowódcy potrzebują na nowoczesnym polu walki.

Wcześniej gen. Carlisle deklarował, że po ogłoszeniu gotowości bojowej F-35A w USAF, w razie potrzeby myśliwce te wyruszą do walki z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku już między sierpniem a grudniem br. (czytaj więcej: F-35 wyruszą do walki z islamistami?).

W czasie uroczystości nadania tzw. statusu wstępnej zdolności bojowej (Initial operational capability; IOC) w bazie lotniczej Hill, sekretarz sił powietrznych USA Deborah Lee James powiedziała:

Inicjacja statusu IOC dla F-35A jest świadectwem naszych fenomenalnych Lotników i znakomitego wsparcia programu Joint Strike Fighter i naszych przemysłowych partnerów. Ten ważny kamień milowy dla naszych sił myśliwskich jest zapewnieniem Stanów Zjednoczonych, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami międzynarodowymi, do utrzymywania ciągłej gotowości do odstraszania, przeciwdziałania i pokonywania całego spektrum zagrożeń na całym świecie.

Z kolei szef sztabu USAF, gen. David L. Goldfein dodał, że:

Gotowość bojowa F-35A, najnowszego myśliwca 5. generacji w składzie Siłach Powietrznych stanowi dominację powietrzną naszego narodu w każdym środowisku. F-35A pozwala na bezprecedensową kombinację śmiercionośnej broni z przeżywalnością i adaptacją do wspólnych i połączonych operacji, i jest gotowy do rozmieszczenia i atakowania dobrze bronionych celów gdziekolwiek na świecie. Dzisiejsza deklaracja statusu IOC jest ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia pełnych zdolności bojowych F-35A.

34. Eskadra Myśliwska USAF podlega bezpośrednio pod 388. Skrzydło Myśliwskie (388th Fighter Wing; 388FW), którego dowódca, płk David Lyons powiedział:

Nasi Lotnicy pracowali niestrudzenie, aby mieć pewność, że nasze samoloty są gotowe bojowo: stawiając czoła wyzwaniom i wykonując wszystkie wymagane milowe kroki. Jesteśmy bardzo dumni, że Siły Powietrzne zadeklarowały naszą gotowość bojową i jesteśmy gotowi użyć tych samolotów gdziekolwiek to będzie potrzebne wpierając naszą obronę narodową.

Czytaj także:

F-35A Lightning II zestrzelił drona

Brytyjczycy sformują pięć eskadr wyposażonych w F-35

Amerykańskie F-35 trafią do Japonii

Oblot izraelskiego F-35I Adir

Kolejna eskadra USMC z F-35B

F-35 przyleciały do Wielkiej Brytanii [FOTO+WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.