A-10 Thunderbolt II jest pierwszym samolotem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych zaprojektowanym dla bliskiego wsparcia sił lądowych. /Fot. U.S. Air Force

USAF: Wielki powrót A-10 Thunderbolt II Demo Team

Dowództwo Lotnictwa Bojowego poinformowało o reaktywacji demo team wykorzystującego samolot bliskiego wsparcia sił lądowych A-10 Thunderbolt II. Jak zapewnia amerykańskie lotnictwo, w przyszłym roku zespół ma pojawić się na kilkunastu pokazach lotniczych. 

We wtorek, w dniu 26 września br. Dowództwo Lotnictwa Bojowego (Air Combat Command; ACC) ogłosiło, że przywrócenie do życia demo team wykorzystującego samolot bliskiego wsparcia sił lądowych A-10 Thunderbolt II. Jakkolwiek szczegółowy grafik działań przywróconego do życia demo teamu jest jeszcze tworzony, tak amerykańskie lotnictwo planuje, że tylko w przyszłym roku słynny Warthog pojawi się na blisko 14 pokazach lotniczych.

/Fot. Northrop Grumman

Komunikat prasowy opublikowany na oficjalnej stronie internetowej amerykańskich sił powietrznych stwierdza, że ostatni występ odbył się w 2011 roku. Od tego czasu zespół przeprowadził jedynie dwa takie pokazy w czasie tzw. Air Force Heritage Flight w 2012 i 2017 roku. Należy także zwrócić uwagę, ze informacje o przywróceniu do do życia demo teamu zbiegły się w czasie z niedawnym ogłoszeniem Dowództwa Zaopatrzenia Sił Powietrznych (Air Force Materiel Command; AFMC) Stanów Zjednocznych dotyczącego możliwości uziemienia już na początku roku fiskalnego 2018 aż 109 z 281 obecnie użytkowanych samolotów szturmowych bliskiego wsparcia sił lądowych A-10 Thunderbolt II (czytaj także: USAF uziemią ponad setkę samolotów A-10 w przyszłym roku?).

Warthog?

Fairchild A-10 Thunderbolt II, znany też jako Warthog (Guziec) jest samolotem bliskiego wsparcia powietrznego wojsk lądowych, przeznaczonym do rażenia naziemnych celów opancerzonych. Cechą charakterystyczną maszyny są skrzydła w kształcie krzyża oraz umieszczony tuż pod nosem samolotu wylot potężnego działka GAU-8/A Avenger. Działko wyposażone w siedem luf kal. 30 mm potrafi w ciągu zaledwie 17 sekund wystrzelać cały zapas amunicji, wynoszący 1.174 naboje (szybkostrzelność teoretyczna wynosi 4.200 naboi na minutę). Działko razi ogniem z dystansu nawet do 6.500 metrów, a seria pocisków z niego wystrzelonych jest w stanie przebić pancerz większości współczesnych czołgów i transporterów opancerzonych.

Rysunek A-10 Thunderbolt II, autorstwa Ralph1989.

Źródło:

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.