Vincent Nouzille „Zabójcy w imię Republiki” ? recenzja

Czy służby specjalne europejskiego, demokratycznego państwa mogą używać przemocy podczas nielegalnych operacji na całym świecie, przeprowadzać tajne egzekucje na rozkaz prezydenta czy w końcu odpowiadać zamachami terrorystycznymi na podobne akty ze strony organizacji przestępczych? Książka Vincenta Nouzille’a odpowiada na te i na wiele innych pytań dotyczących mrocznych zagadnień historii najnowszej V Republiki Francuskiej od prezydentury gen. Charlesa de Gaulle’a po obecną, François Hollande’a.

Najnowsza książka francuskiego dziennikarza śledczego, który w przeszłości ujawniał takie afery jak lobbing we francuskim parlamencie czy zajmował się badaniem patologii kolesiostwa w polityce, znowu wywołała społeczną i medialną burzę w kraju nad Sekwaną. Tym razem tematyką są sprawy mroczne, strzeżone poprawnością polityczną i milczeniem, których ujawnienie godzi niejako w wizerunek Francji na arenie międzynarodowej. Po wielu latach dziennikarskiego śledztwa, rozmowach z byłymi członkami francuskich służb specjalnych, Vincent Nouzille ujawnia toczący się niemal od 60 lat proceder tzw. tajnych operacji Homo, mających na celu zgładzenie ludzi zagrażającym interesom Republiki Francuskiej na całym świecie.

Publikacja dosyć szczegółowo opisuje nie tylko przebieg tajnych operacji w różnych zakątkach świata od Gujany Francuskiej, przez afrykańskie i afgańskie pustkowia po archipelagi na Oceanie Spokojnym, ale także stosunek poszczególnych prezydentów V Republiki do moralnych i politycznych aspektów i reperkusji tajnych operacji: gen. Charlesa de Gaulle’a (prezydent w latach 1958-1969), Georges’a Pompidou (1969?1974), Valéry’ego Giscarda d?Estainga (1974?1981), François Mitterranda (1981?1995), Jacques’a Chirac’a (1995-2007), Nicolasa Sarkozy’ego (2007?2012) i François Hollande’a (od 2012). Przedstawia ich motywację, polityczne aspiracje, jak również i ich stosunek do bieżących wydarzeń polityczno-militarnych i wynikające z tego korekty polityki względem kryzysów czy zamachów.

Operacje Homo rozpoczęły się wraz z krwawą algierską wojną o niepodległość (1954-1962), gdy sparaliżowane eskalacją wydarzeń w Afryce Północnej władze IV Republiki były bezsilne wobec zamachów terrorystycznych. Po dojściu (ponownym) do władzy gen. Charlesa de Gaulle’a, zmianie konstytucji i ustanowieniu V Republiki wszystko miało się zmienić. Prezydent Francji miał od tej pory egzekwować prawo do zachowania mocarstwowej roli kraju w świecie wszystkimi dostępnymi metodami, z politycznymi zabójstwami włącznie.

Później, gdy zimna wojna stawała się coraz bardziej gorąca, a reżimy wspierane przez ZSRR, takie jak Libia czy Syria wykorzystywały terroryzm do walki politycznej ze światem Zachodu, prezydenci V Republiki wydawali rozkazy adekwatnych kroków względem zamachowców, a nawet były takie próby wobec ich mocodawców i zleceniodawców. Druga fala w latach 90. ze strony algierskich dżihadystów czy wspieranie globalnej wojny z terroryzmem po 11 września 2001 roku, to kolejny okres tajnej działalności służb specjalnych. Z kolei działania Francji w byłych koloniach po doświadczeniach algierskich to oddzielna historia wspierania bądź zwalczania rebelii, dyktatorów czy potajemnej obrony napadniętych republik afrykańskich przez sąsiadów. Niektórzy prezydenci Francji wydawali nawet rozkazy użycia siły w kraju czy zamorskich terytoriach, pozostających jeszcze w spadku po kolonialnej przeszłości.

Książka Vincenta Nouzille’a pokazuje, że nawet demokratyczne państwo, jakim jest V Republika Francuska może posunąć się do nielegalnych działań w imię obrony swoich interesów narodowych w swoich dawnych koloniach, jak i zakresie współpracy z innymi mocarstwami zachodnimi w czasie wysiłku dla przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ideologii komunistycznej i zjawiska terroryzmu na świecie.

„Zabójcy w imię Republiki” jest pozycją, która zainteresuje każdego, kogo pociąga świat służb specjalnych, najnowsza historia Francji oraz czasy zimnej wojny. Jest to książka, która wywoła niewątpliwie szok na temat tajnej działalności państwa francuskiego, a co za tym idzie także konkluzję i pytania o podobne sekrety innych przywódców tego świata.

Materiały prasowe wydawnictwa

VINCENT NOUZILLE (ur. 1958 w Caen) ? francuski reporter, dziennikarz śledczy i dokumentalista. Współpracował z takimi tytułami, jak ?Libération?, ?L’Express?, ?Marianne?, ?Géo?, ?Capital?, ?Challenges?, a także stacjami radiowymi RFI oraz France Inter. W 2006 roku wydał wraz z Hél?ne Constanty książkę poświęconą lobbingowi we francuskim parlamencie (Députés sous influence: le vrai pouvoir des lobbies ? l’Assemblée Nationale), która odbiła się szerokim społecznym echem i przyczyniła się do uregulowania tego zjawiska. Zajmował się także zagadnieniem kolesiostwa, któremu poświęcił dwie książki ? multimedialną La France des réseaux (2011) i papierową La République du copinage (2011). Współtworzył (scenariusz, reżyseria) filmy dokumentalne podejmujące kwestie związane z wojskowością, m.in.: Opération Simpson Bay (Canal+, 1994) czy Irak: quand la France dit non ? l’Amérique (France 3, 2013). Zabójcy w imię Republiki (Les Tueurs de la République ? wydanie francuskie Fayard, 2015) to jego czternasta książka. Z wykształcenia jest ekonomistą. Mieszka i pracuje w Paryżu.


Zabojcy_w_imie_okladka-360x570

Autor: Vincent Nouzille

Tytuł: Zabójcy w imię Republiki / Les tueurs de la République

Wydawnictwo: Fronda Wydawnictwo

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8079036-0

Liczba stron: 374

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.