Vivien Spitz ?Doktorzy z piekła rodem. Przerażające świadectwo …? ? recenzja

?Doktorzy z piekła rodem. Przerażające świadectwo nazistowskich eksperymentów na ludziach? to wstrząsająca opowieść amerykańskiej dziennikarki Vivien Spitz o niemieckich eksperymentach medycznych przeprowadzanych na więźniach obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej. 

?Doktorzy z piekła rodem. Przerażające świadectwo nazistowskich eksperymentów na ludziach? to wstrząsająca opowieść amerykańskiej dziennikarki Vivien Spitz – autorka miała tylko 22 lata kiedy w 1946 roku wyjechała do zrujnowanej w wyniku działań wojennej Europy, była wówczas najmłodszym dziennikarzem oddelegowanym do pracy przy Procesach Norymberskich toczonych przeciw lekarzom i asystentom medycznym, którzy dopuszczali się potwornych zbrodni na więźniach obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej.

Książka to dzieło powstałe na podstawie relacji z Procesów Norymberskich, autorka wzbogaciła opowieść o własne badania i obserwacje – całości towarzyszą zdjęcia oraz fragmenty protokołów z przesłuchań oskarżonych. Zawarte w książce Vivien Spitz opowieści podzielono na 24 rozdziały – można je jednak podzielić na dwie zasadnicze części:

  • Autorka dużo miejsca poświęciła opisowi swojej osoby – dowiadujemy się o tym co doprowadziło do tego, że poleciała ona do Norymbergi celem napisania relacji z procesów oraz w jaki sposób dołączyła w szeregi Departamentu Wojny Stanów Zjednoczonych. Autorka daje do zrozumienia jak wyglądał jej pobyt w Europie, m.in podczas świąt Bożego Narodzenia. Na koniec opisuje życie po zakończeniu pracy przy procesach w Norymberdze i powrocie do ojczyzny (Stanów Zjednoczonych).
  • W swojej książce Vivien Spitz przedstawia przede wszystkim relację z procesu przez Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym głównych przywódców nazistowskich oskarżonych o zbrodnie przeciw ludzkości i ludobójstwo.  Oprócz tego autorka zapoznaje czytelnika z dwunastoma procesami drugiego stopnia, przedstawia eksperymenty z dużymi wysokościami, eksperymenty z zamrażaniem oraz malarią. Dalsza część opowieści poświęcona jest eksperymentom z kośćmi, mięśniami i regeneracją nerwów oraz transplantacją, autorka przytacza eksperymenty z użyciem gazu musztardowego, eksperymenty trucizną, z organicznymi związkami chemicznymi (sulfonamidami), tyfusem, zakaźną żółtaczką i ze sterylizacją a także, eksperymenty morskie. Kolejne rozdziały opisują eksperymenty z fosforem (wykorzystywanym w bombach zapalających), ropowicą, krzepliwością krwi i gazem – oprócz tego autorka opisuje program eutanazji i przytacza wyroki i kary dla oskarżonych w Procesach Norymberskich.

OCENA:

Autorka na łamach 307 stronicowej opowieści podejmuje trudne i mrożące krew w żyłach kwestie nazistowskich eksperymentów na uznawanych przez nich za „podludzi” – bo tak odnosili się oni do życia ludzkiego – ofiarach różnych narodowości, nie wpisujących się w idealną wizję  świata Hitlera i jego świty. Dzieło Vivien Spitz bez wątpienia daje nowe światło na okrucieństwa III Rzeszy dokonane podczas II wojny światowej. Napisana w rzetelny sposób książka niejednokrotnie potrafi wstrząsnąć człowiekiem, zmuszając do zastanawiania się nad tym „Jak nisko upadli wszyscy oskarżeni, którzy dokonywali tych niezwykle bestialskich zbrodni drugiemu człowiekowi?”. Każdy z nas wie o zbrodniach nazistów, ale to co zostało zawarte w książce Spitz na nowo mną wstrząsnęło – bez wątpienia długo nie zapomnę o lekturze i przeczytanych w niej opisach stworzonego przez nazistów „piekła na ziemi”.

Polecam serdecznie! 


Vivien Spitz ? amerykańska dziennikarka, uczestnicząca jako reporterka w Procesach Norymberskich, obejmujących lekarzy niemieckich (1946-1948). Jest członkinią University of Denver Holocaust Awarness Institute’s Speakers Bureau. Wielokrotnie wyróżniana za swoją działalność, m.in. przyznaną w 2000 roku nagrodą Humanitarian Award, ustanowioną przez Krajowe Stowarzyszenie Reporterów Sądowych (National Court Reporters Association). W życiu zawodowym wiele miejsca poświęciła pracy nad dokumentowaniem zbrodni Holokaustu, broniąc podstawowych praw człowieka i godności ludzkiego życia


 9788376745473

Autor: Vivien Spitz

Tytuł: Doktorzy z piekła rodem. Przerażające świadectwo nazistowskich eksperymentów na ludziach

Wydawnictwo: Replika

Oprawa: twarda + obwoluta

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7674-547-3

Liczba stron: 306

>>>Książkę można kupić tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.