Vladimir Wolff „Nie czyń drugiemu” – recenzja

„Nie czyń drugiemu” to najnowsza powieść znakomitego pisarza i mistrza wojennego thrillera Vladimira Wolffa. Tym razem zostawia on za sobą wojnę i fantastykę, serwując czytelnikowi ciekawy pełen sensacji kryminał, w którym nic nie jest takie jak się wydaje.

Akcja najnowszej powieści Vladimira Wolffa przenosi nas do Świnoujścia. To właśnie tam żyje oraz rozwija karierę młody i interesujący prokurator Rafał Adamski. Uwielbiający zabawę i piękne kobiety młodzian korzysta w pełni z uroków nadmorskiego miasta, jakim jest Świnoujście. Po jednej z mocno zakrapianych imprez główny bohater budzi się z bólem głowy i potężnymi lukami w pamięci. Skacowany bohater nie ma jednak ani chwili na odpoczynek po wyczerpującej nocy.

Tuż po przebudzeniu dostaje telefon z „firmy” – zostaje mu przydzielona sprawa śmierci młodej kobiety. Ciało denatki zostało wyrzucone na brzeg w okolicach gazoportu — jednego z najważniejszych strategicznych obiektów dla kraju. Szybko okazuje się, że początkowa hipoteza zakładająca nieszczęśliwy wypadek jest błędna. Kobieta została zamordowana! Policja i prokuratura rozpoczynają śledztwo w kierunku złapania i ukarania mordercy. Bardzo tajemnicza sprawa morderstwa, brak postępów w śledztwie oraz nieoczekiwane pojawienie się służb specjalnych przyprawiają głównego bohatera o ból głowy.

To jednak nie koniec jego problemów! Rafał zostaje niesłusznie oskarżony o gwałt na nieletniej. Zdarzenie miało rzekomo miejsce feralnego wieczora, z którego główny bohater powieści nie pamięta nic. Charakter oskarżeń sprawia, że Adamski z szanowanego prokuratora staje się wrogiem publicznym.

Bohater nie pozostaje bierny i postanawia walczyć o swoje dobre imię i bronić się przed niesłusznym oskarżeniem. Rozpoczyna prywatne śledztwo. Wkrótce przynosi ono pewne efekty! Bohater dochodzi do wniosku, że sprawa morderstwa, jak i oskarżenie o gwałt są ze sobą powiązane. W toku śledztwa na jaw wychodzą kolejne tajemnice. Odkrywanie ich sprawia, że główny bohater, jego bliscy i współpracownicy — ci którzy go jeszcze nie opuścili tonącego okrętu — znajdują się w coraz większym niebezpieczeństwie.

Jak potoczy się śledztwo w sprawie morderstwa? Czy młody prokurator udowodni swoją niewinność? Czy wszyscy przetrwają niewidoczną wojnę o wpływy? Czy Adamski przetrwa w świecie pełnym intryg, wielkich interesów, pieniędzy oraz służb specjalnych? Na to i wiele innych pytań odpowiedzi musicie znaleźć już sami, czytając najnowszą powieść Vladimira Wolffa.

Opinia?

Najnowsze dzieło Vladimira Wolffa pod tytułem „Nie czyń drugiemu” to zdecydowanie godna polecenia lektura! Choć autor przyzwyczaił mnie do innego gatunku – do fantastyki i klasycznych „warbooków” – to lektura „Nie czyń drugiemu” okazała się dla mnie dość ciekawym doświadczeniem.

Lektura najnowszego dzieła Wolffa nie była dla mnie łatwa. Ogólny brak czasu wolnego sprawił, że z lekturą „męczyłem się” przez niemal miesiąc. Wolff poprzez swoje poprzednie dzieła przyzwyczaił mnie do zupełnie innego typu powieści. Zwykle nie przepadałem za kryminałami i unikałem ich jak ognia – zdecydowanie bardziej wolałem książki wojenne lub fantastyczne. W związku z powyższym ciężko było mi początkowo przekonać się do czegoś nowego.

Fabuła powieści Wolffa jest zdecydowanie zagmatwana! Należy zdecydowanie zaznaczyć, że nie jest to jej wada, lecz ogromny plus. Skomplikowanie akcji, mnogość intryg oraz postawienie głównego bohatera naprzeciw całemu temu chaosowi i licznym ukrytym wrogom sprawiło, że dostaliśmy do przeczytania coś co można określić mianem pełnoprawnego sensacyjnego kryminału. Z każdą przeczytaną stroną lektury odkrywamy coraz to mroczniejsze i bardziej niebezpieczne tajemnice wielkiego świata interesów i pieniędzy. To wszystko potęgowało moją ciekawość i chęć kontynuowania lektury pomimo napiętego kalendarza.

Bardzo spodobało mi się to w jaki sposób autor przedstawił nam głównego bohatera. Główny bohater Rafał Adamski to trudna dla niektórych do polubienia osoba. Korzystający z życia pełnymi garściami facet przed trzydziestką, kobieciarz i imprezowicz któremu w pewnym momencie życie wali się na głowę. Z fabuły wyłania się zatem obraz dość normalny i raczej realistyczny wizerunek człowieka postawionego przed ścianą, który zmuszony jest bronić swojego dobrego imienia i dążyć do odkrycia prawdy.

Na szczególną uwagę zasługują także nad wyraz ciekawe i wyraziste postaci poboczne. Było ich dość dużo i miały one różny, czasem mniejszy a czasem większy udział w akcji. Na pewno mocno urozmaiciły one fabułę. Czasami miałem jedynie wrażenie, że przyćmiewały one lekko swoją obecnością postać głównego bohatera.

Podsumowując! Najnowsze dzieło Vladimira Wolffa to kolejna wyśmienita pozycja książkowa, która ukazała się za pośrednictwem doskonale znanego mi Wydawnictwa Warbook. Powieść „Nie czyń drugiemu” sprawiła mi wiele przyjemności i przekonała wreszcie do gatunku jakim jest sensacja kryminał. Z chęcią sięgnę  teraz po kolejne dzieła z tego gatunku! Z czystym sumieniem lekturę mogę polecić każdemu wielbicielowi kryminału oraz co ważniejsze wielbicielom klasycznego stylu Wolffa i typowych „warbooków”.

Polecam!


Autor: Vladimir Wolff

Tytuł: Nie czyń drugiemu

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: Oprawa miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2020

ISBN: 978-83-65904-69-0

Liczba stron: 384

> > Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.