Vladimir Wolff „Władcy Chaosu” – recenzja

Wojna skończona. Obcy z innego świata wycofali się. Zmasakrowana ludzkość może odetchnąć z ulgą. Ale nie może świętować zwycięstwa ? zagrożona powrotem wroga, głodem i chaosem na swojej planecie. Na terenie Polski pozostał jedyny na świecie portal do innej rzeczywistości. Czy jest to wymarzona szansa, czy uchylone drzwi do piekła?

W sierpniu ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Warbook ukazała się pierwsza część nowego cyklu Vladimra Wolffa ? książka pod tytułem ?Pierwsze starcie”. Powieść tego dobrze znanego wszystkim miłośnikom literatury z gatunku political-fiction i thrillera wojennego przedstawiła fenomenalny scenariusz inwazji ?obcych? na Ziemię oraz brutalnej i niezwykle wyniszczającej wojny o przetrwanie ludzkości. ?Pierwsze starcie? pełne było dynamizmu, akcja towarzyszyła czytelnikowi już od pierwszej minuty lektury (Czytaj także: Vladimir Wolff „Pierwsze starcie” -recenzja)!

W ubiegłym miesiącu na półki księgarni trafiła długo wyczekiwana przez mnie druga część tego cyklu ? powieść pod tytułem ?Władcy Chaosu”. Fabuła tejże powieści przeniosła nas w czas w chwilę po zakończeniu niezwykle brutalnej i krwawej dla ludzkości wojny z obcymi z innego wymiaru. Wspólny wysiłek ludzkości pozwolił na pokonanie najeźdźców i wygnanie ich z naszego świata. Ludzkość poniosła przy tym jednak olbrzymie straty. Zginęły miliardy, w perzynę obróciły się największe metropolie świata. Świat liże rany i na domiar złego grozi mu kolejna katastrofa! Wszyscy obawiają się, że to tylko cisza przed burzą i najeźdźcy powrócą dokończyć swoje dzieło, niszcząc resztki ludzkości! Jedno jest pewne: Odbudowa zniszczonego świata potrwa bardzo długo!

W międzyczasie na arenie pojawiają się gracze, którzy za nic mają jedność w obliczu katastrofy i pragną zyskać na wszechobecnym chaosie. W środku całego światowego zamętu odnajduje się zrujnowana krwawą wojną Polska ? to właśnie w naszym kraju pozostał jedyny niezniszczony portal do innego świata. Państwo staje przed niezwykle trudnym wyzwaniem odbudowy oraz, co gorsza, samodzielnego zabezpieczenia wciąż aktywnego portalu. Polacy dwoją się i troją aby wykonać powierzone im zadania – wkrótce podejmują oni niebezpieczną grę, która dla tego niewielkiego i mocno okaleczonego wojną państwa może okazać się zbawieniem lub też drogą do zguby! W głowach generałów i wybitnych naukowców snuje się plan odpowiedzi! Wojsko Polskie szykuje się do przekroczenia portalu i zadania ciosu przeciwnikowi na jego własnym terenie.

Opinia

Książka Vladimira Wolffa pod tytułem ?Władcy Chaosu? to kolejna wyśmienita pozycja książkowa, która ukazała się za pośrednictwem doskonale znanego mi Wydawnictwa Warbook. Poza nietuzinkową okładką uwagę czytelnika przykuje bez wątpienia podejście do przedstawienia bohaterów powieści, m.in. Krzysztofa Zdanowicza, Wieniawy, generałów Dworczyka i Cieplińskiego, profesora historii starożytnej, ?obcego? oraz wielu innych, którzy nie stanowią tylko i wyłącznie bezcelowego tła, ale w istotny sposób wpływają na ciąg wydarzeń.

Kolejnym elementem godnym uznania jest sam fakt takiego, a nie innego ukazania rzeczywistości przez autora. Nie zajmujący się wcześniej gatunkiem fantastyki Vladimir Wolff podjął tym cyklem odważne wyzwanie i muszę przyznać, że przeszedł tu samego siebie. Opis świata ziemskiego, jak i tego, czego doświadczają żołnierze i pracownicy Wojska Polskiego po przekroczeniu portalu do innego wymiaru jest logiczny i dopracowany.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego dzieła autora ? pierwszej części cyklu ? drobnym minusem może wydać się nietypowe zakończenie powieści, które przypomina trochę urwaną taśmę! Autor rozwija akcje i buduje u czytelnika napięcie, aby następnie zakończyć lekturę pozostawiając głęboki niedosyt. Choć taki zabieg może z czasem okazać się wielką klapą i zniechęcić czytelnika do ponownego sięgnięcia po dzieła autora to w moim przypadku odniósł on zdecydowanie odwrotny efekt. Już nie mogę się doczekać kontynuacji cyklu i nowych dzieł autora.

?Władcy Chaosu? to ekscytująca i pełna napięcia powieść, która przemówi zarówno do miłośników klasycznej wojenno-fikcyjnej twórczości Vladimira Wolffa, jak i zagorzałych fanów fantastyki.

Polecam serdecznie! Adrian Blicharz

Kim jest autor?

VLADIMIR WOLFF ? od urodzenia związany z zachodnim Pomorzem. Historyk z wykształcenia i zamiłowania. Jego specjalizacja to dzieje Niemiec i Rosji. Znajomość tematu i brak współczesnej polskiej literatury o charakterze politycznym i militarnym sprawiły, że postanowił podjąć wyzwanie i zmierzyć się z tematem wojennego thrillera.


Autor: Vladimir Wolff

Tytuł: Władcy Chaosu

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-65904-19-5

Liczba stron:  368

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.