W. Suworow – Matka diabła

Władimir Bogdanowicz Rezun (pseudonim Wiktor Suworow), to były agent Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) ZSRR. Uciekł do Wielkiej Brytanii, za co wydano na niego zaoczny wyrok śmierci. Sławę przyniosły mu takie książki jak ?Lodołamacz? czy ?Akwarium?.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że książki tego pana nie są mi obce. Z dużym zamiłowaniem przeczytałem sześć książek tego autora (w tym cały cykl ?Lodołamacza?) , a ta jest siódmą z kolei. ?Matka Diabła? ma w zamyśle autora przedstawiać kulisy rządów Nikity Chruszczowa, czyli okres od śmierci Józefa Stalina do przejęcia władzy przez Leonida Breżniewa.

Znajdziemy tutaj opis powstania i detonacji najsilniejszej bomby atomowej. Możemy poczytać o wyścigu zbrojeń, głównie chodzi tutaj o produkcje samolotów bombowych i myśliwskich. Ciekawy jest opis samolotu szpiegowskiego U-2 należącego do USA. Otóż ten samolot latał na takim pułapie, że przez spory okres czasu, żaden myśliwiec nie mógł się do niego zbliżyć, a co dopiero zestrzelić. Znalazło się tutaj, również miejsce dla zaprezentowania, różnych etapów produkcji rakiet dalekiego zasięgu, przenoszących ładunki nuklearne. Te opisy dotyczą nie tylko Związku Sowieckiego ale również Stanów Zjednoczonych. Bardzo spodobały mi się fragmenty dotyczące pierwszych lotów w kosmos. Zwłaszcza ciekawa jest historia Jurija Gagarina. Poza wyścigiem zbrojeń możemy poznać ciekawe historie na temat konstruktorów radzieckich. Jednego z nich było mi nawet szkoda, kiedy zginął (i nie tylko on, zginęło również wiele osób z personelu) podczas przeprowadzania prób odpalenia rakiety.

Następnie autor płynnie przechodzi do opisu kryzysu berlińskiego oraz kryzysu kubańskiego. Przedstawia spisek dowódców GRU przeciw Chruszczowowi, w celu uniknięcia wojny atomowej. Czołową postacią w tym spisku był Oleg Pieńkowski (agent GRU), który miał za zadanie dostarczyć dokumenty świadczące o tym, że Rosjanie nie posiadają tak licznego i nowoczesnego arsenału broni (wbrew temu co mówiła propaganda ZSRR). Suworow twierdzi, że to właśnie Pieńkowskiemu zawdzięczamy zażegnanie wojny nuklearnej na skalę światową.

Książka składa się z dwudziestu jeden rozdziałów. Każdy z nich zakończony jest tzw. ?momentem kluczowym? (czyli podsumowaniem rozdziału lub szerszym zaprezentowaniem danej postaci). Za plus należy uznać dodanie na końcu rozdziału wywiadu z autorem, który opowiada w ciekawy sposób o sobie i o swoich dziełach. ?Matka Diabła? została wydana na dobrej jakości papierze. Dodano do niej również zestaw czarnobiałych zdjęć na papierze kredowym. Książka stylistycznie jest bardzo dobrze napisana. Widać duże oczytanie autora Nie zauważyłem większych literówek czy błędów ortograficznych. Jeśli chodzi o mankamenty to zabrakło mi w tej pozycji spisu treści.

Jednak pomimo tych braków, mogę z całego serca polecić ją tym osobom, które interesują się historią zimnej wojny, wojskowością, lotnictwem czy historią ZSRR lub USA. Wiktor Suworow powiedział, że najważniejszą rzeczą w książce jest to, żeby była ciekawa. A ta właśnie taka jest. Moja ocena to 8/10.

 

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.