Waszczykowski: Do Polski trafią wojska USA, Wielkiej Brytanii i Kanady

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO, szef polskiej delegacji otrzymał zapewnienie, że na wschodnią flankę Sojuszu, w tym do Polski, trafią wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie.

W dniach 19-20 maja br. w Brukseli miało miejsce spotkanie szefów MSZ państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Drugiego dnia, podczas spotkania z szefami dyplomacji USA Johnem Kerrym, Wielkiej Brytanii Philipem Hammondem i Kanady Stéphane’em Dion’em, Witold Waszczykowski uzyskał zapewnienie, ze wojska tych państw zostaną rozmieszczone na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce:

Wszystkie te trzy państwa przewidują obecność swoich wojsk na terenie wschodniej flanki. Uzyskaliśmy przyrzeczenie, iż interesy bezpieczeństwa Polski zostaną uwzględnione przez obecność wojskową, zarówno natowską, jak i amerykańską ? powiedział dziennikarzom szef MSZ.

Zapytany o szczegóły, jakiego typu jednostki będą stacjonować w Polsce, Waszczykowski powiedział, że zainteresowane kraje muszą jeszcze stawić czoła kryzysom, które rozgrywają się wokół Europy, tj. w Libii, krajach Sahelu i Bliskiego Wschodu, w tym w Syrii i Państwie Islamskim oraz w Afganistanie:

W związku z tym potrzeba jest kilka jeszcze tygodni, aby dokonać pewnego bilansu, rozeznania gdzie i jakie siły można przeznaczyć i wtedy te odpowiedzi zostaną udzielone.

Przez ?wojskową obecność? według zapewnień, Polska ma rozumieć zarówno stacjonowanie żołnierzy, jak i sprzętu wojskowego. Jednak minister nie chciał mówić więcej o szczegółach, które pozostawił ministrowi obrony, Antoniemu Macierewiczowi, na spotkanie ze swoimi natowskimi odpowiednikami w Brukseli, 14 czerwca br.

Zapytany czy zapowiedziane wcześniej cztery bataliony NATO wystarczą na wzmocnienie wschodniej flanki, powiedział, że:

Oczywiście będziemy uważali, że to wzmocnienie powinno być większe, ale na dzisiaj jest szykowana taka odpowiedź NATO. Mamy nadzieję, że ona na dzisiaj wystarczy, że ona będzie odpowiedzią na zagrożenia rosyjskie, będzie takim symbolem determinacji Sojuszu, iż Sojusz dostrzega to zagrożenie, dostrzega agresywną postawę Rosji i jest gotowy odstraszyć jakiekolwiek incydenty.

Czytaj także:

Brygada pancerna US Army nie trafi na stałe do Polski

Waszczykowski: Polska gotowa wysłać lotnictwo i okręty wojenne na Morze Śródziemne

Anakonda-16: Amerykańskie czołgi i bojowe wozy piechoty już w Polsce

Rozpoczęto budowę tarczy antyrakietowej w Polsce

Jak wygląda tzw. tarcza antyrakietowa? [WIDEO]

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.