F-16C Block 52+. /Fot. Michał Kuna Foto | https://www.facebook.com/michalkunafoto/

Waszczykowski: Polska gotowa wysłać lotnictwo i okręty wojenne na Morze Śródziemne

Minister Spraw Zagranicznych, Witold Waszczykowski powiedział, że Polska jest gotowa wysłać myśliwce F-16 i fregaty rakietowe na Morze Śródziemne w celu wsparcia operacji koalicji przeciwko islamistom w Libii lub Syrii.

W programie #RZECZoPOLITYCE, Minister Waszczykowski powiedział, że rząd jest gotów udzielić wsparcia sojusznikom na Morzu Śródziemnym:

To jest kilka operacji. Tworzy się teraz operacja tzw. libijska, tworzy się też koalicja, która ma rozwiązać sytuację syryjską. Operacje toczą się pod przywództwem Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych, ale nie pod patronatem NATO. (…) My jesteśmy gotowi skierować tam kilka samolotów F-16, które będą patrolowały i wspierały koalicję. Trwa jeszcze dyskusja czy one polecą do Jordanii czy do Kuwejtu. Poza tym jesteśmy gotowi wysłać tam dwa polskie okręty ?Kościuszko? i ?Czernicki?.

Była to odpowiedź na pytanie o wypowiedź Ministra Macierewicza podczas środowego posiedzenia rządu, o tym że Wojsko Polskie jest gotowe wspierać południową flankę NATO, wysyłając tam pewne siły w rejon Morza Egejskiego. Szef MON miał na myśli międzynarodowe ćwiczenia wojskowe ?Efez-16?, trwające obecnie w zachodniej Turcji (czytaj więcej: Polscy żołnierze w Turcji).

Źródło: RP.pl: Waszczykowski: Polska wyśle wojska na Bliski Wschód

Na początku lutego br. Antoni Macierewicz ogłosił, podczas spotkania ze swoimi natowskimi odpowiednikami w Brukseli, że Polska dołączy do koalicji walczącej z Państwem Islamskim (czytaj więcej: Polska dołączy do koalicji przeciwko ISIS). Później pojawiły się informacje od szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawła Solocha, że zarówno szefostwo MON-u jak i prezydent Andrzej Duda popierają pomysł wysłania myśliwców F-16 Jastrząb do patrolowania przestrzeni powietrznej Syrii (czytaj więcej: Polska gotowa do wysłania F-16 nad Syrię?).

Czytaj także:

USA szukają lokalizacji pod drugą bazę wojskową w Afryce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.