David Cameron (ejinsight.com)

Wielka Brytania wysyła żołnierzy do Afryki

Premier David Cameron, ogłosił, że Wielka Brytania wyśle swoich żołnierzy, aby udzielić wsparcia siłom lokalnym w walce z terroryzmem. 300 żołnierzy zostanie wysłanych do Sudanu Południowego w ramach misji pokojowej, podczas gdy 70 żołnierzy wesprze działania mające na celu pokonanie grupy terrorystycznej Al-Shabab w Somalii.

Brytyjscy żołnierze zostaną wysłani do Afryki, by pomóc w przeciwstawieniu się zagrożeniu płynącemu z istnienia islamskich ugrupowań ekstremistycznych w tym regionie ? powiedział David Cameron.

Premier Wielkiej Brytanii powiedział, że jego kraj wyśle 300 żołnierzy do Sudanu Południowego w ramach misji pokojowej, podczas gdy dodatkowych 70 żołnierzy zostanie wysłanych do Somalii, by pomóc w pokonaniu grupy Al-Ahabab. David Cameron zasugerował, że przywrócenie stabilności w tych krajach może pomóc w złagodzeniu zjawiska masowej migracji, które nasiliło się szczególnie w ostatnich miesiącach, gdzie setki tysięcy uchodźców próbują przedostać się przez Morze Śródziemne i dotrzeć do bezpiecznej przystani ? Europy.

Cameron powiedział, że wojska wysłane w ten region będą działać bardziej w ramach działań pokojowych, a nie w ramach prowadzenia otwartej walki z grupami ekstremistów terroryzujących Afrykę. Żołnierze skupią się na prowadzeniu treningu, zapewnianiu wsparcia logistycznego oraz pomocy inżynieryjnej.

Oświadczenie o tym, że Wielka Brytania wyśle żołnierzy do Afryki pojawiło się w momencie, gdy w Nowym Jorku (USA) podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ światowi przywódcy dyskutują między innymi nad sposobami rozwiązania problemu kryzysu uchodźców i zwalczania ubóstwa. Oczywiście podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ dyskutowane także na inne tematy m.in. o Syrii i Ukrainie.

?Nasze siły zbrojne posiadają bogatą historię zapewniania bezpieczeństwa i stabilności niektórym z najtrudniejszych środowisk na świecie, z dumą oferuję brytyjską pomoc i doświadczenie dla operacji pokojowych w Somalii i Sudanie Południowym.? – powiedział David Cameron. Dodając ?Podczas gdy świat zgodził się co do ambitnego celu zakończenia ubóstwa, to absolutnie niezbędne by społeczność międzynarodowa współpracowała w celu wzmocnienia stabilności w Afryce„.

W Sudanie Południowym żołnierze zostaną oddelegowani w ramach serii rozlokowań, by pomóc siłom pokojowym ONZ, których liczebność określa się na ponad 12 000. Od 2013 roku, kiedy polityczne potyczki pomiędzy dwoma głównymi plemionami przerodziły się w otwartą wojnę, Organizacja Narodów Zjednoczonych czyniła kroki mające na celu zakończenie rozlewu krwi i przywrócenie stabilności.

W Somali brytyjscy żołnierze pomogą siłom pokojowym Unii Afrykańskiej, która dąży do wyparcia Al-Shabab, grupy islamistów powiązanych z Al-Kaidą. Niedawno w tym miesiącu dziesiątki żołnierzy Ugandy zostało zamordowanych przez radykałów z Al-Shabab. To sprawia, że pojawiają się obawy o bezpieczeństwo żołnierzy, którzy trafią do Somalii. David Cameron zapewnił jednak w wywiadzie podczas pobytu w Nowym Jorku, że Brytyjczycy, którzy zostaną tam rozlokowani, będą bezpieczni. Cameron powiedział, że zostaną podjęte kroki mające na celu zapewnienie im bezpieczeństwa.

?Jeśli możemy, jako strażnicy pokoju, pomóc w utrzymaniu pokoju i ustabilizowaniu kraju zatem będzie mniej migracji, biedy, mniej problemów, które dosięgną nas w domu?. – powiedział David Cameron.

Nowo rozlokowani żołnierze to dodatkowe siły do tych 280 brytyjskich żołnierzy uczestniczących już w misji ONZ na Cyprze.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.