Fot. Flickr.

Wielomiliardowa pomoc wojskowa USA dla Izraela

W dniu 14 września br. administracja Baracka Obamy otrzymała zgodę Kongresu na zwiększenie pomocy wojskowej dla Izraela, która od 2018 roku w ciągu dekady wyniesie 38 mld USD.

Wstępne porozumienie amerykańsko-izraelskie dotyczące pomocy wojskowej (Memorandum of Understanding; MoU) podpisano w środę, 14 września br. w Departamencie Stanu. Stronę amerykańską reprezentował podsekretarz stanu ds. politycznych Thomas Shannon, a izraelską doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jacob Nagel. Rozmowy nt. szczegółów porozumienia odbywały się przez kilka miesięcy za zamkniętymi drzwiami, w czasie ochłodzenia stosunków pomiędzy oboma krajami z powodu akceptacji przez Waszyngton porozumienia nuklearnego z Iranem (czytaj więcej: Osiągnięto porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego).

To niezachwiane zaangażowanie w bezpieczeństwo Izraela jest oparte na prawdziwej i nieustannej trosce o dobro narodu izraelskiego i przyszłość państwa Izrael. ? powiedział amerykański prezydent po podpisaniu porozumienia.

David Makovsky, dyrektor projektu dotyczącego pokoju na Bliskim Wschodzie w amerykańskim think tanku The Washington Institute for Near East Policy (WINEP) uważa, że decyzja o zwiększeniu pomocy wojskowej to ważny sygnał dla państw regionu, które nie powinny błędnie odczytywać różnic politycznych pomiędzy USA a Izraelem, zwłaszcza gdy chodzi o stanowisko wobec Iranu czy Palestyńczyków. Według analityka, jeśli chodzi o fundamenty, to Stany Zjednoczone pozostaną długoterminowo zaangażowane w bezpieczeństwo narodowe Izraela.

Izrael uważa, że porozumienie nuklearne z Iranem, a więc idące za tym zniesienie sankcji na uzbrojenie, pozwoli Teheranowi na zwiększenie swoich możliwości militarnych i zwiększenie zagrożenia dla tego państwa w razie konfliktu zbrojnego, dlatego pakiet pomocowy ze strony USA musiał być zwiększony. Argumentem za zwiększeniem pakietu była także permanentny stan wojny domowej w sąsiadujących z Izraelem Syrii i Iraku.

>>>S-300PMU-2 chroni ośrodek nuklearny w Iranie<<<

Wcześniejszy pakiet pomocy amerykańskiej dla Sił Obronnych Izraela (Cawa HaHagana LeYisrael), którego realizację rozpoczęto w 2008 roku został ustalony na poziomie 31 mld USD. Nowe porozumienie jest faktycznie kompromisowe, gdyż premier Benjamin Natenjahu optował za pomocą w wysokości 45 mld USD.

W ramach nowej umowy, Izrael zgodził również na zmianę praktyki finansowania krajowego przemysłu obronnego, do którego do tej pory trafiało 26% wszystkich środków z USA i Siły Obronne zwiększą kwoty z pakietu pomocowego, jakie przeznaczają na zakup rodzimego sprzętu wojskowego. W poprzedniej umowie nawet 13% kwoty przeznaczano na paliwo amerykańskie, co wygaśnie od 2018 roku. Obie strony porozumiały się za to ws. zwiększenia wsparcia dla izraelskiej obrony przeciwrakietowej, która do tej pory nie była uwzględniana w tym pakiecie, a w oddzielnej umowie z Kongresem, który wielokrotnie ulegał naciskom lobby, zagrażającym finansowaniu wsparcia.

Czytaj także:

MSPO 2016: Amerykańsko-izraelski pocisk dla systemów Patriot oferowanych Polsce

Eitan ? nowy izraelski transporter opancerzony [FOTO+WIDEO]

Oblot izraelskiego F-35I Adir

Śmigłowce SH-60F Seahawk dla Izraela

Lockheed Martin zaprezentował izraelski F-35I Adir

Izrael ujawnił plany przezbrojenia w myśliwce F-35I Adir

Iran nie jest już zagrożeniem dla Izraela?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.