Wilczęta 2 – recenzja książki Kajetana Rajskiego

Historie żołnierzy wyklętych docierają z roku na rok do coraz szerszego grona Polaków. Za sprawą książek, filmów czy utworów muzycznych możemy poznać piękne, brawurowe ale i często tragiczne losy uczestników powstania antykomunistycznego. Książka Kajetana Rajskiego zatytułowana Wilczęta 2, poszerza nasz horyzont historyczny o świadectwa polskich rodzin, synów i córek żołnierzy wyklętych, którzy opowiadają o swoich przodkach z wielką dumą ale opisują również jakie nieszczęścia spotykały ich w epoce PRL-u, za to że ich ojcowie i matki walczyli o niepodległą Polskę.

Wilczęta 2 – Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych to druga część Wilcząt, książki, która w zeszłym roku zebrała bardzo dobre recenzje, również i na naszym portalu: recenzja pierwszej części Wilcząt. Pan Kajetan Rajski dotarł do wielu rozmówców, m.in. do Zbigniewa Kurasia, syna mjr Józefa Kurasia „Ognia”, Stanisława Sojczyńskiego, syna kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” czy syna ppłk. Wojciecha Borzobohatego „Wojana”.

Każda rozmowa cechuje się podobnym schematem. Autor zadaje pytania o czasy przedwojenne i historie rodzinne, aby potem przejść do II WŚ oraz czasów powojennych, a kończy na okresie PRL-u i czasach współczesnych. Ten schemat nie jest jednak wadą, bowiem dzieje rodzin są różne, a czasy w jakich żyli na tyle ciekawe (z historycznego punktu widzenia), że książka nie nudzi. Same pytania wydają się też lepiej ułożone niż w poprzedniej części Wilcząt. 

Z ciekawych rzeczy warto wspomnieć o tym, że kilkoro z rozmówców Rajskiego urodziło się w niewoli. Działo się tak ponieważ ubecja zamykała często żony wyklętych, aby zmusić ich do składania zeznań. Przy okazji dowiadujemy się jak wyglądała „opieka” nad młodymi matkami i ich dziećmi w tych specyficznych warunkach.

Z kolej przykład Zbigniewa Kurasia, pokazuje nam, że po dziś dzień wiele osób nie pogodziło się np. z utratą futra czy cielaka, które to przedmioty zostały skonfiskowane przez „Ognia” ponad 65 lat temu. Pokazuje to, że wyklęci nie zawsze i wszędzie będą dobrze wspominani i honorowani, pomimo, że walczyli o wolność Polski i Polaków.

Książka przechodziła korektę ale najwidoczniej nie aż tak dokładną. Zdarzają się drobne błędy za co muszę dać mały minus. Na plus można zaliczyć za to liczbę zdjęć, bowiem znajdziemy ich tutaj całkiem sporo. Podsumowując trzeba zaznaczyć, że książka Wilczęta 2 to pozycja, która opisuje w oryginalny sposób (słowami dzieci żołnierzy wyklętych) niezwykle ważne momenty z dziejów naszego narodu, pokazując zarazem niezłomny charakter wielu naszych rodaków, którzy woleli zginąć w walce o wolną Polskę niż żyć na kolanach. Moja ocena to 8/10.

Tytuł: Wilczęta 2 – Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych

Autor: Kajetan Rajski

Wydawnictwo: Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683

ISBN: 978-83-935242-5-9

Liczba stron: 300

Rok wydania: 2015

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.