KRZYSZTOF PLUTA, EDYTA ŻEMŁA – „WIR. NA LINII OGNIA – RECENZJA

Krzysztof Pluta „Wir” – to osoba, której pasjonatom sił specjalnych i Wojska Polskiego nie trzeba przedstawiać. Ten były operator Jednostki Wojskowej Komandosów z pomocą Edyty Żemły opisał swoją służbę medyka pola walki. Wir to pierwszy Polaka, który ukończył elitarny amerykański kurs i bardzo trudne szkolenie SOCM (Special Operations Combat Medic) w Stanach Zjednoczonych. Dla wszystkich, którzy lubią literaturę faktu związaną z współczesnymi misjami polskich żołnierzy jest to pozycja jest obowiązkowa.

Początkiem kwietnia nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka Krzytofy Pluty „Wira” i Edyty Żemły Wir. Na linii ognia. Jest to to historia operatora Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, medyka pola walki, który jako pierwszy Polak ukończył Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg. Książka nie jest zwykłą historią o tajnych operacjach sił specjalnych czy relacją z pola walki.  To opowieść o pasji, determinacji, służbie i ratowaniu życia ludzkiego w obliczu zagrożenia. W czterech rozbudowanych rozdziałach książki możemy prześledzić służbę „Wira” począwszy od służby w CSOP w  Koszalinie, selekcje i służbę w Lublińcu, pierwsze misje w Macedonii i Iraku, szkolenie w USA i kończąc na misjach w Afganistanie. K. Pluta bez ogródek opisuje wojskową rzeczywistość posługując się prostym językiem i przyjemną dla czytelnika narracją. Dzięki temu możemy poznać służbę na misjach i walkę o ludzkie życie od środka. To właśnie rozdziały poświęcone szkoleniu Wira i ratowaniu rannych i poszkodowanych na misjach, stanowią największą wartość książki. Dramatyczne opisy działań w ramach medycyny pola walki potrafią zachęcić czytelnika do poszerzenia swojej wiedzy na ten temat. Co uczynił także piszący te słowa. Dzięki tej pozycji możemy poznać inne oblicze polskich misji zagranicznych, w których udział brali polscy żołnierze.  Wir. Na linii ognia to książka, którą czyta się jednym tchem i jest warta polecenia szerszemu gronu odbiorców.

 

Krzysztof Pluta ?WIR? pierwszy w Polsce absolwenta kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg oraz kursu dla medyków piechoty armii USA 68W Combat Medic w Fort Sam Huston, operator z ponad 15 letnim doświadczeniem w zespole bojowym Jednostki Wojskowej Komandosów. WIR spędził ponad 40 miesięcy jako operator-medyk zespołu bojowego w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi uznanymi za strefę działań wojennych, oraz praktyką w składzie personelu śmigłowców MEDEVAC.  W uznaniu zasług został odznaczony min. Orderem Krzyża Wojskowego oraz Buzdyganem  przyznawanym przez miesięcznik Polska Zbrojna (https://www.sofmedcenter.com).

Edyta Żemła od ponad 15 lat pisze o wojsku. Była redaktor naczelna i twórczyni portalu polska-zbrojna.pl. Pracowała w redakcjach „Super Expressu”, „Newsweeka” i „Rzeczpospolitej”. Nominowana do nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Kilkakrotnie była korespondentem wojennym w Afganistanie.

Serdecznie Polecam!!!

                                                        Autor: Krzysztof Pluta, Edyta Żemła

Tytuł: Wir. Na linii ognia

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Oprawa: Broszurowa ze skrzydełkami

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-240-5707-8

Liczba stron: 320

>>>>Książkę można kupić u wydawcy tutaj<<<

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.