Artystyczna koncepcja użycia systemu Dragonfire na okręcie wojennym. / fot. MBDA.

Wkrótce brytyjski demonstrator broni laserowej Dragonfire

Brytyjskie MON poinformowało, że jest bliskie sfinalizowania, wartego 30 mln GBP, kontraktu z koncernem zbrojeniowym MBDA UK na demonstrator technologii broni laserowej Dragonfire.

Brytyjski minister obrony Michael Fallon poinformował, że jego resort jest bliski sfinalizowania umowy, z zespołem konstrukcyjnym z MBDA UK na czele, o wartości 30 mln GBP na demonstrator technologii broni laserowej (Laser Directed Energy Weapons Capability Demonstrator) o nazwie Dragonfire.

Oprócz MBDA, w skład zespołu konstrukcyjnego programu Dragonfire wchodzą również przedsiębiorstwa brytyjskie: BAE Systems, Inc., QinetiQ Group plc, GKN Aerospace, Arke Ltd. i Marshall Aerospace and Defence Group oraz Leonardo Airborne & Space Systems, będący oddziałem włoskiego koncernu Leonardo-Finmeccanica.

Zgodnie z oczekiwaniami, pierwsze testy demonstratora odbędą się w 2019 roku i obejmą rażenie celów lądowych i morskich. Wyniki programu będą decydować o dalszym rozwoju brytyjskiej broni laserowej i ewentualnym wdrożeniem jej na uzbrojenie wojsk Zjednoczonego Królestwa. Środki na rozwój programu pochodzą z puli 800 mln GBP Funduszu Innowacyjnego brytyjskiego MON.

Dave Armstrong, dyrektor wykonawczy MBDA UK powiedział, że Dragonfire umieści Wielką Brytanię w czołówce państw pracujących nad bronią laserową, wykorzystując doświadczenia współpracy Ministerstwa Obrony z przemysłem w kierunku docelowego produktu o znacznym potencjale eksportowym.

Z kolei Steve Wadey, dyrektor wykonawczy QinetiQ Group plc, wskazał, że ów program będzie doskonałym przykładem przedsiębiorstw gromadzących wiedzę specjalistyczną dla MO Wielkiej Brytanii. Dodał, że QinetiQ dostarczy laser wysokiej energii, który zostanie użyty w testach.

Norman Bone, dyrektor zarządzający Leonardo Air and Space Systems, ogłosił, że jego przedsiębiorstwo, na potrzeby konsorcjum, dostarczy elektro-optyczny naprowadzacz promienia lasera oraz wesprze testy i ocenę programu.

Źródło: MBDA Missile Systems: Ministry of Defence finalising high energy laser demonstration programme with UK DRAGONFIRE

Obecnie, kilka państw prowadzi programu rozwoju demonstratorów technologii, które pozwolą w przyszłości na rozwój broni laserowej. Są to USA, Chiny, Japonia czy Niemcy. Czytaj więcej:

Broń laserowa dla śmigłowców szturmowych Apache?

Broń laserowa na wyposażeniu US Army już w 2025 roku?

Niemiecka Marynarka Wojenna testuje broń laserową

Chińscy żołnierze posiadają karabiny laserowe

Działko laserowe dla F-35?

Amerykanie pracują nad dronem uzbrojonym w laser

Udany test miniaturowej broni laserowej

Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.