Artystyczna koncepcja AW609 SAR podczas misji ratunkowej. / fot. Twitter via @leonardo_live

Włoski zmiennowirnikowiec AW609 w wersji poszukiwawczo-ratowniczej [FOTO]

Podczas wystawy zbrojeniowej Dubai Air Show 2017, włoskie konsorcjum Leonardo zaprezentowało makietę kabiny pod poszukiwawczo-ratowniczą wersję (SAR) zmiennowirnikowca AgustaWestland AW609, który to model dwa lata temu został wybrany przez Połączone Dowództwo Lotnicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Podczas wystawy zbrojeniowej Dubai Air Show 2017, którą zaplanowano na 12-16 listopada br., włoskie konsorcjum Leonardo zaprezentowało pełnoskalową makietę kabiny pod poszukiwawczo-ratowniczą wersję (search and rescue; SAR) zmiennowirnikowca AgustaWestland AW609, który to model w dniu 10 listopada 2015 roku został wybrany przez Połączone Dowództwo Lotnicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Joint Aviation Command of the United Arab Emirates) do operacji morskich tego typu, które będzie pierwszym operatorem nowego wariantu.

Początek dostaw trzech pierwszych, z opcją na trzy kolejne egzemplarze, jest oczekiwane w 2019 roku. Maszyny zostaną dostarczone odbiorcy w konfiguracji wyposażenia wybranej przez niego i dostosowanej do jego specyficznych wymagań operacyjnych.

Pełnoskalowa makieta kabiny AW609 SAR. / fot. Twitter via @leonardo_live

Pełnoskalowa makieta kabiny AW609 SAR. / fot. Twitter via @leonardo_live

Artystyczna koncepcja AW609 SAR podczas misji ratunkowej. / fot. Twitter via @leonardo_live

Jak podkreśla producent, pionierska kombinacja zdolności pionowych startów i lądowań, większej od każdego śmigłowca prędkości maksymalnej i odporność na oblodzenie dzięki ciśnieniowej kabinie na pułapie do 7.620 metrów (25.000 stóp), skracają czas reakcji w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych nawet o 50%. Zaprezentowana makieta kabiny pomieści dwie pary noszy oraz całe, niezbędne wyposażenie misji SAR, w tym dźwig ratunkowy, który może unieść do 272,16 kg (600 funtów). Uniwersalność AW609 umożliwi mu wykonywanie różnych misji ewakuacji personelu, w tym misje poszukiwawczo-ratownicze, ratownictwo medyczne i operacje humanitarne.

Unikalna charakterystyka prędkości maksymalnej i zasięgu AW609, w połączeniu z jego zdolnością do zawisu, znacznie zwiększy możliwości misji SAR Połączonego Dowództwa Lotniczego ZEA. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie obsługi zmiennowirnikowców AW609 i wykorzystania przewagi prędkości, jaką zapewnia. ? głosił komunikat prasowy z 10 listopada 2015 roku.

Obecnie, do operacji poszukiwawczo-ratowniczych Połączone Dowództwo Lotnicze ZEA wykorzystuje jedenaście śmigłowców AugustaWestland AW139. Nowe maszyny pionowego startu i lądowania zapewnią rozszerzone zdolności operacyjne z prędkością maksymalną rzędu 275 węzłów (509,3 km/h) i zasięgiem do 750 mil morskich (1.390 km), dzięki dwóm silnikom turbowałowym Pratt & Whitney Canada PT6C-67A o mocy 1.967 KM (1447 kW) każdy.

AW609 jest pierwszym, przeznaczonym na rynek cywilny zmiennowirnikowcem, czyli statkiem powietrznym zdolnym do wykonywania pionowych startów i lądowań (vertical take-off and landing; VTOL), podobnie jak to czynią śmigłowce oraz lotów poziomych z prędkościami charakterystycznymi dla samolotów. Jeden z prototypów uległ katastrofie w północnych Włoszech w dniu 30 października 2015 roku, podczas której obaj piloci zginęli na miejscu (czytaj więcej: Katastrofa zmiennowirnikowca AgustaWestland AW609).

Prototyp AgustaWestland AW609. / Źródło: Leonardo.

Źródła:

leonardocompany.com: Leonardo at Dubai Air Show 2017

leonardocompany.com: AW609

uk.leonardocompany.com: Joint Aviation Command of the United Arab Emirates Selects the AW609 TiltRotor for SAR Missions

Czytaj także:

Amerykanie zmodyfikują flotę myśliwców F-16E/F dla ZEA

ADEX 2017: PZL SW-4 Solo w południowokoreańskim przetargu

BIDEC 2017: Zmodernizowany czołg M60A3 od Leonardo [WIDEO]

Leonardo powraca do gry w programie T-X

Leonardo zbuduje następcę włoskich śmigłowców AW129 Mangusta

Leonardo: M-345 HET oblatany

USA: Prototyp zmiennowirnikowca nowej generacji gotowy do oblotu

Zaprezentowano pierwszy zmiennowirnikowiec MV-22B Osprey dla Japonii

Bell ujawnił projekt bezzałogowego zmiennowirnikowca V-247 Vigilant [ZDJĘCIA]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.