Su-22, należący do Syryjskich Arabskich Sił Obrony Powietrznej. / Źródło: phunutoday.vn

Wojska Baszszara al-Asada zbombardowały Kurdów

Redur Xelil, rzecznik Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG) poinformował, że po raz pierwszy od 5 lat syryjskie wojska rządowe prezydenta Baszszara al-Asada zbombardowały pozycje kurdyjskie w miejscowości Al-Hasaka.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W czwartek, 18 sierpnia br. Syryjskie Arabskie Siły Obrony Powietrznej (SyAAF) po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii w 2011 roku zbombardowały pozycje kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG), które walczą przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS). Poinformował o tym rzecznik tej organizacji, Redur Xelil.

Samoloty bojowe wojsk Baszszara Al-Asada zbombardowały pozycje kurdyjskie w miejscowości Al-Hasaka, w muhafazie (prowincji) o tej samej nazwie, leżącej na wschodzie Syrii. Informacje, przekazane przez rzecznika YPG potwierdziło syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Xelil dodał również, że oprócz nalotów, siły Asada przypuściły w Al-Hasace szturm, którego 2/3 dzielnic jest opanowane przez siły kurdyjskie. W wyniku nalotu na pozycje YPG i kurdyjskich sił bezpieczeństwa Asayish są męczennicy i ranni.

Siły YPG, walczące z Państwem Islamskim w Syrii, są wspieranie m.in. przez amerykańskie siły specjalne. Pod koniec maja br., po tureckim proteście, USA zabroniły swoim żołnierzom noszenia na mundurach emblematów kurdyjskich, bowiem rząd w Ankarze uważa syryjskich Kurdów z tej organizacji za terrorystów, powiązanych z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) (czytaj więcej: Pentagon zabronił specjalsom używania kurdyjskich emblematów w Syrii).

W szeregach YPG walczy wielu ochotników z zachodu, a historię m.in. dwóch Brytyjczyków: 37-letniego Joe Akermana i 23-letniego Jack’a Holmesa opisał dziennik Daily Mail w dniu 30 kwietnia br. (czytaj więcej: GoPro Wideo: Brytyjczyk walczy na ochotnika z Kurdami przeciwko ISIS).

Czytaj także:

Humvee dla kurdyjskich Peszmergów?

Kurdowie zestrzelili turecką Cobrę [WIDEO]

Kurdowie zorganizują referendum w sprawie niepodległości

Dostawy sprzętu dla kurdyjskiej Peszmergi

Kurdyjskie sily specjalne w polowaniu na terrorystów z ISIS [WIDEO]

Niemiecka broń dla Kurdów walczących z ISIS

Kanadyjskie siły specjalne wsparły irackich Kurdów w walce z ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.