W dniu 19 lipca br. do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt i uzasadnienie projektu „o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium”. W ramach proponowanych zmian, żołnierze wojsk obcych będą mogli być wyposażeni w broń i amunicję Wojska Polskiego.
Miejsca stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce. Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.1. Świętoszów2. Żagań3. Skwierzyna4. Bolesławiec5. Orzysz6. Elbląg
W środę, 19 lipca br. do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt i uzasadnienie projektu ustawy z dnia 6 lipca 2017 roku „o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium”. Jak głosi uzasadnienie zmiany ustawy, w związku z realizacją postanowień warszawskiego Szczytu NATO, na którym podjęto decyzję o wzmocnieniu tzw. wschodniej flanki Sojuszu i powstaniu Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (Headquarters Division North-East; HQ MND-NE) w Elblągu, poruszony został temat ujednolicenia uzbrojenia członków personelu obcych sił zbrojnych, stacjonujących w Polsce.
Nowelizacja ustawy z dnia 23 września 1999 roku ?o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium” umożliwi systemowe rozwiązanie problemu wyekwipowania żołnierzy personelu międzynarodowego w broń, będącą na wyposażeniu Wojska Polskiego obecnie i w przyszłości.
Jak podkreślają ustawodawcy, nowelizacja pozwoli na redukcję dodatkowych kosztów, związanych z dostosowaniem infrastruktury magazynowej do wymagań związanych z przechowywaniem różnych rodzajów broni i amunicji żołnierzy sojuszniczych w Polsce.
Co ciekawe, nowe brzmienie art. 13a, czyli ?na wniosek właściwych organów wojskowych strony wysyłającej, żołnierze wojsk obcych mogą być wyposażeni w broń i amunicję, stanowiącą uzbrojenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, utoruje drogę do stosowania nowych zapisów nie tylko wobec żołnierzy HQ MND-NE, ale wszystkich wojsk sojuszniczych w Polsce, stacjonujących w dowolnym dowództwie, sztabie (kwaterze) czy jednostce operacyjnej. Obecnie jednak, nowe prawo ma objąć ok. 500 członków personelu wojskowego Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód.
Źródło:
legislacja.rcl.gov.pl: Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium
Czytaj także:
Macierewicz: Dowództwo batalionów NATO w Elblągu
MON ujawnia lokalizacje rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA w Polsce
Szczyt NATO: Dowództwo amerykańskiej brygady pancernej w Polsce
IU MON: 57 tysięcy Beryli dla Wojska Polskiego