Kpt. Jacek Materna z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, przypisany do Task Force White Eagle, instruuje amerykańskiego żołnierza w zakresie obsługi 5,56 mm karabinka szturmowego Beryl wz. 96 w wysuniętej bazie operacyjnej Thunder, w afgańskiej prowincji Paktija (18.10.2013 r.) / U.S. Army photo by Staff Sgt. Todd A. Christopherson/Released.

Wojska sojusznicze będą mogły korzystać z polskiej broni

W dniu 19 lipca br. do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt i uzasadnienie projektu „o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium”. W ramach proponowanych zmian, żołnierze wojsk obcych będą mogli być wyposażeni w broń i amunicję Wojska Polskiego.

Miejsca stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce. Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.
1. Świętoszów
2. Żagań
3. Skwierzyna
4. Bolesławiec
5. Orzysz
6. Elbląg

W środę, 19 lipca br. do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt i uzasadnienie projektu ustawy z dnia 6 lipca 2017 roku „o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium”. Jak głosi uzasadnienie zmiany ustawy, w związku z realizacją postanowień warszawskiego Szczytu NATO, na którym podjęto decyzję o wzmocnieniu tzw. wschodniej flanki Sojuszu i powstaniu Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (Headquarters Division North-East; HQ MND-NE) w Elblągu, poruszony został temat ujednolicenia uzbrojenia członków personelu obcych sił zbrojnych, stacjonujących w Polsce.

Nowelizacja ustawy z dnia 23 września 1999 roku ?o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium” umożliwi systemowe rozwiązanie problemu wyekwipowania żołnierzy personelu międzynarodowego w broń, będącą na wyposażeniu Wojska Polskiego obecnie i w przyszłości.

Jak podkreślają ustawodawcy, nowelizacja pozwoli na redukcję dodatkowych kosztów, związanych z dostosowaniem infrastruktury magazynowej do wymagań związanych z przechowywaniem różnych rodzajów broni i amunicji żołnierzy sojuszniczych w Polsce.

Co ciekawe, nowe brzmienie art. 13a, czyli ?na wniosek właściwych organów wojskowych strony wysyłającej, żołnierze wojsk obcych mogą być wyposażeni w broń i amunicję, stanowiącą uzbrojenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, utoruje drogę do stosowania nowych zapisów nie tylko wobec żołnierzy HQ MND-NE, ale wszystkich wojsk sojuszniczych w Polsce, stacjonujących w dowolnym dowództwie, sztabie (kwaterze) czy jednostce operacyjnej. Obecnie jednak, nowe prawo ma objąć ok. 500 członków personelu wojskowego Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód.

Źródło:

legislacja.rcl.gov.pl: Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium

Czytaj także:

Macierewicz: Dowództwo batalionów NATO w Elblągu

MON ujawnia lokalizacje rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA w Polsce

Szczyt NATO: Dowództwo amerykańskiej brygady pancernej w Polsce

IU MON: 57 tysięcy Beryli dla Wojska Polskiego

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.