Wojska Specjalne dla cywilów

 W Lublińcu, przy Jednostce Wojskowej Komandosów, powstanie pierwszy w Polsce ośrodek szkoleniowy dla wojsk specjalnych. Obecnie o służbę w wojskach specjalnych mogą ubiegać się jedynie żołnierze oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Natomiast dzięki nowemu ośrodkowi w przyszłym roku ruszy nabór dla tych, którzy chcą zostać komandosami, a jeszcze nie służyli w wojsku. 

?Jednostki specjalne ze względu na swoją specyfikę potrzebują w swych szeregach ekspertów z rożnych dziedzin: od fizyków jądrowych i informatyków, po etnologów i psychologów. Takich ludzi nie wykształci się w wojskowych ośrodkach szkoleniowych, nie mówiąc już o doświadczeniu zawodowym, które w tych przypadkach jest bezcenne? ? mówi o pomyśle gen. Roman Polko, były dowódca JW GROM.

Według założeń nowej koncepcji o służbę będą mogły ubiegać się osoby bez przeszkolenia wojskowego. Kandydaci po przejściu specjalnie przygotowanej selekcji oraz szeregu badań lekarskich mają trafić do ośrodka szkoleniowego. Tu z kolei ma odbywać się półroczny kurs ?Commando? o charakterze służby przygotowawczej, gdzie kandydaci przejdą szkolenie, charakterystyczne dla oddziałów specjalnych, składające się z ćwiczeń taktycznych, strzeleckich, wspinaczkowych, itd.

Uczestnicy będą skoszarowani a w czasie trwania kursu złożą przysięgę. Pomyślne ukończenie kursu wiązałoby się z powołaniem do służby zawodowej jako szeregowy zawodowy w jednostkach Wojsk Specjalnych, ale poza zespołami bojowymi. Dołączenie do nich będzie wymagało według założeń projektu odsłużenia trzech lat oraz ukończenia kolejnej selekcji.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=NBiiV2Yp7Pg]

Źródło fot.: Oficjalny fanpage JWK: Cisi i Skuteczni

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.