Źródło: Wikimedia Commons

Wojsko Polskie pozytywnie o śmigłowcu Caracal

W środę, 27 maja br. w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu zakończyły się testy śmigłowca EC-725 Caracal z wynikiem pozytywnym. Tak zaopiniowali postępowanie na śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Zbrojnych RP eksperci i specjaliści z różnych dziedzin zarówno operacyjnych, jak i technicznych wojska.

Weryfikacja specyfikacji śmigłowca stanowiła ostatni etap oceny oferty złożonej w dniu 30 grudnia 2014 roku przez Airbus Helicopters, którą ostatecznie wybrano spośród ofert konkurencyjnych (AugustaWestland z AW 149 i Sikorsky Aircraft Corporation z S-70i Black Hawk i S-70B Seahawk) w dniu 21 kwietnia br. (czytaj więcej: EC-725 CARACAL ? nowym polskim śmigłowcem wielozadaniowym).

Kolejnym krokiem w postępowaniu będą negocjacje zapisów umowy z Airbusem oraz przesłanie do Ministerstwa Gospodarki informacji o pozytywnym zakończeniu sprawdzeń, które umożliwią rozpoczęcie negocjacji offsetowych. Dopiero po wynegocjowaniu warunków i podpisaniu umów offsetowych możliwe będzie podpisanie umowy nt. dostawy śmigłowców dla Wojska Polskiego, które zaplanowano na 2017 r.

Celem dwufazowej weryfikacji, rozpoczętej w dniu 13 maja br. (czytaj więcej: Rozpoczęto testy śmigłowców Caracal) było porównanie zadeklarowanych przez producenta osiągów maszyny z jej faktycznymi właściwościami i parametrami lotnymi, osiągniętymi w czasie testów w 33. Bazie. Pierwsza faza dotyczyła testów naziemnych, natomiast druga sprawdzeń w locie.

Wojsko brało pod uwagę 32 najistotniejsze parametry, dotyczące czterech zasadniczych obszarów obejmujących: wspólną platformę, konstrukcję śmigłowca, jego osiągi oraz wyposażenie pokładowe. Jeśli chodzi o wspólną platformę, eksperci sprawdzali przede wszystkim zakres udziału wyposażenia śmigłowca bazowego w poszczególnych wariantach śmigłowców docelowych.

W skład grupy weryfikacyjnej wchodzili eksperci i specjaliści reprezentujący m.in. Sztab Generalny Wojska Polskiego, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektorat Uzbrojenia i Wsparcia SZ. W sprawdzeniach uczestniczyli doświadczeni piloci oraz personel obsługi technicznej śmigłowców z jednostek, do których skierowane będą maszyny w przyszłości. Dodatkowo prace grupy weryfikacyjnej nadzorowane były przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerię Wojskową oraz biuro ds. procedur antykorupcyjnych.

O argumentach „za” produktem Airbusa pisaliśmy tutaj: EC-725 CARACAL ? dużo szumu, mało faktów

Poniżej film z pokazu śmigłowca EC-725 Caracal dla dziennikarzy z dnia 14 maja br.:

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.